CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 18:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 137 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: bugénvilea (Bougainvillea glabra)
OdeslatNapsal: 27 Dub 2006 11:44 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2006 09:06
Příspěvky: 45
Bydliště: Hrušovany u Brna
Máte někdo zkušenosti s pěstováním rostliny bugénvilea (Bougainvillea glabra). Pan Větvička z Botanické zahrady UK :D ji sice říká otočník, ale to předchozí pojmenování je asi známější. Před třemi roky jsem si zakoupil rostlinku a krásně rostla a kvetla v zimní zahradě až do jara. Teplota tam bývá v zimním období mezi 5°C až 12°C. Na jaře jsem ji přesadil a zkrátil. Do pozimu vyhnala asi 2 cm výhonek a jinak nic. Tak jsem ji dal vloni na zimu do sklepa do klidu. Tady je v zimním období teplota mezi 5°C až 8°C. Těch pár lísků, co v létě vyrostlo přes zimu opadalo. Teď jsem dal kytičku ven ale moc života v ní nevidím. Dělám něke chybu? To co jsem se o pěstování kytičky zatím dozvěděl si dost protiřečí. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 27 Dub 2006 20:22 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
Možná je chyba v substrátu a podmínkách, protože je to liána, je divné, že narostla jen dva cm :shock: Měla by mít výživnou, dobře propustnou půdu, plné světlo a mírnou zálivku, v období klidu skoro žádnou, teplota min. 7 až 10°C


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Dub 2006 10:56 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2006 09:06
Příspěvky: 45
Bydliště: Hrušovany u Brna
irab napsal:
Možná je chyba v substrátu a podmínkách, protože je to liána, je divné, že narostla jen dva cm :shock: Měla by mít výživnou, dobře propustnou půdu, plné světlo a mírnou zálivku, v období klidu skoro žádnou, teplota min. 7 až 10°C


Substrát používám jako na citrusy. A i ta teplota přes zimu by byla celkem O.K. Možná ta zálivka byla někdy menší než mírná. :( No snad se chudinka vzpamatuje. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Dub 2006 15:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pepo, co máte za kultivar? Já mám už hodně let tu nejobyčejnější, červenofialovou s menšími květy, i když je to liána, pěstuji ji jako stromeček - bonsaj. Teď mi už tři týdny kvete (jižní okno v obýváku). Výborně se řízkuje, bezproblémově roste, kvete a tvaruje se :wink:
Šlechtěné kultivary, např. oranžový nebo světle růžový s velkými květy (ve skutečnosti jde o barevné listeny kolem nenápadného květu) jsou žel mnohem choulostivější - i když také možná jak u koho :roll:
Zkuste sem dát fotku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Dub 2006 21:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
Irab, skontrolujte korene. Slabé prírastky sú zvyčajne známkou poškodenia koreňovej sústavy.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Dub 2006 21:12 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
Ivan1 napsal:
Irab, skontrolujte korene. Slabé prírastky sú zvyčajne známkou poškodenia koreňovej sústavy.


Sorry, to malo byť adresované Pepovi.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bougainvillea
OdeslatNapsal: 01 Kvě 2006 21:50 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Bougainvillea je u nás v rodině velmi oblíbenou květinou, bohužel dlouhodobě je neumíme udržet :cry: . Letos již nevyrašila žádná a tak začínáme znovu :D . Fotky jsou tedy staršího data :
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Také je často fotím na dovolené v Itálii. Má být proč nesmírně atraktivní - často desítky metrů kvetoucích výhonů šplhající se po fasadách či stromech do nadzemních podlaží :roll: . Mnoho obrázků mám na svých stránkách, především z cest za citrusy v posledních třech letech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2006 09:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Dub 2006 09:06
Příspěvky: 45
Bydliště: Hrušovany u Brna
Iva Hažmuková napsal:
Pepo, co máte za kultivar? Já mám už hodně let tu nejobyčejnější, červenofialovou s menšími květy, i když je to liána, pěstuji ji jako stromeček - bonsaj. Teď mi už tři týdny kvete (jižní okno v obýváku). Výborně se řízkuje, bezproblémově roste, kvete a tvaruje se :wink:
Šlechtěné kultivary, např. oranžový nebo světle růžový s velkými květy (ve skutečnosti jde o barevné listeny kolem nenápadného květu) jsou žel mnohem choulostivější - i když také možná jak u koho :roll:
Zkuste sem dát fotku


I já mám ten nejobyčejnější červeno - fialový kultivar, který jsem zakoupil jako dovoz Holandska. Ta barva květů je ale fascinující. Tedy alespoň byla. Zatím ani lísteček nenasvědčuje tomu, že se chce po zimě probudit. Asi před 20 lety jsem si dovezl větvičku z lednického skleníku a nechal zakořenit. Několik let jsem se pak těšil z nádlerných květů. Až se mi začalo zdát, že je to plevel. Jedno jaro ale byl konec a probuzení ze snu. Vždycky, když si myslíme že to nebo ono "už máme v paži" tak nás příroda přesvědčí, že se máme stále co učit. Ale ty kytičky za to stojí. Foto žádné nemám, protože ani není co fotit. Při troše fantazie to teď zatím vypadá jako zapíchnuté "ošarpané" mávátko z 1. máje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Kvě 2006 20:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Aj tá moja bola opadnutá ako mávatko a teraz postupne obrašila. S pestovaním je to problematické, tiež som ich zopár odpísal. Aj podla ohlasov ostatných je pestovanie vlastne prezimovanie zložité. Tuto som prezimoval už druhú zimu ale tiež len na pokraji prežitia. Dufam že do konca leta stihne "zakvitnúť".Tie Petrove boli perfektné jedince a takú farebnú škalu pokope som v skutočnosti ešte nevidel.


Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Kvě 2006 20:40 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
S bougenvilleou je to jako s ostatními subtropickými rostlinami: když zimujete v teple, vždy opadají listy - čím delší větvičky, tím více listů opadá. Já na svých bonsaích s množstvím kratičkých větviček až tak drastický opad nemám, přestože zimuji na jižním okně. Chce to pak ty holé větve pořádně ořezat, tím zastimulovat nový růst a zase to může být "jako plevel".
Pro milovníky těchto rostlin přikládám foto z návštěvy brněnského klubu v zahradnictví Il giardino u Vídně, které jsme s dalšími třemi zahradnictvími navštívili před dvěma týdny:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Ceny byly dost vysoké, ty obyčejné červenofialové - keříčky od 19,50EU, ty zapěstované na opoře s velkými listeny a v zářivých barvách od 29,50EU.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Kvě 2006 05:33 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
ty vaše bougenvillee vypadají nádherně, že by měl jeden hned chuť je pěstovat, ale co s nima v zimě?
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: bougenvilea
OdeslatNapsal: 06 Kvě 2006 21:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 18 Kvě 2005 10:07
Příspěvky: 51
Bydliště: Praha
Řadu let pěstuji bougenviley všech uvedených barev.Vždy zimovaly na prosklené vytápěné verandě,situované JZ. V podstatě žádný vegetativní klid. Od února kvetly.V květnu vystěhuju na jižní stranu zahrady.
Letošní zimu poprvé některé zimovaly v chladu,tak jak uvádíte ve svých příspěvcích.Když srovnám oba typy zimování,je lepší teplo a světlo.Myslím,že důvodem úhynu v zimě je zálivka. Je totiž těžké odhadnout množství vody, myslela jsem, že o tři největší taky přijdu. Příští zimu jim žádný spánek nedopřeju :lol: .
Zem používám na balkonovky, na dno květináče přihodím trochu koňského hnoje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zimovani
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2006 11:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 18 Led 2006 11:57
Příspěvky: 19
Bydliště: Grenoble , Francie
Tak tyhle ty liany jsem potkala v pralese v Brazilii. Bylo jich tam vsude hafo. Coz si dost protireci s tim studenym zimovanim jak tu popisujete, protoze tam klesne teplota jen parkrat v roce zhruba k patnacti max. deseti stupnum (a to velmi kratkodobe- pres noc , ci na dva tri dny) a jinak je tam minimum kolem dvaciti. V lete pak samozrejme spis ke 40. Takze bych se priklanela k poslednimu prispevku. V zime v teple a na svetle.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2006 12:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Ony se lisi dle odrudy. Nejodolnejsi je na chlad fialova (kultivar Sanderiana, uvadi se odolnost dreva nejaky stupen pod nulou) a proto je nejvice rozsirena ve volne pude v severnich castech subtropu.
Citlivejsi jsou oranzove a dalsi barvy a hlavne plnokvete (videl jsem cervenou a bilou), tem u nas uhnivaji koreny.
Vlozim sem nejake obrazky z jihu, nyni alespon jeden z Toskanska :

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bougainvillea
OdeslatNapsal: 07 Kvě 2006 12:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Tak jeste par dalsich :

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 137 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz