CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: mrazuvzdorný banánovník
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 10:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Kvě 2005 08:05
Příspěvky: 536
Bydliště: Velké Pavlovice
včera o něm mluvili v nějakém pořadu s Bohdalovou. Prý vydrží -23°C až tři týdny, jenomže jsem nepostřehla, jak se jmenuje. Víte víc ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 12:58 
Odolných druhů je hnedka několik, ovšem těch -23°C bych bral s rezervou :( . Musí se na zimu dobře přikrýt a pseudokmen banánovníku se musí dodře obalit, ovšem často přes zimu spíše uhnije než zmrzne. Pokud se zakryjí na zimu velmi dobře oddenek s kořeny(např. vrstvou suchého materiálu, mulčovací kůry apod.) pak na jaře znova vyraší odnože a za dobrých podmínek naroste do podzimu asi do 2 metrů.Samotný pseudokmen vydrží podle druhu jen -4/-7°C,listy zmrznou při -1/-3°C. Jedná se zejména o druh Musa basjoo (v pořadu http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10 ... 22932.html), který mám vysazen od května a sám sem zvědav jak přežije. Včera jsem dokonce objevil první odnož :D Další odolné druhy: Musa sikkimensis, Ensete glaucum, Musela lasiocarpa,... Ještě poznámka: hodně zalévat a každý týden přihojovat dusíkatým hnojivem a k podzimu přestat hnojit nebo přihnojit draselným hnojivem(vyzrání pletiv)

to je on
Obrázek

a tu ta odnož:)
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 17:43 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Ahoj! Ja si tento "model" take zakoupil na cesketropy a rad bych se te zeptal na par informaci. Vzhledem k tomu, ze jsem v pesteni takovych rostlin naprosty laik, zajimalo by mne jaky konkretni substrat bych mnel pro bananovnik zakoupit. Tedy z tech bezne dostupnych v Hornbachu a jinych hypermarketech. Pro pokojove rostliny, pro palmy, atp...

Dale by mne zajimalo jake by bylo nejvhodnejsi hnojivo pro tuto rostlinu, opet mne zajimaji spise konkretni znacky hnojicich pripravku.

Jak je to s narocnosti na svetlo. Muze tento druh bez problemu rust i v polostinu a ne na primem slunci? Jinak jsem se nekde docetl ze na podzim je mozne uriznout cely pseudokmen, obalit jej suchou slamou nebo listim, navrch umistit bublinkovou folii a zakotvit do zeme. V takovem pripade pry urcite prezije a na jare opet velice rychle vyroste.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 18:20 
Já banánovníku připravil jámu 40x40 cm, na dno sem nasypal trochu štěrku a písku jako drenáž a původní zeminu jsem smíchal se zahradnickým substrátem a přidal sem i perlit aby to líp drželo vodu a bylo to vylehčený. Jinak hnojím kapalným hnojivem AGRO pro palmy a zelené rostliny(to se zeleným víčkem) :idea: .
Jinak myslím, že v polostínu poroste pomaleji.Mohl by se dát substrát na palmy- promíchat s původní zeminou 1:1 a tu díru udělat ještě větší než sem udělal já.
Jinak tenhle banánovník mám taky z "Českých tropů". :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 18:25 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Perfektni, diky, to jsem potreboval vedet...

Jestli to dobre chapu tak ta mala rostlinka co jsi koupil ve vyse uvedenem obchode ti od kvetna narostla do tak obludnych rozmeru jako na tve vyse uvedene fotografii? Ja puvodne uvazoval, ze ji nejdrive budu zesilovat doma v kvetinaci, ale asi to nebude nutne. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 18:36 
20.5.06
Obrázek
21.6.06
Obrázek
3.7.06
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 18:42 
flax napsal:
Perfektni, diky, to jsem potreboval vedet...

Jestli to dobre chapu tak ta mala rostlinka co jsi koupil ve vyse uvedenem obchode ti od kvetna narostla do tak obludnych rozmeru jako na tve vyse uvedene fotografii? Ja puvodne uvazoval, ze ji nejdrive budu zesilovat doma v kvetinaci, ale asi to nebude nutne. :)


Nene, rostlinu mám už od loňska jen byla v květináči,přišla takováto asi 25-30 cm velká, v zimě sem ji měl ve skleníku při -1/5°C
Obrázek
loni jí zničili kroupy a pak už moc nerostla, tak sem ji vysadil letos začátkem května-to měla 4 listy.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Črc 2006 20:44 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Aha tak to jo... Mne by mnela rostlinka dorazit pristi utery. Nechcou mi ji totiz posilat tento tyden, kdyz jsou dva dny volna a hrozi, ze zustane nekde lezet.

Vidim to tedy tak, ze letos ji prozatim zasadim do nejakeho vetsiho kvetinace a pristi rok na jare ji zasadim na zahrane k jizni strane domu presne dle tvych instrukci. Pozice to bude idealni, protoze tam sviti slunce od rana do vecera a je chranene ze severu. Uz se na ni tesim jak male dite. :)

Vsiml jsem si, ze ji mas celou oblozenou mulcovaci kurou. Tu tam hodlas nechat i prez zimu? Myslis ze nehrozi, ze kura bude udrzovat vlhko a pseudokmen prez zimu uhnije?

Zati uvazuju o tomto typu zatepleni na zimu, jak jsem psal vyse, kde je potreba seriznout prakticky cely kmen:

Obrázek

Na staveni konstrukci nize uvedeneho typu bych asi nemnel trpelivost, nemluve o tom, ze prez zimu byva na zahrade tak 1-1.5m snehu, ktery by konstrukci urcite ponicil.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 04 Črc 2006 07:45 
Kůru na zimu nechám,jen je trochu odhrábnu od pseudokmenu (u palem od kmenu), abych to mohl obalit ňákou textilií nebo něčím prodyšným a zároveň izolačním.
Napadlo mě odhrábnout kůru, dát kolem rostlin folii,aby se dostala voda od rostlin a pak folii zase zasypat kůrou jako izolaci.Nebo naspod kůru a nahoru folii. :idea:
Pokusím se přezimovat i pseudokmen a když se to nepovede, tak to obrazí odspodu taky.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Črc 2006 14:06 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Mas pravdu asi to udelam podobne, ale tento rok rostlinu radeji necham doma v kvetinaci. Jeste by mne zajimalo jakym zpusobem si ji prezimoval, kdyz byla jeste doma. Mam velice tmavy sklep, tedy by mne zajimalo jestli mam do nej bananovnik umistit napr. od listopadu do dubna a zda je potreba aby mnel svetlo. Teplota se tam pohybuje kolem 5C, nebo jestli je vhodne jej nechat doma pri normalni pokojove teplote kolem 20C.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Črc 2006 16:33 
No tak bánánovník sem měl od listopadu do dubna ve skleníku (teplota udržována 0-5°C), minimum bylo -1°C. Při pokojový teplotě bych ho určitě nezimoval.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Črc 2006 23:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
bananovniky mam v chodbe, teplota v zime okolo 15 stupnu a pohoda, venkovni dam pres zimu do polystirenu a nahore necham dejchani pres pytlovinu, hodne prihrnu jako ruze


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Črc 2006 16:27 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Tak jsem dneska ten svuj vysadil ven a jak na potvoru je uz od patku hrozny vitr, coz s listy bananovniku dela naprostou paseku, doufam, ze to bobek prezije a ze se zvladne aklimatizovat.

Obrázek

Vykopal jsem pred barakem diru 60x60x80cm a do ni zasadil ctyrstennou bednu vyrobenou z 3cm tlusteho polystyrenu slepeneho dohromady paskovackou. Na dno jsem nasypal oblazky a pak jsem plnil smesi raseliny, pisku a substratu pro palmy a pokojove rostliny v pomeru 2:1:1. nakonec jsem vyrezal kolecko a ozdobil mulcovaci kurou. Zatim to vypada, ze ma bananovnik pomerne solidni sok a ze mu bude chvili trvat nez si zvykne, protoze se mu objevily na listech hnede fleky a vitr ho taky celkem oslehava.

Vzhledem k tomu, ze mam strach z krupobiti, vyrobil jsem si jeste dneska takovou specialni "bedynku" z drevenych hranolku na ktere jsem nastrelil 5tivrstvou netkanou textilii s moznosti bedynku zaborit do zeme a navic ukotvit provazy proti naporu vetru...

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Črc 2006 21:29 
Musa basjoo, 21.čevence - výška 110cm
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Srp 2006 11:18 
Musa basjoo 12.srpna 2006 ...výška 132cm ,odnož 60cm
Obrázek


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz