CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rostlinka z pecky
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:31 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Dobrý den, mám asi dvacet ze semena vypěstovaných rostlinek prevazne pomerancu. Mam vsak problem. Deset z nich mam v hlinenych kvetinacich a deset v plastovych. V tech hlinenych vubec nerostou, napak, jsou male, nesili ani nerostou do vysky. Usychaji. Ty v plastovych naopak neskutecne rostou do vysky. Pripada mi, ze uz nevi, kam by rostly... Poradite, co mam delat, aby pekne silily a udelaly peknou korunku? Ma to prip. cenu pestovat nejakou korunku, kdyz je budu chtit naroubovat? Hnojim je jednou za 14 dni pripravkem na citrusy. Jinak jsou umisteny pod okny v loznici, kde je ca 20-22°C. Diky za odpoved.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Lis 2002 19:32 
Offline
Správce systému
Správce systému
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Lis 2002 09:50
Příspěvky: 789
Bydliště: Brno
Konečně někdo, kdo začíná od semínka.
To je nejlepší zoůsob, podnože si zvyknou na určité podmínky a je daleko snažší, na podnož naroubovat roub a udržet jej na živu.
Podnož je vždy nejdůležitější, když se jí nevede dobře je vyloučené, aby na ní rostli kvalitní rouby.
Co se týká způsobu roubování napsalo se na toto téma nespočet, mnohdy doslova vědeckých prací, ale žádná není universální.
Pokud se Vám lépe daří rostlinám v plastu není důvod pěstovat je v jiných květináčích.
A cö se týče pěstování korunky, já nechávám všemu volný průběh, rostlina nejlíp ví co je pro ni nejlepší, často je jednoduší roubovat na podnož silnou dva tři milimetry než na staré centimetr silné dřevo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 16 Dub 2003 22:42 
Já bych rád taky začal od semínka...ale nedaří se mi to, jak se to dělá ?? Já jsem dal do misky od nanukáče vatové polštářky a na ty semínka, zvlhčil jsem to a zabalil do igelitu a postavil k oknu, aby to mělo dostatek světla...Mám to tam už asi¨měsíc a furt nic :o( Díky za rady.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Rostlinka z pecky
OdeslatNapsal: 17 Dub 2003 07:55 
Při pěstování citrusů, ale i dalších rostlin doporučuji používat květináče ze stejného materiálu, plastu, nebo hliněné. Rostliny mají potom kořenový systém ve stejných podmínkách a při zálivce nedochází tak snadno k přelévání v plastu nebo zasychání v hlíně jako při použití rozdílných materiálů květináčů. Hnojil bych bych velice opatrně, aby se půda v květináči nezasolila, vede to k otravě rostliny a jejímu nevratnému konci.
Pomerančovník má dostupná semena (pozdní odrůdy), rychle roste a rouby se na něm dobře ujímají. Je však velice náchylný k hnilobě kořenů, sám jsem během pěti let takto přišel o všechny na něm naroubované citrusy.
Semenáčům pro roubování odstraòujeme boční výhony, sílí tím kmínek. Avšak i rozvětvená rostlina semenáče se sytě zelenými listy má svoje kouzlo.
Semena citrusů a jejich kříženců se vysévají do písku, lépe směsi písku a rašeliny asi 0,5-1 cm hluboko, substrát udržujeme mírně vlhký, aby semena nezačala hnít. Při teplotě 20-25ºC klíčí za 3-4 týdny. Semena doporučuji vysévat již v lednu až únoru, teï už je asi dost pozdě. Semenáče jsou vhodné k roubování nejdříve druhým rokem, vybíráme ty nejlepší.
Pěkné podnože Poncirus trifoliata vhodné k okamžitému naroubování jsem sehnal v Agro Tuřany v Brně Přízřenicích viz. zpráva VHODNÉ PODNOŽE na titulní straně těchto stránek.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 98 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz