CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 19:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 09 Zář 2007 19:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 29 Led 2006 18:53
Příspěvky: 23
Bydliště: Trmice
Ahoj, právě jsem si přivezl z Globusu Musa Basjoo za 200 kč - květináč s pěti rostlinami !!! Od dodavatele Flos. Můžete mi prosím poradit, jestli ho mám nechat zatím doma a vysadit ho až na jaře, nebo ho mám šoupnout ven ???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 09 Zář 2007 19:30 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ještě ho dej klidně ven - někam do závětří a raděj ne na plné slune /pokud ještě nějaké bude/, dokud budou teploty /i noční/ nad nulou..
Ale do země rozhodně až na jaře, teď by už nestihl zakořenit..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Zář 2007 07:25 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ahoj, mam jej take. Za ty penize je to dobry kup. Dal jsem jej za okno na parapet, je v zavetri a ma dost svetla, v chladnem venkovnim pocasi prestane postupne rust. Presazovat jej nebudu, necham jej tak jak je az do jara, co je to nejlepsi co se da ted delat. Jak prijde naznak prvnich mraziku, zanesu jej nekde do temneho chladneho sklepa (pokud u nekoho nejaky najdu) a tam jej necham az do jara.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 10 Zář 2007 07:25 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Jeste pozn.: nepresazovat a nehnojit uz!

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 30 Zář 2007 15:51 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Tak jsem ho před týdnem v globusu koupil také,stál už jen 100Kč a to jde.Přes zimu ho nechám ve skleníku a na jaře ho zasadím ven.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 30 Zář 2007 20:56 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Zajimava informace, vsechny basjoo ktere mam jiz zacinaji byt nachladle a pomalu svesuji listy. Zatimco Ensete ventricosum, mnohem mene odolny bananovnik na tuhou zimu dela stale jako nic a porad haze nove listy, jen trochu pomaleji.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 01 Říj 2007 13:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Já mám M. basjoo, který jsem koupila letos na jaře u Starkla, stále ještě venku před skleníkem, včera jsem ho musela znovu (už podruhé) přesadit, protože mi (chladno nechladno) stále roste a to jak listy, takj kořeny přes květináč do země. Takže jsem musela dát i hodně výživný substrát. Zase jsem ho vystrčila na cestičku před skleník, tak uvidím, co s ním počasí udělá. Kupodivu je to asi nějaká odolnější mrška, nijak si nevšímal ani nedávného poklesu ráno pod 0°C (když jsem se dívala na teploměr asi 8m od něj, bylo v přízemní vrstvě -0,5°C). Až se naučím zmenšovat fotky pro nový systém vkládání, foto přiložím, abych nebyla v podezření, že kecám... :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 02 Říj 2007 17:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tak se pokusím vložit ten slíbený obrázek. Trifoliátě v pozadí už žloutnou listy.
Příloha:
DSCN8681.JPG
DSCN8681.JPG [ 101.98 KB | Zobrazeno 1420 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 03 Říj 2007 18:56 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
banán vypadá svěže,ale ta trifoliáta svítí jako na jaře zlatý déšť-pěkná-kolik jí je?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 03 Říj 2007 20:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Ahoj pestitelé bananovníků,

objednal jsem si semena musa velutina a mix semen bananovníků z Fi KOEX flor, chci se zeptat, resp. si nechat poradit jak je připravit na jaře na kličení- nechat je napít ody, naklíčit na vatě ??, či zasadit do substátů?? - máte skušenosti :shock: :shock:
Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 04 Říj 2007 10:07 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Ahoj, s bananovniky je to slozite a zalezi na typu. Zatimcopestovani je primitivni, kliceni je veda.. Neketry ti vyklici do 4 tydnu jiny za rok nebo dva. Velutina mi napriklad nevyklicila vubec (anebo mozna klici prave ted, coz nevim, je v substratu ve smesi dlasich jiz druhy rok a neco tam leze). Obecne plati, ze je treba velke semena na 24 hodin namocit do teple vody a pak umistit do pisecneho substratu (pisek:zemina = 2:1) na vysku semene pod povrch. Substrat musi byt vlhky, nikoliv mokry a musi se zcela zabalit do prusvitne folie kvuli 100% vlhkosti a nevetrat! ... Protoze substrat rad plesnivy je treba uplna sterilizace. Po mnoha pokusech je tento navod nejlepsim resenim z meho pohledu:

0/ den predem namocim smeena do teple vody, vodu jednou vymenim.
1/ Namicham substrat, preseju ho pres sito aby byl jemny. Cely jej premokrim do formy blata a v mise strcim do mikrovlnky na plny vykon na 5 - 10 minut (uplna sterilizace). Necham vychladnout a vyparit vodu do stavu, kdy bude vlhky, ale ne premokreny.
2/ Pripravim si plastove kelimky a do nich substrat namackam a semna na jejich vysku zatlacim do zeme a prihrnu.
3/ kelimek strcim do mikrotenoveho sacku a umistim na ustredni topeni (zima je tedy nejvhodnejsi) anebo v byte na okno, kde pari slunce. Teplota je dobra v rozmezi mezi 25 - 35°C. Vykyvy v obou smerech nevadi.
4/ cekam mesic az rok.
Bananovniky klici po 3 tydnech az 2 letech. A sice zalezi na druhu a odrude, ale ne vyhradne. Prvni obvykle klici rod Ensete a to nejvytalnejsi semena. Pak je to jiz divocina, obvykle ale vetsina vitalnich a zralych semen vyklici behem mesice az dvou. Pak zacina obdobi nudy. Postupne mohou klicit dalsi. Ja to resim tak, ze mam akvarko se zeminou, tzv. klicirnu a tam vyhazuju cely zbyly substrat po trech mesicich a nechavam napospas. Dalsi enesete mi tak vyklicily po roce, po pul roce vzesly M. ornata a pak nejake co uz ani nevim co jsou zac...

Presazuju jakmile se zacne vyvijet druhy list, koreny nejsou haklive, ale radeji byvam opatrny. Po presazeni nepremokrit zeminu a cekat na plne ujmmuti. Po peti listech je v podstate vyhrano a muzete si gratulovat k dalsi plevelne rostline :-)

Drzim palce.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 10 Říj 2007 10:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Říj 2007 15:38
Příspěvky: 3
Bydliště: Č.Budějovice
Ahoj, v pondělí 8.10.07 meli v Globusu v Č.Budějovicích M. basjoo za 30,- Kč. Byl trochu unavený, ale snad se vzpamatuje. To je dobrá cena, ne????


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 10 Říj 2007 16:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
Kulda.M napsal:
Ahoj, v pondělí 8.10.07 meli v Globusu v Č.Budějovicích M. basjoo za 30,- Kč. Byl trochu unavený, ale snad se vzpamatuje. To je dobrá cena, ne????

Dobrá,menší snad už ani být nemůže.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 10 Říj 2007 18:45 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 27 Led 2007 14:24
Příspěvky: 231
Bydliště: -Kosteletz-
Radku ahoj :)
Nebyl ten banánovník,cos bral ty už trochu omrzlý?Něco podobného jsem v ol. globusu ve slevě viděl,ale ty listy vypadaly špatně. :( -byl tam teda už jenom jeden.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Musa basjoo z Globusu
OdeslatNapsal: 10 Říj 2007 18:56 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 15 Úno 2003 17:24
Příspěvky: 58
Bydliště: okr. Olomouc
triodyn napsal:
Radku ahoj :)
Nebyl ten banánovník,cos bral ty už trochu omrzlý?Něco podobného jsem v ol. globusu ve slevě viděl,ale ty listy vypadaly špatně. :( -byl tam teda už jenom jeden.

Nazdáár,
ne,banánovník byl až na zlomený list v pohodě a když jsem ho kupoval tak jich tam byl ještě plný regál.Bylo to v akci v olomouckém globusu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz