CITRUSY

Dnešní datum: 14. 04. 2024  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  * ORCHIDEJE - JAK SE MNOŽÍ

  Vydáno dne 24. 05. 2007 (58397 přečtení)

  Objevil jsem na našem diskusním fóru velice zajimavý článek o tom jak se množí orchideje. Je pravda sice že orchideje nemají s citrusy nic společného ( mimo vášeň s jakou je potřeba je pěstovat), ale nedalo mi abych část této diskuze uveřejnil i jako článek.Orchidea Jak rozmožovat orchideje popsal náš člen KRUMME 

  Rozmnožování orchidejí můžeme rozdělit na:

  Generativní (výsevem semen)
  Vegetativní (dělením rostlinných částí). Ханибуш

       Rozmnožování výsevem semen je poněkud problematické. Semena jsou velmi malá a prakticky nemají žádné zásobní látky. V přírodě semena orchidejí klíčí za pomocí příslušných symbiotických hub z rodu Rhizoctonia, kterými jsou infikovány a houby zajišťují potřebnou výživu. Vyklíčí tak ovšem jen nepatrné množství semen, a proto se u orchidejí tvoří semen velmi mnoho. Běžný výsev do substrátu je v podstatě neúspěšný. Občas se dříve zkoušelo vysévání semen k mateřským rostlinám, kde se potřebné houby vyskytují, ale úspěch je velmi malý. как заваривать ханибуш  
  Orchidea-Gyani
       V praxi jsou dnes orchideje vysévány na speciální živné médium ve sterilních laboratorních podmínkách. Toto médium obsahuje veškeré potřebné živiny vedoucí k úspěšnému vyklíčení. Vysévají se tak buď zralá semena, nebo ještě nevyzrálá semena z uzavřených semeníků, což je jednodušší, ale hrozí zde rozšíření nějaké virózy z mateřské rostliny. Metoda výsevu na média je poměrně náročná na zařízení, pomůcky a materiál.

       Rozmnožování dělením rostlin je poměrně jednoduché, i když klasickým způsobem není možné namnožit jich mnoho. Až rostlina naroste do větších rozměrů, je možné přistoupit k rozdělení, ale tak aby každá z dceřinných rostlin měla alespoň 3 zdravé pahlízy (výhony), což je důležité pro zdravou regeneraci. Řezné rány musí být čisté a přes opětovným nasazením by se měly nechat mírně zaschnout. Polámané a odumřelé kořeny se odstraňují. Dceřinné rostliny je nutné dobře ukotvit v substrátu, nejlépe vyvázáním k opoře. Na tři týdny pak omezíme zálivku, nejlépe jen rosíme. Některé orchideje po rozdělení často jedno vegetační období nekvetou, proto je lépe rostliny často nedělit. Výhodnější je, když můžeme rostlinu rozříznout ještě v květináči před začátkem rašení a počkat, až začnou rašit nové výhony z obou dceřinných rostlin. Regenerace je tak rychlejší (možné např. u rodu Cattleya). 

  OrchideaOrchidea

       U rodu Cymbidium a jiných terestrických rodů je možno používat k množení jednotlivé zadní pahlízy vsazené do poréznějšího substrátu. Mladé rostliny vykvetou za 4 až 5 let.

       U rodu Dendrobium je možno použít k množení segmenty starších pahlíz položením na vlhký rašeliník a uzavřením v plastikovém obalu. Mladé rostlinky vykvetou asi 4 roky.

       U rodu Phalaenopsis je možno použít malé rostlinky, které se občas vytvoří na květním stvolu. Mohou vykvést za 3 roky.

  V moderní praxi se orchideje vegetativně množí opakovaným dělením velmi malých částí izolovaných z vrcholků mladých výhonů (meristémů) a následnou kultivací na živných médiích v laboratorních podmínkách. Tato metoda je podstatně efektivnější, je však náročná na technologii a energii.

     Chcete-li se taky pustit do diskuze máte možnost

  Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 470 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.