CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 22:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bananovnik v zahrade!
OdeslatNapsal: 15 Dub 2003 08:53 
Zdravim vsetkych pestovatelov exotickych rastlin.

Skusal niekto z Vas pestovat bananovnik v zahrade? U nas v Kanade je to uz celkom bezne, dokonca aj v Ottawe (-30C v zime je celkom bezna teplota).
Tajomstvo uspechu je v dobrej zimnej ochrane. Nadzemna cast sice takmer nikdy neprezije zimu s teplotami pod -15C, ale na jar aj tak vyrastu nove rastlinky.
Odporucane odrody su: Musa Basjoo, Musa Sikkimensis, Musa Yunnan a dalsie.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Dub 2003 10:00 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Ahoj jsem rad ze nas ctou i lidi v Kanade.nemuzes doporucit nejakou literaturu ? nebo prelozit nejaky ten clanek ? Rad ho zverejnim na tomto webu
A.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: České tropy
OdeslatNapsal: 16 Dub 2003 11:45 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 26 Bře 2003 10:43
Příspěvky: 9
Ahoj, při toulání na webu jsem narazil na stránky http://www.cesketropy.cz, kde je popsáno pěstování banánovníku, palem i bambusů venku. Samozřejmě se dají rostlinky i objednat. Třeba se to bude někomu hodit.

Jean


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bananovnik v zahrade
OdeslatNapsal: 17 Dub 2003 10:23 
Zkoušelo se to opakovaně i u nás. Banánovník zmrzl, potom na jaře obrazil. Do podzimu vyrostl asi 1,5 m a v zimě zase zmrzl. Podobně se i choval v tranšeji. Je to popsáno panem Šamlou v jeho knihách. Bohužel takto pěstovaný banánovník nepřináší plody. Problémem našich zim pro pěstování podobných rostlin venku je to, že se často střídají teplá a studená období a že sněhová pokrývka několikrát za zimu roztaje.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: banánovník v zahradě
OdeslatNapsal: 20 Dub 2003 08:05 
Zkoušel jsem pěstovat banánovník na zahradě a osvědčilo se velmi dobře
nepěstoval jsem ho však celoročně, ale jen přes vegetační sezonu.
Na zimu je přenáším do tepla.
První rok jsem vysadil banánovník velký asi 20 cm jen tak na zkoušku volně do země a za pět měsíců povyrostl o metr a narostlo mu 12 nových, krásně vybarvených a hlavně obřích listů, na podzim byl malí problém ho ze země vydolovat, letos ho už nezasadím volně, ale v umělohmotném koši vystlaném propustnou mulčovací plachtou, v zemi se nerozpadá a je propustná, takže banánovník může čerpat dostatek vláhy i živin.
U některých citrusů tento způsob letnění dělám už třetím rokem a mají nádherné přírustky a vybarvení.

Zkuste a uvidíte


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: banánovník v zahradě
OdeslatNapsal: 10 Srp 2003 23:14 
Pokud ho dobře zabalíte myslím tím stonek a odřežete listy může u nás přežívat i 20 let. Plody sice nepřinese, ale je velmi exotický, vyžaduje však v létě hodně vláhy a hnojení jen tak bude dobře prospívat. Já ho i jiné exotické rostliny pěstuji v Ostravě.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Srp 2003 20:36 
Vzkaz pro pěstitele z Ostravy, který zde přispíval do diskuze 10. srpna

Vážený pane,
Jsem pěstitel citrusů a dalších subtropických a tropických rostlin z Prahy. Účastním se činnosti citrusářské organizace a po domluvě s kolegy bych Vás rád požádal o možnost krátké osobní návštěvy. V sobotu 13. září pojedeme na návštěvu k ostravským pěstitelům citrusů a kiwi a návštěva a setkání s Vámi by mohlo být oboustranně zajímavé. V srpnu jsme byly u pěstitelů na Vysočině, v září máme výstavu, na níž nejen Vás srdečně zveme.
Pokud by Vám naše případná návštěva (bude nás jedno auto, 5 lidí) nevadila, kontaktujte mne prosím na mailu: motylek1@seznam.cz. Díky

Standa


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: České tropy
OdeslatNapsal: 08 Led 2004 08:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 01 Srp 2003 03:24
Příspěvky: 120
Bydliště: Hrušky/Břeclav
Jean napsal:
Ahoj, při toulání na webu jsem narazil na stránky http://www.cesketropy.cz, kde je popsáno pěstování banánovníku, palem i bambusů venku. Samozřejmě se dají rostlinky i objednat. Třeba se to bude někomu hodit.

Jean


na stránkách http://cesketropy.wz.cz je zveřejněna nabídka a ceník chlazuvzdorných a mrazuvzdorných banánovníků, palem, bambusů a jiných rostlin pro jaro 2004.
nevím nakolik je informace o mrazuvzdornosti pravdivá, od firmy jsem zatím nic nenakupoval, ale opakovaně se pokouším o aklimatizaci některých i jimi nabízených rostlin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Musa+Passiflora
OdeslatNapsal: 17 Led 2004 21:54 
Je pro mě velké překvapení, že i tak exotická a krásná rostlina jako je banánovník se dá v čR pěstovat.Zajímalo by mě, jaké odrůdy, kromě již zmíněných, se dají takle pěstovat a případně, kde je možné koupit. Rovněž by mě zajímalo, jestli máte někdo zkušenosti s venkovním pěstováním mučenek Passiflora incarnata a P. lutea, které by rovněž meli být schopny každoročně obrazit z přezimovaných kořenů.

Radim


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Banánovník - české tropy
OdeslatNapsal: 27 Led 2004 11:58 
Předloni jsem si koupila z http://www.cesketropy.wz.cz bananovnik Musa itinerans a i dalsi rostliny. Banánovník jsem loni přezimovala bez problémů venku, podle jejich návodu, při nejnižšší teplotě -18°C. Uvidíme letos...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Led 2006 20:20 
Poradi mi nekdo kde zakoupit Musa Basjoo?Dekuji za odpoved


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2006 09:31 
Anonymous napsal:
Poradi mi nekdo kde zakoupit Musa Basjoo?Dekuji za odpoved


Na http://www.cesketropy.wz.cz :wink: 50cm rostlina tam stojí 410,--Kč


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2006 09:36 
Z ČT mám taky banánovník Musa basjoo , zasadil sem ho a 14 dnů potom ho ošklivě poničily kroupy a díky tomu se zabrzdil a vyrostl jen do 90 cm - pravdou je že nebyl moc často přihnojován. Na podzim sem ho vykopal a dal zatím do skleníku. Natrvalo ho zasadím na jaře a hnojit budu každý týden.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2006 12:01 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Zář 2005 10:47
Příspěvky: 491
Bydliště: Olomouc
hustý, myslíte, že bude růst banánovník aj v kamenité půdě?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Led 2006 15:03 
Klokoci napsal:
hustý, myslíte, že bude růst banánovník aj v kamenité půdě?


Myslím, že se mu zde dařit nebude. Potřebuje humózní půdu dobře zásobenou živinami. Jestliže máte kamenitou půdu, tak mu vyhlubte jámu alespoň 50x50cm a vyplňte směsí kompostu, zahradní zeminy nebo zahradnického substrátu. A hlavně hnojit aby banánovník narostl.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz