CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 05:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 394 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2007 12:26 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
To sa vam sadi, ked ich mate take male. Ja mam len jeden, ale druhy by som uz nemal kam dat. Vysoky je 2 metre a siroky asi 1,5 a ma asi 17 listov. Takze v spalni k oknu sa ani nedostanem. :( ale na druhu stranu ma tesi, ze sa mu dari :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2007 12:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Teď jsem se vrátil z PENNY marketu, mají 20 cm banánovníky /ubohé/ za 149,- Kč. Hrůza !!! Cenu má snad jen ten banánovníkovej květináček :wink: :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 07 Čer 2007 22:13 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
niečo takéto?
Obrázek
Obrázek
detail pseudokmeňa, či ako sa tomu správne nádava
Obrázek
tuto vidno škvrny na listoch

:?: Vedel by niekto podľa týchto fotiek čo je to zač, niečo viac ako "musa" :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2007 05:52 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Přesně tydle.. mě se líbil jen tem květináček. No ale ty jsi v té hrůze /aspoň podle toho, co jsem viděl u nás/, našel vcelku pěkný kousek..
Je to nějaký M. cavendish. Ale pro pěstování se myslím vůbec nehodí..., tak malá rostlina a už tolik odnoží - to je na nic. Bude odnožovat pořád a tím se bude oslabovat. Možná by snad pomohl košík, svázat ho tím trošku. Ale to má zase jiný nevýhody - tak nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 08 Čer 2007 09:42 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Krumme: jednak, neni M. cavendish, ale M. acuminata, odrudy pak mohou byt napriklad ze skupiny odrud Cavendish. Tahle skupina se nejcasteji pestuje v Holandsku a odtud jej take ma vetsina obchodu. Existuji tri odrudy: 'Cavendish' (roste do 2 - 2,5 metru, listy do 1,2metru) k nam se do republiky v podstate nevozi. Pak 'Dwarf Cavendish' (trpaslici kavendis s rustem do 1,8 metru, listy 80 - 90 cm) a pak 'Super Dwarf Cavendish' (s rustem do 1,5 metru a listy ~60cm). Nejcastejsi je u nas Supr Dwarf, pak se, casteji v zahradnictvi prodavaji jen Dwarfy.

To ze je bananovnik maly a ma mnoho odnozi neni na zavadu, pokud ma dobre podminky, vyroste i super dwarf do 1 metru za 3 - 4 mesice. Odnozuje, protoze se citi byt ohrozeny. Malo svetla, spatna zalivka apod. Takze po nakupu takoveho bananovniku jej zbavte zeminy, odrezte nove vyhony a pripadne zamazejte stimulatorem nebo cigaretovym popelem, nechte chvili zaschnout (1/2 dne) a pak zasadte do vhodneho substratu (hnuj nebo granul. hnuj + pisek + zahr. substrat - nikdy jsem nezjistil spravny pomer, asi bych rekl 1:2:1)odnoze pravidelne oddelujte od kmene ostrym nozem pokud jeste vyrustaji a vic se nestarejte. Komu je lito odnoze vyhazvat, pak je odebirejte az maji alespon 5 listu, to uz maji odnoze koreny a muzete je v klidu vysadit ven do zahonu a nestarejte se. Na podzim bud chcipnou, nebo ty pekne pred mrazy vykopnete a date jako darek rodinnym prislusnikum a pribuznym na vanoce.

Kdo to chce zkusit, tak pokud vanku doroste alespon do 1 metru, na podzim az odejdou listy po prvnich mrazicich (nebo spise o chvili driv) seriznete na 10 cm, rez osetrete, postrikejte fungicidem, cely jej zahrnte zeminou alespon 10 cm nad seriznuty kmen. a poradne jeste nakryjte a opet postrikat fungicidem. Napadum se meze nekladou, cim vic zajryjete tim lip. Podminka je aby mel bananovnik v tom nakrytu zeminou naproste sucho a neprehrival se behem teple zimy (pozor na efekt kompostoveho tepla!). Odkryjte v kvetnu po zmrzlych a radujte se.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 08 Čer 2007 11:18 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Martine, super vyčerpávající odpověď.
... ale promiň, je to prostě cavendish... jestli super nebo ne, to nikdo neurčí, aspoň teď ne... Myslím, že todle je to podstatné, a pokud někdo chce pátrat přesněji dál, najde si i to M. acuminata.
Myslím, že by bylo daleko horší, napsat že je to třeba basjoo /dám ti možnost opravy přeného názvu :wink: /.
S tím odnožováním - aspoň mě se to tak jeví, pokud banánovník začne odnožovat, už nikdy nevykvete a tudíž nezaplodí. Aspoň já mám takové zkušenosti. Proto bych raději vypěstoval některou odnož, a tu třeba i tím košíčkem udržel bez vytváření odnoží... Mnohokrát se i mým známým stalo, že banánovník odnožil, přestal růst, postupně zašel a dál jel právě tou odnoží... /před tím se nedala odstranit, proto že byla malá../
A jen tak mimochodem - zasazení do volné půdy bych doporučil jen v průběhu léta / od zmrzlých tak do konce září/ a pak vykopat. V zimě je s banánovníkama i tak docela problém v místnostech, natož se pokoušet o přezimování venku. Pokud se ti to náhodou povedlo, gratuluji, ale já bych to moc nezobecňoval.
Pokud někdo chce banánovník na ven, lepší je basjoo. Dá se koupit u Starkla za 69,- Kč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 08 Čer 2007 12:24 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Venku jsem mel letos M. basjoo 2kusy a vedle nich dva cavendishe, naroky meli zrejme stejne, jeden cavendish prezil, druhy uhnil - viz. moje poznamka o nutnosti fungicidu a sucheho zakryti, me se na nej dostala voda. Pri kratkych mrazicich pred krytim na podzim vydrzel cavendish na listech vetsi mraz nez basjoo.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Čer 2007 20:43 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 28 Úno 2007 20:40
Příspěvky: 149
Tiež si skôr myslím, že tie odnože vytvoril kvôli podmienkam v akých prežíval. Jednak to, čo písal martin a jednak v kvetináči, v ktorom bol, mu už muselo byť "tesno".

Ja som chcel získať rastlinu pre jedného známeho, ale nikde v okolí nič nemali, okrem banánovníka v baumaxe za 3000 :shock: Tak som sa pýtal či sa nedá nejak banánovník prinútiť, aby odnož vytvoril. Niekto mi vtedy povedal, že zvykne odnože vytvárať ak je v malom kvetináči.

Čo sa miesta týka, mám veľkú izbu, takže 2 banánovníky sa mi sem vojdú. Jeden už má cez rok, teda do dvoch rokov dúfam zakvitne a zaplodí a tento malý bude kvitnúť na ďalší rok. Takto som to naplánoval :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 12:38 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Držím palce, ať se daří.. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 18:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Pro zajímavost přikládám foto svého zakrslého banánovníku Australis. Má už dva roky, ale po "dušení" loni a hlavně předloni v malých květináčích i v důsledku zimování v teplém ale ne zrovna moc světlém sklepě vypadá jako banánovníkový bonsaj :oops: Nejdelší list, jehož dosáhl loni koncem léta, měl asi 40cm - a to už byl banánovník "rozjetý" v téhle nádobě:
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Čer 2007 18:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No ale ma nieco do seba. To su tie drahe minibananky co sa predavaju za 10 eur pol kila vo viedni? :) Kde sa da zohnat? maju ho aj v marketoch?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 13:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
O odrůdě Australis jsem tu již psala. V odchodech se zřejmě nesežene, byla množená meristémově ve výzkumáku, já ji mám zřejmě (?) odtud. V návodu na pěstování se velikost plodů neuvádí, jen že jsou chutnější, než kupované. Já se díky mé "péči" zatím plodnosti celkem pochopitelně nedočkala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 13:25 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
Ano pisali ste mne, len som myslel ci sa nahodou uz nerozsirili a nie su bezne aj v zahradnictvach. Lebo videl som aj take, co mali velmi nahusto listy, takze do vysky sa az tak moc netahal a miesto odstupu aj 10 cm u beznych, tento mal tisty mozno v centimetrovych odstupoch.
p.s. nepochybujem ze vase "pece" je skvela, svedcia o tom vase pestovatelske uspechy. Klobuk dolu. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 15:20 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ivo,ten bananovnik je pekný,vypadá ako malé lekno,už mu len chýba jeden velký kvet navrchu. :D :lol: :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: taky :o))
OdeslatNapsal: 12 Čer 2007 23:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 05 Čer 2007 14:04
Příspěvky: 28
Bydliště: Praha
taky se pripojuji, shanim nejaky bananovnik do bytu, to co sem videla zatim v obchodech je nejake odrbane a rada bych mela ten pocit si to vypiplat :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 394 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz