CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 16:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Neznamy druh bananovniku
OdeslatNapsal: 30 Srp 2006 17:38 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Dnes jsem koupil v jednom zahradnictvi ve Stare Vsi nad Ondrejnici tento krasny pokojovy bananovnik za celkem prijemnou cenu. Jen jsem se bohuzel nedozvedel o jaky druh se jedna a jakou peci mu mam tim padem poskytovat. Predevsim mne zajima jeho jmeno, mnozstvi zalivky, narocnost na svetlo atp. Diky za rady...

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Srp 2006 18:04 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Kvě 2005 16:20
Příspěvky: 548
Bydliště: Jaroměřice n. R.
Tak repro nad banánovníkem je na 100% Genius SW-5.1 Home Theater, ale ten banánovník ne a ne poznat :?.

_________________
Mich@l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ....
OdeslatNapsal: 30 Srp 2006 20:34 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Podle listu, jak jsem tady uz psal mnohokrate jde zcela jiste o Musa acuminata a zrejme jednu z nejbeznejsich domacich odrud "Super Dwarf Cavendish" anebo jen "Dwarf Cavendish".

Pokud nebyl presazovany, doporucuji presadit do alespon 10l kvetinace a kazdy rok o 10 litru zvetsit (pripadne rovnou mrsknout do velkeho 40l ale menit zem nejpozdeji po dvou letech) a hnojit kazdy tyden kristalonem plod a kvet. Do tri let (nebo zhruba 60 listu) by mel zakvest. Umistit na misto s co nejvice slunecnim svetlem.

V zime snese i teploty kolem nuly, ale pozor, to uz hnednou listy. Pri teplote pod 10°C neroste. Bujne roste pri teplote nad 25°C. V praxi prezila mlada odnoz (stara 2 mesice) po omrznuti listu prizemni mraziky okolo -5°C. Jde o jeden z nejodolnejsich plodicich bananovniku.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Srp 2006 06:23 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Diky moc za konkretni rady! Jinak co se tyce substratu namichal jsem mu smes z kompostu a sub. pro pokojove rostliny, protoze predpokladam, ze bude dost narocny na ziviny a presadil jsem ho do o neco vetsiho kvetinace s tim, ze navic zvhlcuji listy velmi slabym roztokem RACINE. Svetla bohuzel nebude mit prilis, protoze bude umisten v mistnosti s malym oknem na zapad, tak jen doufam ze ho to nezabije. Nepotrebuji aby prilis rostl, staci kdyz bude vypadat stale stejne a nebudou mu hnednout listy.

Venku pred domem mam Musa Basjoo a ten je extremne narocny na vlahu. V zahradnictvi, kde se zabyvaji jeho mnozenim maji dokonce z casti ponorene kvetinace ve vode, je tomu tak i u "Dwarf Cavendish", nebo zde plati bezna zalivka jako u ostatnich pokojovych rostlin?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 31 Srp 2006 11:10 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Racine je na tvorbu korenu, takze uz nestrikej, neni treba.

Jinak upresnuji, jde urcite o "Super Dwarf Cavendish"

Cavendish se nesmi prelit. Takze zalivat jen kdyz je substrat proschly. Zvlaste v pripade zimy, kdy tolik vlahy neprijima. Byly obdobi kdy jsem jej zalival i jednou za mesic. Takze zde spise mene nez vice. Hnojit kristalonem plod a kvet i treba na list, to s emu hodne libi a uplne chrochta blahem.

Pokud ma malo svetla, doprej mu letneni. I ted jej muzes hodit ven, bude se mu tam libit, pokud teploty v noci neklesnou pod 5°C. Dej ho klidne mezi Basjoo. Ja mam stejne dva Cavendishe natvrdo v zemi mezi Basjoo a dari se jim lepe nez tem Basjoo :-))

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Zář 2006 17:26 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Martine zkusím ho přezimovat v hladné místnosti(+4stC),jsu zvědav jestli přežije.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Zář 2006 19:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Taky ho budu zimovat v mistnosti s umelym osvetlenim a teplotou kolem 5-10C, myslim, ze mu to prospeje. Jinak ten Racine jsem mu strikal ze startu na listy ne kvuli zakorenovani ale jen "na uklidneni", ma pry celkem dobre antistresove ucinky na rostlinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 10 Zář 2006 09:15 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Pokud bananoivnik nezimujete a doprejete mu dobrych 18°C v mistnosti, myslim ze bude radeji.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Zář 2006 08:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Moje banánovníky (klon Cavendish) jsou zimovány v pokoji - tedy v teple nad 18°C. Mám zkušenost, že ani při pokojové teplotě při horším osvětlení skoro nerostou - listy mi zůtávají celou zimu jakoby sevřené "do roury" společného pseudokmene (za termín se :oops: a omlouvám).
Uvádí se, že absolutní minimum je pro ně +5°C, pod tuto teplotu že může hrozit úhyn.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 11 Zář 2006 13:13 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Na rychlost růstu má dle mých zkušeností vliv nejen teplota, ale i světlo.

Moje Cavendishe přežili bez potíží přízemní mrazíky. Mám je teď stále venku a stále rostou a tvoří listy.

Jinak k terminologii - není zcela jednoznačná, ale myslím že nejlépe to vystihuje "pseudostonek". Ono je to bylina a to co roste a vypadá jako "kmen" je jsou v podstatě listy srolované do "stonku", které vyrůstají z hlízy.

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Zář 2006 17:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Je pravda, že u bylin se užívá termínu stonek, takže u banánovníku by také mělo jít o "stonek". Termín pseudokmen jsem slyšela užívat pro "stromové" banánovníky (např. Johnson) s výškou i přes 10m :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 11 Zář 2006 18:26 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Stromove bananovniky? Johnson? Muzete priblizit?

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Zář 2006 22:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
Nazývať to výrazom stonek (stonka) je zavádzajúce. Útvar je tvorený navzájom prekrytými pošvami listov, takže o stonke nemôže byť reč. Bežne sa používa výraz pseudokmeň. Banánovník patrí medzi trávy.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ....
OdeslatNapsal: 11 Zář 2006 23:43 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Mam k dispozici jen anglickou terminologii a ta pouziva "pseudostem" coz je v prekladu pseudostonek. Nekde jsem naopak cetl ze kmen ci pseudokmen neni vhodne pojmenovani...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 12 Zář 2006 22:23 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím pěstitele banánovníků
také jsem měl 4x plody neznámého zakrslého banánovníku.
A L E zde http://www.compagniadelgiardinaggio.it/ ... 80&start=0
se podívejte jak pěstuje banány ZIVAGO nebo VINCENZO.Je to na stejném foru jako je naše ale v Itálii.Je akorát trošku barevnější.Ale to nám nevadí
že jóóóóó.Nashle vaclav


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz