CITRUSY

Dnešní datum: 15. 06. 2024  | Hlavní stránka | Diskuzní fórum | Reklama | Download | Hosting |  
VYHLEDÁVÁNÍ

Hledej
Vyhledávání ve všech článcích citrusy.cz


HLAVNÍ MENU
Seznam rubrik
 • Odkazy na stránky
 • Nejčtěnejší články
 • Ankety
 • Přihlášení čtenáře
 • Rozšířené vyhledávání • NAŠE TIPY

  PARTNER LINKY


  NÁŠ SPONZOR


  REKLAMA

  STATISTIKA
  TOPlist

  HOSTING a SPRÁVA
  Hosting : www.LevnyWeb.cz Správa : www.LevnyWeb.cz

  http://o-chae.com


  * ZKUŠENOSTI S PĚSTOVÁNÍM

  Vydáno dne 09. 11. 2007 (39774 přečtení)

  Po výzvě v našem diskusním fóru se konečně někdo odhodlal podělit se s námi o své zkušenosti s pěstováním citrusů. Tento článek Vám přiblíží rok jak ho prožil Zdeněk Černoch. Doporučuji si článek přečíst velice pozorně protože Vám může ušetřit spoustu omylů ve vašem pěstování.  Pěstování citrusu a jiných subtropických ovocných dřevin podle Zdeňka. бонприкс

  Neúspěchy: 

  Pravidelná zimní zálivka rostlin spojena u podnoží Citrane Carrizo s hnilobou kořenu. Od této zkušenosti v zimě zalévám až rostliny začnou vadnout.
   
  Výsev semen do nevhodného substrátu - malá klíčivost, rostliny nejsou vitální, pomalu rostou a trpí na hnilobu kořenové části. 

  Roubování s použitím štěpařského vosku skončilo totálním neúspěchem, nerostl ani jeden roub. Od této špatné zkušenosti již štěpařský vosk nepoužívám a úspěšnost roubování je kolem 98%. 

  Experimenty ze složením substrátu taky končily neúspěchy do té doby, než jsem nalezl optimální složení substrátu a dokázal jsem pochopit co která rostlina potřebuje. 

  Zkoušel jsem různé směsi zeminy a pořád se nedařilo rostliny nerostly, některé trpěly hnilobou kořenů a uhynuly. 

  Při roubování Asiminy triloby jsem ve stádiu zkoušení , pokusů a omylu úspěšnost roubování nepřekračuje 10%. 


  Úspěchy: 

  Citrusy jsou na zeminu poměrně nenáročné ovocné subtropické rostliny. V domovině rostou většinou v čistém pisku s příměsi jílu s minimálním podílem organické hmoty ( humusu).

  V Italských školkách rostliny sadí do směsi pisku s drobnými kamínky opět bez obsahu organické hmoty. Přihnojují ovšem pravidelně v zálivce a na povrch zeminy dávají organické pomalu rozpustné hnojivo ( Orgevit). I když se zdá že takové zemině nemůže nic růst opak je pravdou. Rostliny v poměrně malých nádobách jsou schopné neuvěřitelně narůst a plodit. 

  V písčité zemině rostliny netrpí hnilobou kořenové části v zemině je dostitek vzduchu, který umožňuje kořmnům dýchat. 

  Nalezení mého vhodného pěstebního substrátu ve složení rašelina - perlit - písek - zahradní zemina obohacená o organické hnojivo. Výsledný substrát je sypký, a zadržuje určité množství vody, ale zároveň je vzdušný.

  V našich podmínkách je lepší používat různé směsi zeminy s optimálním Ph od 5 do 7.

  1) směs písku, zahradni zeminy a perlitu: 
  Volíme takový poměr aby zemina byla sypká a netvořila hrudky. Perlit je v této směsi jen na provzdušnění muže se přimíchat v poměru 1 : 1 : 0,5 - 1 ( písek, zahradní zemina , perlit. Citrusy v takové zemině dobře rostou a plodí i v nádobách. Dbáme na to aby rostlina měla dostatek vody a přístupných živin. Hnojíme na list případně organickými hnojivy na povrch substrátu ( Orgevit, Siforga a další)

  2) směs rašelinového substrátu s perlitem : 
  Perlit můžeme míchat v poměru k rašelině až 1: 1,5 -2. Tato směs je vhodná jen pro pěstování mladých rostlin do cca 3 roku stáři. Nevýhoda této směsi je, že rychle vysychá a po vyschnutí špatně přijímá vodu.


  3) směs rašelinového substrátu s perlitem , piskem a zahradní zeminou 
  v poměru 1: 0,5: 0,5-1. Tato směs je vhodná pro dlouhodobé pěstování citrusu ve větších nádobách. Dobře drží vodu a zůstává vzdušná. Citrusy dobře rostou a nevadí jim občasný přísušek. Přihnojujeme organickými pomalu rozpustnými hnojivy na povrch zeminy ( Orgevit , Siforga).

  4) rašelinový substrát: 
  tato zemina není vhodná pro pěstování citrusů v období delší než 1 rok.
  Nevýhody: na slunci rychle vysychá následně špatně jímá vodu a poměrně rychle mění původní strukturu postupným rozkladem a zhutňováním. 


  5) zemina pro pěstování citrusu ve volné půdě skleníků: 
  je to individuální podle druhu použité podnože a podloží. Musíme dbát na to aby zemina nebyla přemokřená a voda měla možnost vsakovat hlouběji do podloží a nedržela se v zemině v prostoru kde koření rostliny. Pro pěstování citrusu je vždy lepší písčitá zemina s obsahem organické hmoty než zemina s velkým obsahem jílu, který nepropouští vodu.

  Moje další poznatky:
  Letnění citrusů od konce dubna do poloviny října je optimální. Většina raných mandarín unshiu, které jsou nastartované ze skleníku nebo vhodných zimních stanovišť , ale vykvetou v průběhu května na letním stanovišti, stačí do poloviny října dozrát ve výborné kvalitě. 

  U citrusu je důležité znát potřebnou vegetační sumu tepla pro dozrání plodů. Každá skupina citrusu je v tomto ohledu zcela odlišná. Nejmenší nároky na vegetační sumu tepla mají mandariny unshiu 3100 -3800°C, následují ranné pomeranče od 3500 do 4000°C, hybridy s trifoliátou, citroníky, klementiny od 3500do 4100°C pomeranče a grepy kolem 5000°C a nakonec s největší sumou tepla šedoky a pozdni pomeranče dozrávající až ve druhém roce za 12 až 14 měsíců po odkvětu vyžadují sumu tepla větší než 5500°C .

  Roubování s použitím uřezané PET lahve od minerálky na zakrytí roubované části za účelem zvýšení vlhkosti v okolí roubu a zajištění vhodných podmínek pro růst.
  V případě zvýšení produkce roubovanců již tento způsob nebude dostatečný, ale bude nahrazen skleníkem s instalovaným mlžičem a časovým spínačem mlžení. 

  Na citrusy používám jen organické hnojiva Orgevit a Siforgu, které doplňuji občasnou zálivkou hnojiva se stopovými prvky a železem v chelátové formě. Pro lepší růst v našich podmínkách je dobré aplikovat stimulátory růstu Racine nebo Atonik.

  Zimování rostlin je základem pro úspěšné pěstování citrusů v našich podmínkách. V období od prosince do konce ledna je dobré držet rostliny pokud možno bez plodů při teplotách 0 - 10°C. Od konce ledna již přibývá slunečního záření a rostliny se ve sklenících pomalu probouzí k životu, začínají rašit a nasazovat květní pupeny. Kvetou většinou až v průběhu března případně ještě později. Mandariny unshiu kvetou většinou až v květnu na venkovním stanovišti. V případě chladného počasí v květnu nebo červnu citrusy masivně nakvétají i během července a srpna. Z těchto květu již plody do podzimu nedorostou a dozrávají během zimy nebo v dalším roce na jaře.

  Zjistil jsem také že velkou roli hraje i velikost použité nádoby pro pěstování mladých rostlin. Jako optimální se zdá použití hlubokých sadbovačů o objemu 360 ml. Sadbovače mají konický tvar se svislými prolisy, které zabraňuji kořenům v deformacím. Sadbovače mají certifikát pro použití ve školkách na produkci obalované sadby lesních dřevin kde není povolená deformace kořenu. 

  V sadbovači je možné rostliny pěstovat jen jeden rok pak se musí přesadit do větší nádoby optimální je kontejner na růže objemu 2 nebo 3 litry typ VCE 14 nebo VCE16. V těchto kontejnerech rostliny pěstuji cca 1 -2 roky pak je přesadím do květináče objemu 10 litru. Rostlina se chvíli chová stejně jako kdyby rostla ve volné půdě a podle toho roste. 

  Chtěl bych tímto poděkovat Zdeňkovi za super článek.

  Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 454 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


  INZERCE

  VÝHODNÝ NÁKUP


  REKLAMA

  REKLAMA PRO CITRUSY.CZ
  Jesli-že se Vám naše "noviny" líbí budeme rádi pokud si umístíte ikonku na Vaše stránky
  Nebo si nás uložte do oblíbených Ctrl + D

  INFORMACE
  CITRUSY.CZ
  Vydavatel:Richter group
  Copyright: Richter 2001 Kontakt:Pomocí diskusního fora


  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.