CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 12:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 03 Říj 2011 17:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
uf to mi dolahlo lebo ja tiez tak nejak niektore maju zlte skoro vsetky listy a ine zase este nic :)

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Lis 2011 16:43 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Zdravím pěstitele citrusů! :D
Mám takový dotaz, letos jsem poprvé vysel semena trifoliany na roubování.
I když jsem si zde na foru stěžoval že moc nerostou,přeci jen mi od února do dnešních dnů vyrostli na cca 10cm výšky a vypadají docela zdravě a vytálně.
Teď je mám doma na své verandě na zimování a říkám si jak je vůbec mám zimovat?
Vím už z lonské zimy že mi teplota na verandě pohybuje v rosahu 12-17 stupňů a říkám si zda pro trifoliany to není moc teplé zimování? :?:
Co myslíte?Opadají jim v té teplotě listy?Pokuť ano tak bych je fiknul do chladné chodby kde je 5 stupňů ale za to tma!
Co mám dělat?Nechat je na verandě nebo je šupnout do větčí zimy?
Vše mám roubováno na citrumelo a dokonce i pár citrumel a vloni si na 12-17 stupňů nestěžovali ale co trifoliany?
Nerad bych skoro roční semenáče zlikvidoval mám jich 70 a to by byla katastrofa! :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Lis 2011 17:08 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Trifoliáty v sadbovačích zimuji venku tak jak jsou, jen je přinesu ke stěně domu. Počítá se se ztrátou cca 10% uschnutím (z kostky ledu neumí ani trifoliáta nasát vodu)Ale je to v Brně ... u tebe to bude horší.

Nicméně se ptám, proč vysazovat trifoliatu vůbec někam jinam než do volné půdy?
Nej je a na tom trvám, tak jak jsem to dělal dříve a žádé mezipokusy již více nebudu zkoušet (jak např. věta výše ... sadbovače), vysadit trifoliátu ven do volné půdy, nikde jinde nenarostou tak rychle tak zdravé a vitální podnože, ty před roubováním vyrýt a zasadit do květináče, naroubovat. Je to nejrychlejší cesta k novým, velmi slušně rostoucím rostlinám, resp. nejvitálnějším podnožím a to s minimálním množstvím práce s tím spojené.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Lis 2011 17:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Taky mě to napadlo že je šupnu ven na dvůr a třeba je pak šupnů do kůlny aby na ně nešel přímí mráz!
Ale nebude to pro ně šok je teď jen tak šupnout ven? :?:
No a co by se sněma stalo kdybych je nechal tam kde je mám?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Lis 2011 18:06 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Z mrazu neměj žádný strach .... trifoliaty u nás prostě nemrznou (nenastanou-li opravdu nějaké extrémy). Pokud však promrzne kompletně i zemina a to tak, že rostlina není schopna nasát ani minimum vody, potom uschne. Je to nejčastější důvod, proč trifoliáta odejde. Následné vyhodnocení, že zmrzla je chybné ... ne, jen prostě uschla.
Nevím kde je máš a proč je tam máš, ale na zimování citrusů, tím spíše trifoliaty je ještě brzy. Čím déle mohou být citrusy venku, tím pro ně lépe, pro sklízení citrusů zatím nebyl důvod.
U starších rostlin je téměř nezbytností vegetační klid po dobu min. 3 měsíců pod 8C, jinak dochází na jaře k tomu co nazývám trifoliata efekt - na jaře místo vyrašení rostlina prostě pomalu uschne ... komplet vč. podnože. Mám však ověřeno, že mladší trifoliaty (1,2 roky) toto snáší lépe a zvládnou zimování i při vyšších teplotách, aniž by je to nějak poškodilo. Jaká je přesně ta závislost či nějaký limit nevím ... i proto je lepší zimovat trifoliaty v chladu či zimě, to je jistota.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Lis 2011 20:51 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Já jsem před lety zkoušel trifošky uklízet do chladné místnosti kolem +10+12 st a z 20 ks přežila do jara stěží jediná.Tudy cesta nevede.Zaházet sněhem,nebo do studeného skleníku a při -5-8 jsou úplně v pohodě.Jen pokud je nad nulová zima,nebo během zimy to jde ve skleníku nad nulu,je potřeba trochu zalít,hlavně v předjaří,kdy sluníčko začíná přidávat.Ztráty na trifoškách minulou zimu žádné.
Nyní jsou nějaké trifošky ještě venku a minimum v říjnu -5 na nich není vůbec znát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 00:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 19 Bře 2003 10:15
Příspěvky: 14
Bydliště: Česká Lípa
Tak já bych si dovolil nesouhlasit. Jak už jsem výše psal, mám dvě trifoliáty. Po několik let byly zimovány na zaskleném balkoně, kdy nejnižší teploty (když je venku - 20) jsou sice nepatrně pod nulou, ale poměrně často se do oken opře sluníčko a teplota vylétne i v zimě ke +20. V průměru je tam tak +8 až +10. A bez problémů.
V posledních letech jsem se snažil vždy jednu z nich zimovat venku. První pokus přímo v zemi skončil tak, že omrzla (uschla?) skoro celá nadzemní část. Zůstal jen nejsilnější kmínek u země. Odtud sice znovu narašila, ale výhonek nic moc. Přiznám se, že jsem nevydržel a vrátil ji do květináče (a v zimě na balkon). Druhou trifoliátu jsem naopak vysadil pod jednoduché okno, kde mám i dva fíky. Fíky přezimovaly v pohodě, trifoliáta to sice taky tentokrát přežila bez velké újmy, ale vůbec nerostla. Mezitím mi obrazila ta první. Tak jsem zase provedl výměnu rostlin (květináč - půda ve skleníku) a jako zateplení jsem ve větších mrazech přidal na sklo koberec. Můžu říct, že teprve potom (zima 10/11) ta venkovní trifoliáta na jaře obrazila k mé spokojenosti.
Tudíž je podle mne chladné, ale bezmrazé zimování trifoliát nejen možné, ale i bezproblémové. Naopak, venkovní zimování v otevřené půdě je riskantní (severní Čechy). Možná ale, že svou roli bude hrát i to, na co jsou rostlinky "od mala" zvyklé - třeba nesnášejí změnu.
Momentálně mám ještě venku i tu v květináči (měli jsme zatím nejnižší teplotu -7). Nad druhou je už sklo (ne kvůli trifoliátě, ale kvůli dalším rostlinám), ale zatím bez jednoho boku. To boční sklo nasadím, když bude hrozit mráz i přes den, koberec přijde na řadu, když bude i přes den pod -10.
Loni mi přezimovalo několik fíků v garáži (přilepená k domu), letos k nim přidám tu trifoliátu v květináči (na balkoně je tlačenice).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 05:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Abych pravdu řekl, tak přesně nevím s čím nesouhlasíš.
Mladé rostliny, jak už jsem psal, snesou vyšší teploty na zimování než rostliny starší. Že by zde hrálo roli to, na co jsou rostliny zvyklé se mi moc věřit nechce :lol: , protože .... Nicméně - k dispozici jsou informace, že trifoliata dobře prosperuje i v podnebných oblastech, kde by neměla ... ale tam je to nejspíše zase jen o tom : světlo X teplo ... jako většina věcí u citrusů. Ale to bych zde raději vůbec neventiloval, protože to většině lidí jen zamotá hlavu a vycházel bych raději z toho kde jsme a jaké máme podmínky zde u nás.
Pokud ti trifoliata nezvládala pobyt venku, tak je to dozajista tím, že ... stala se někde chyba, pěstitelská :( Nejspíše při přesazování ... kořeny z nějakého důvodu nenarostly do zimy tak jak by měly a rostlina byla přes zimu nedostatečně zásobena vodou či byla "předopována" dusíkem. Jiný důvod z výše naznačených pár informací nevidím .... a to je zjednodušeně řečeno na prezentaci názoru, že trifoliata v chladu či venku ne, dle mého názoru dost málo. Ale pokud si jiného názoru, proč ne? ... od toho je forum diskusní :wink: :idea: :!:
Osobně neznám, zatím jsem neviděl, žádnou větší nádobovou trifoliatu, či rostlinu na ni naroubovanou, která by byla pěstována v nádobě při vyšších teplotách. Až uvidím, rád změním názor :idea: :!: . Asi to nějaký důvod má .... bych si myslel.
Moje největší nádobová trifoliata je pěstována v přibližně následujícím režimu : je zimována v dveřním výklenku na zahradu, právě tak jak je vyfoceno. Mají-li být teploty pod -10C jde "natvrdo" bez jakékoliv aklimatizace dovnitř do cca 5C, stejně tak i případech je-li celá nádoba promrzlá "ma kost" déle než cca 1 týden, jinak by trifoliata prostě uschla. Po úpravě venkovních podmínek jde opět ven ... a tak je to cca 3-6X za zimu .... a nijak si na to nestěžuje. A můžeš se ptát : proč je vůbec v nádobě? Já pěstuji citrusy v nádobách, nemám místo, nemám skleník ... jakmile zakvete a zaplodí, udělá se foto a jde ihned ven do volné půdy. Proč tolik práce s tím? ... otázka je na místě - a odpověd je jednoduchá : čím nižší teploty má trifoliata v zimě, tím větší potom vykazuje dynamiku růstu na jaře. A to platí i o citrusech na ni naroubovaných, zabezpečí-li pěstitel dobře i jiné, další podmínky.
Foto ze začátku května :
Příloha:
2011-05-08.JPG
2011-05-08.JPG [ 148.17 KB | Zobrazeno 991 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 07:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Tak koukám že jsem udělal dobře že jsem se zde poradil, protože bych jinak trifoliany zimoval ve verandě! :oops:
Mám dotaz mám ty trifoliany dát na světlejší místo na dvůr a nebo do stínu?V tom stínu mám už zazimovány své venkovní bonsaje a o tom místě vím z loňské zimy že je tam menší mráz jelikož je to místo chráněné ze 3 stran domem.
Mám ty trifolinany zasazené do satbovačů velikosti 5krat 5cm a na výšku 7cm což promrzne hned.Nemám ty satbovače dát do bedýnky a obsypat pískem aby to nepromrzlo? :?:
A co ty citrumela?mám je dát k trifolianám ven a nebo nechat na verandě?
Mám ještě fíkovovník a ten má ještě teď nedozrálí plod a hodně listů mám ho taky dát ven?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 10:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Dle mého názoru dát ty trifoliáty na zimu někam k domu,kde nebude mrznout naplno,ale jen mírněji-to je dobrá volba.Pokud budou úplně někde venku tak zaházet sněhem,pokud nebude sníh a budou velké mrazy,přikrýt větvemi jehličnanů.V těch sadbovačích však mrazem vyschnou a bude po nich.
Citranže i citrumela mi vydržely až k -10,ale jen kratší dobu - dny.V delších mrazech kolem -10 už odpadají.Z těmi bych venku moc nepočítal.Doma v +10+12 budou v pohodě,i když čím blíže k nule,tím pro ně lépe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 11:00 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Kvě 2009 13:57
Příspěvky: 39
Já je zimuji v nevytápěném skleníku, vyhrabu díru tak 30cm naskládám květináče a přikriju hodně vrstvami netkaný text. a bubl. folii v největších mrazech. Minulý rok zimu přečkali beze ztrát, i eukalypty s nimi, zkoušel jsem i nějaké semenáče z kupovaných pomerančů a i ty některé přežily i když letos prakticky nerostly.
Ono na Vysočině to s Trifoliátou nebude tak jednoduchý, jak psal Petr Broža, přišel o spoustu rostlin ve volné půdě.
Být tebou tak je zatím vynesu ven k těm bonsajím, pro klid na ně můžeš hodit bílou netkanou text. a nechal bych je tam dokud nezačne víc mrznout , pak bych je dal na tu tmavou chodbu s 5°C nebo pokud jich máš hodně tak pár jich zkusit nechat venku s ochranou jak píše Lemon a uvidíš sám příští rok, které porostou líp.
Sám bych chtěl plodící trifoliátu ve volné půdě, ale na chráněný osluněný místo jsem radši vysadil broskev, kterou považuji za vrchol exotiky, co se dá na Vysočině pěstovat bez ochrany :) ale i ta předminulou zimu při - 24°C přišla o část koruny, nemyslím, že by Trifoliáta byla odolnější, jabloň to prostě není, ale kdo ví, vyzkoušet to chci taky, ale určitě aspoň první roky s nějakou ochranou.


Přílohy:
zimovaní 03.2011.jpg
zimovaní 03.2011.jpg [ 233.63 KB | Zobrazeno 924 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 16:27 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
tak se do toho o víkendu pustím a dám je ven! :wink:
Prostě jsem díky svatbě změnil bytové pěstování na možnosti uplně jiné a nemám ješte ty pravé skušenosti!
Jen si říkám co by se sněma stalo kdybych je nechal na té verandě?
Mám tam výbojku 15 stupňů tepla 60% vlhkost a sám se tam cítím dobře! :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 17:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já myslím, že na verandě je dostatek světla, aby tam v patnácti stupních zimu přestály. Hlavně pokud tam svítí slunce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 17:20 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
No světla je dost! :wink:
Když je krásný jasný den tak do verandy jde napřímo sluníčko jelikož mám okna čistý jih!
A co nezvládne sluníčko od toho je výbojka! :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Lis 2011 19:31 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No ... u malých rostlinek asi nepokazíš s velkou pravděpodobností nic ani při teplejším zimování ... jak jsem psal, je to problém především starších rostlin. Pár zkus tak a pár jinak ... vyzkoušíš, uvidíš. Jinak jsem se zpětně díval i na to tvoje osvětlení - a teprve nyní jsem zjistil, že to není žádná LEDka, ale sodíková výbojka - dle mne, ze známých možností, nejlepší volba :!: :wink: . Ale současně jsem hledal v jiných zdrojích (necitrusářských, ale dle mého velmi věrohodných ... anglický manuál na pěstování hulení doma) a pro zajištění vegetace je 250W dostatečné jen na plochu 0,6 x 0,6 m při vzdálenosti od rostliny 0,8m v reflexním tunelu :idea: . To je převzaté info .... uvidíš sám, jak to bude fungovat a nebo naopak. Potom poreferuj, já jsem v tomto ohledu velký skeptik.

Dodatečná poznámka : Jak píše Jirbo .... podmínky na Vysočině jsou něco jiného než v Brně ... i když je to vzdušnou čarou pár desítek kilometrů. Dle mého názoru bude opět limitující doba a hloubka promrznutí půdy. Pro posouzení by to chtělo nějaká data z zemních měření, kde je sehnat netuším a ani netuším, zda-li je někdo vůbec na Vysočině někde systematicky provádí (tím míním CHMI). Dříve byly k dispozici on-line data z půdních měření v Doksanech, která jsem sledoval, protože se jedná charakterově o velmi podobnou lokalitu. Měřená data byla teplota půdy v hl. 5cm, 50cm a 1m a dále hloubka promrznutí půdy v cm. Ale po změne jejich stránek je i to málo bohužel pryč.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 158 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz