Přinášíme další článek který pro tento web napsala
Iva Hažmuková.

C. kinokuni HORT ex. TAN (Tanaka č. 145) je u nás jedním z méně známých citrusů, ale je zároveň jednou z rostlin, kterou jsem si nejvíce přála mít ve své sbírce. Důvody jeho dosavadního opomíjení našimi pěstiteli jsou zřejmé - většina našich pěstitelů, zejména té starší generace, je orientována na komerčně pěstované druhy a odrůdy, jejichž plody se dostávají i do našich obchodů. Kishumikan se svými malými a pro trh tudíž nezajímavými plody k těmto citrusům nepatří.

Dle literatury se jedná o ranou maloplodou mandarinu původem z jižní Číny, dorůstající v malý, rozložitý strom s kulovitou korunou, s malými, kopinatými listy a drobnými květy. Plody jsou malé (25 až 40mm), tmavě oranžové, zploštělé na obou koncích, oplodí tenké, přiléhavé ale snadno loupatelné.

Dužnina je světle oranžová, příjemné chuti a vůně, vynikající kvality s několika polyembryonickými semeny. Plody dobře drží na stromě, byť pufnou. Z Číny se dostala do Japonska, kde je nazývána Kishu-mikan a pěstována ve 4 odrůdách. Nejznámější je odrůda Hirakishu s velkými plody a bezsemenná odrůda Mukakukishu s většími plody (40 až 50mm). Kishumikan je v Japonsku oblíbeným ornamentálním citrusem.
отдых в Эмиратах
Roub kishumikanu jsem získala z Kociánky a naroubovala jej v březnu 2003 na podnož trifoliáty. Rostlinu pěstuji v nádobě se zimováním v jen mírně temperovaném skleníku a letněním na zahradě. Zatím roste zakrsle a vytváří si velmi pěknou korunu. V zimě 2005/2006 rostlina zcela bez poškození přežila mráz -6°C a počátkem června 2006 rozkvetla první 2 poupata, ale bez násady.
Znovu rostlina kvetla v květnu 2007 a se svými 70 poupaty byla "jako nevěsta".

Většina rostlin byla už ze skleníku dávno venku a část z nich také kvetla, tak jsem případné opylení nechala na přírodě. Plody se nasadily snad z většiny květů, tak jsem částečně redukovala a zbytek nechala na rostlinu samu. V půli léta zůstalo na rostlině 10 plodů, na 3 z nich prasklo oplodí a tak posléze kvůli plísni musely být předčasně sklizeny. Rostlinu jsem dávala na klubovou výstavu (2. až 4.11.2007) se sedmi plody, již pěkně vybarvenými do oranžova. 6 z nich bylo stejné velikosti, dle popisů typické pro kishumikan, 7. plod byl mnohem větší, evidentně hybrid. Hned po výstavě jsme sklidili první tři plody. Byly zcela stejné, zploštělé, s malým krkem a prohlubní v místě blizny, 43x41mm, světle oranžové oplodí, přilehlé, loupatelné, mírně lámavé, tenké (tl. cca 2mm).

Dužnina byla sytě oranžová, bez semen, šťavnatá, chuť velice výrazná, kyselosladká, velmi dobrá. Rostlinu jsem nechala pro lepší vyzrání plodů doma v hale, kde jsem asi o měsíc později sklidila další 3 malé plody. Velikostí i dalšími znaky se podobaly předchozím plodům, ale byly mnohem sladší a s výtečnou chutí.... Poslední, ten velký plod, jsme sklidili až 19.12. 2007. Byl sytě oranžový, zploštělý, 58x43mm, váha 80g, oplodí voňavé, lehce loupatelné, lámavé (připomínalo oplodí mandariny unshiu), tl. cca 3mm. Dužnina s 10 dílky (žel také bez semen) šťavnatá, velmi sladká s příjemnou nakyslostí, naprosto vynikající chuti. Lepší mandarinku jsem nikdy nejedla.
Dle popisu odrůd kishumikanu se zdá, že můj kultivar je Mukakukishu, ale to zřejmě ověří až další léta. Každopádně tato rostlina naprosto splnila moje očekávání. Jistě by stála za odzkoušení na vhodných podnožích v bytech. Osobně se domnívám, že chladné zimování sice snáší, ale nepotřebuje, takže by opravdu mohla dobře prosperovat i v teplých bytech.