CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Škůdci
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2011 09:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Kvě 2011 09:05
Příspěvky: 8
Zdravím, mohu se poradit? Po přezimování se mi objevili na rostlině citrusu světlé plochy. Je toto živočišného původu? A jak na ně? Děkuji.


Přílohy:
citrus.jpg
citrus.jpg [ 129.95 KB | Zobrazeno 974 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 31 Kvě 2011 15:25 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Z věcí co o citrusech znám a vím mi to nejvíce připomíná těžké přehnojení močovinou. Přesněji toxicitou biuretu v ní obsaženém. Na v listech se po chaoticky rozmístěných ploškách zcela rozpadá chlorofil - to je hlavní příznak u citrusů. Ale jestli je to opravdu ono .... těžko říci.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 06:17 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
fotku som nezväčšoval, ale podobne vyzerajú aj listy po silnom napadnutí roztočcom- pavúčikom v zime, ak by tam boli aj malé čierne bodky tak potom by to bolo napadnutie strapkou/třásnenkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 07:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Nevím, zda ve slovenštině je třásněnka něco jiného, avšak u nás v Čechách se třásněnkou nazývá hmyz z Řádu Třásnokřídlí – Thysanoptera, nikoliv roztoči. Já bych spíše souhlasil se Šnekem. Nedal jsem si to do souvislosti, avšak podobně mi dopadla před léty ponderosa při letnění, když se do jejího květináče naučila chcát nějaká kočka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 07:39 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Treba pozornejšie čítať :D Ja som napísal, že by to mohli byť roztočce a ak sú tam aj čierne bodky- trus, tak v tom prípade by to mohli byť strapky- česky třásnenky - to sú dve na sebe nezávislé časti vety.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 09:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Rozumím, přes veškerou příbuznost našich slovanských jazyků se ve slovenštině občas ztrácím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 12:11 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Kvě 2011 09:05
Příspěvky: 8
Díky za názory, dle mne to vypadá na živočišný původ, to přehnojení nepřipadá v úvahu, nedostali žádné.


Přílohy:
citrus3.jpg
citrus3.jpg [ 96.98 KB | Zobrazeno 865 krát ]
citrus2.jpg
citrus2.jpg [ 90.94 KB | Zobrazeno 814 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 12:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Kvě 2011 09:05
Příspěvky: 8
Sorry, mělo být nedostaly, ne nedostali. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 12:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Mne to stále pripadá ako silné napadnutie savím hmyzom, ale nevidím tam pavučinky na stonkách, typické pre napadnutie roztočcom ani čierne bodky/tečky typické pre napadnutie strapkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 13:40 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
JaroslavH napsal:
Díky za názory, dle mne to vypadá na živočišný původ, to přehnojení nepřipadá v úvahu, nedostali žádné.


Možná ne nyní ... to se dlouhodobě střádá, možná vůbec, ale v každém případě je to hodně podobné. Ne vždy to vypadá shodně jako na fotce, formy jsou různé, sám jsem se s nimi u citrusů setkal. Základní identidikační znak je - chaoticky rozmístěná ztráta chlorofilu na ploše listu bez jakéhokoliv jiného zjevného důvodu a nemusí to být ani na všech listech.
Příloha:
Bez názvu1.jpg
Bez názvu1.jpg [ 18.3 KB | Zobrazeno 818 krát ]


Je-li to živočich ...... měl by se najít ... a řekl bych celkem snadno. Při takovém silném poškození se nebude jednat o jednoho či desítky jedninců, nýbrž o celé kolonie v řádech set a tisíců jedniců :!: To by pěstiteli nejspíše neušlo (si myslím, nebo ... alespoň by nemělo :roll: ).
V každém případě .... má-li kdokoliv a jakkoliv pomoci, chtělo by to především velké supermakrofoto, z té miniatury ... vše budou jen náhodné tipy.

A nebo to je .... to raději ani nebudu psát a ani na to myslet :!:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 15:06 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
svilušky alebo strapky. Pozrela by som to lupou a hned po tom mazala do obchodu ak to chces zachranit, nemas moc casu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 15:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 31 Kvě 2011 09:05
Příspěvky: 8
Díky a dnes prohlédnu pod lupou a napíšu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 16:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
JaroslavH napsal:
Díky za názory, dle mne to vypadá na živočišný původ, to přehnojení nepřipadá v úvahu, nedostali žádné.

Ale kdeže :D ! Fotky som zväčšil takmer na celú uhlopriečku monitoru, a nie je tam ani len náznak pavučiniek. Pri takom silnom napadnutí by tam okrem pavučiniek bolo vidno aj samotných pavúčikov. Tak si myslím, že Šnekova varianta bude teda asi najpravdepodobnejšia :!: :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 17:03 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jaroslave H - pokud mermomocí hledáš živočišného škůdce, potom se zaměř především na
Příloha:
Bez názvu2.jpg
Bez názvu2.jpg [ 28.36 KB | Zobrazeno 850 krát ]

Je to cca půl až 3/4 centimetru dlouhá potvůrka, při pohledu se shora přibližně kosočtvercového tvaru s nejširším místem blíž hlavičce. Ocasek vždy míří vzhůru. Je to velmi, ale opravdu velmi plaché, lítá to hbitě běhá všemi směry. Chytnout ji je téměř nemožné, k vidění je jen velmi zřídka.
Jedná se o přenašeče choroby CITRUS GREENING , silně infekční choroby o které se doposud přesně neví, zda-li je virového, bakteriálního či jiného původu. Víceméně je neléčitelná. I když zlikviduješ nějak přenašeče, je to již celkem jedno. A dříve naznačná druhá moje varianta (hypotéza) je venku.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Škůdci
OdeslatNapsal: 01 Čer 2011 18:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Ten hmyz co vyfotil Šnek je křísek, případně pěnodějka. U nás nic ojedinělého. Pokud je přenašečem, mohl by být nebezpečný v lokalitách kde je vás citrusářů víc. Mi kluci z hor jsme v bezpečí. Neb nejbližší citrusář je vzdálen 50km. To je pro tohoto prcka příliš. Otázkou, zda chorobu roznáší jen tento druh, nebo celá čeleď. Na citrusech pozoruji zástupce této čeledi velice běžně, povětšinou bývají takřka neškodní. Zajímavé jsou příbuzné pěnodějky. Hmyz který ze svých výkalů tvoří pěnu, která vypadá jak flusance. Velice častá je na jívě pěnodějka vrbová a na travinách černočervená pěnodějka nížinná. Jinak o této chorobě jsem nikdy neslyšel, nemáš Šneku více informací?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz