CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 18:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 15 Bře 2009 18:21 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 25 Lis 2008 21:58
Příspěvky: 11
mam jich asi 20ks vsechny jsou tmave zelene napadlo me to ze by to mohl byt albin ten semenacek. listky jsou dost tenke proti tim druhym zatim kminek od spodu je zeleny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 15 Bře 2009 21:35 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 04 Lis 2008 15:37
Příspěvky: 184
KRUMME napsal:
Vlasto, mám pocit, že jsme se vůbec nepochopili. Já to myslel tak, že vezmeš vhodnou podnož a na ni přiroubuješ ten semenáček - albína. Z tvýho popisu to na mne působí tak, že to myslíš naopak. Pak i to Zdeňkovo řešení "za kůru" je v pohodě. Navíc moc nemusíš řešit to, aby "vlákna" byly přiložený na sebe...., u takovéto síly semenáčku jsou vlastně všude.

Asi mi svítá :idea: :lol: ,jen nevím,jestli to je tentokrát dobře.Měl bych teda vzít SILNĚJŠÍ a starší podnož,částečně seříznout ale nechat pár rozvětvení a připravit na Forketa(podle knížky).Potom vzít Albína,šikmo podél seříznout a vsadit za kůru té silnější podnože a opatrně zafixovat páskou.Omlouvám se předem za nepřesnosti a za názvy.Jestli je to dobře,jak dlouho lze teoreticky!!! udržet toho Albína.Mám totiž jenom semenáčky mandarinek a jednoho křížence Cedrátu a Šedoku,které jsem dostal.Moje vlastní stojí za prd,vždycky kus uschne a raší znova.Dobré podnože jsem dal naroubovat a už jsem je neviděl.Jo ještě.Roub mám umístit až nad poslední výhon podnože nebo mezi ně?Díky za trpělivost. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 15 Bře 2009 23:22 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
ja som ich mal medzi trifoliatami, ktorych semena som sam vysial, bolo ich snad 150, medzi nima asi 20 albinov a vsetky zaradom posli, albini u trifoliat sa objavuju mimoriadne casto :?

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 16 Bře 2009 07:19 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ano , tak nějak jsem to myslel. Jen si nejsem jistý, jestli ten "Forket" je v tomto případě to správné pojmenování. Mě šlo hlavně o řezy - je tam nejvíc srůstných ploch. Jestli tomu pak budeme říkat "Forket" nebo ne - je zcela nepodstatné. Možná by bylo vhodnější /pojmenování/ přiroubování do boku pod kůru..
Jak se dá dlouho udržet albín při životě je těžká otázka. Já bych odpověděl - asi do vyčerpání zásobních látek v semenu, ale jak dlouho to bude trvat .. :?:
K tomu snad jedna věc. Čím dřív se to udělá, tím je větší šance, čím později - tím míň zásobních látek v "roubečku". ... "vysílený" roub se špatně ujímá...

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 16 Bře 2009 17:17 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Ja by som to spravil asi takto: (klasické vrúblovanie pod kôru)
Po odstrihnutí hornej časti, by som kôru na podnoži narezal po asi 2 cm dľžke a po odchlipnutí kôry do bokov by som tam vsadil na šikmo zrezaný vrúbeľ trifoliáty a opatrne by som to zaviazal páskou. Ak by aj vrúbel zrástol, bolo by otázne či by nebol ovplyvnený podnožou a či by následne nezozelenal :?:
Vyskúšaj a daj vedieť !
Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 17 Bře 2009 22:04 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
Opravdu albíni se u trifoliát objevují poměrně často. Jeden rok jsem jich měl poměrně velké procento a letos ani jeden. Možná to je i uložením semen, která jsem dřív uchovával v sáčku v ledničce. Letos jsem použil uložení ve venkovním prostředí v přírodním obalu(tedy přímo v plodech, které postupně shnily a semena šli lehce vybrat-metoda guru Petra).
Každopádně nemůžeš čekat, že albín přežije.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 02 Dub 2009 19:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
Dnes šla do země moje dvouletá trifoliata.
Příloha:
trifoliata.jpg
trifoliata.jpg [ 84.07 KB | Zobrazeno 713 krát ]

Obklopil jsem jí pár skalničkami :)

Pekos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Dub 2009 16:21 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Táto zima bola u nás nezvyčajne zvláštna. Ku koncu zimy tu boli veľmi veľké výkyvy teplôt, či už v plusovej, alebo mínusovej škále.
Moja trifoliáta v minulom roku 1.raz zhodila všetky listy a konáriky vplyvom mrazov dostali černastý nádych. Už som sa videl z nožnicami v ruke, no na moje prekvapenie všetko behom pár dní zozelenalo a trifoliáta sa chystá kvitnúť. Naproti tomu orgován (šeřík), ktorý by v tomto čase mal byť už pomaly odkvitnutý, ešte len začína rašiť...
Tu je foto z dnešného dňa:
Příloha:
Poncirus trifoliata - kvetné puky 6.4.2009.jpg
Poncirus trifoliata - kvetné puky 6.4.2009.jpg [ 243.79 KB | Zobrazeno 669 krát ]
Příloha:
Poncirus trifoliata-kvetné puky 6.4.2009.jpg
Poncirus trifoliata-kvetné puky 6.4.2009.jpg [ 242.83 KB | Zobrazeno 647 krát ]
Příloha:
Orgován 6.4.2009.jpg
Orgován 6.4.2009.jpg [ 178.72 KB | Zobrazeno 660 krát ]

Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Dub 2009 18:36 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 11 Dub 2006 06:52
Příspěvky: 83
Bydliště: Cheb 470 m.n.m
Trifoliáta krásná,ale co čumím na ten šeřík. :shock: U nás na západě Milane je na kvetení moře času.Kvete tak od půle do konce května (Mája). :mrgreen:

Pekos


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 06 Dub 2009 19:53 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
u nás šeříky ani nezačaly rašit, ale ve foliáku mi rozkvetl první citrus a na dlouho poslední citrus a tím je Poncirus :D


Přílohy:
IMG_8728.JPG
IMG_8728.JPG [ 59.3 KB | Zobrazeno 628 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Dub 2009 08:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Mám jednu poměrně "zvláštní" trifoliátu.
Její listy jsou cca 1,5x větší než u bežné trifoliaty, jsou malinko do špičky, okraje jsou pilovité a prostorově (plošně) jsou její okraje výrazně zvlněné. Roste zakrsleji než ostatní trifoliaty a větve jsou i malinko zkroucené. Oproti jiným trifoliátám je citlivější na kořenovou hnilobu. Není to jen letošní záležitost, ale na rostlině toto bylo patrné ihned po jejím vyklíčení před cca 6-ti lety. Původ je ze semen ze stejného zdroje jako všechny mé ostatní trifoliaty, žádný FD apod.
Příloha:
2009-04-07-1.JPG
2009-04-07-1.JPG [ 118.41 KB | Zobrazeno 630 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 07 Dub 2009 09:19 
Offline
Přispívám na web 500 Kč
Přispívám na web 500 Kč

Registrován: 02 Pro 2003 15:17
Příspěvky: 559
mitas napsal:
Moja trifoliáta v minulom roku 1.raz zhodila všetky listy a konáriky vplyvom mrazov dostali černastý nádych. Už som sa videl z nožnicami v ruke, no na moje prekvapenie všetko behom pár dní zozelenalo a trifoliáta sa chystá kvitnúť.


Mladší rostliny mi také úplně neopadávají, ale starší rostlina už opadá na zimu celá. Ale je to krása, když na podzim lístky zežloutnou.
Ušetřil jsi mi práci, chtěl jsem také vložit fotku květních pupenů na venkovní rostlině :) . Letos to vypadá opět na bohaté kvetení.

_________________
Pedro
http://www.pedro-vyskov.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 11 Dub 2009 20:02 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Teploty sa u nás pohybujú stále okolo 24°C. Trifoliáta raší o stošesť. Toto je stav po 5. dňoch:
Příloha:
Poncirus trifoliata - kvitnúci ker  11.4.2009.jpg
Poncirus trifoliata - kvitnúci ker 11.4.2009.jpg [ 253.72 KB | Zobrazeno 662 krát ]
Příloha:
Poncirus trifoliata-kvitnúci ker  11.4.2009.jpg
Poncirus trifoliata-kvitnúci ker 11.4.2009.jpg [ 249.45 KB | Zobrazeno 618 krát ]
Příloha:
Poncirus trifoliata - kvet  11.4.2009.jpg
Poncirus trifoliata - kvet 11.4.2009.jpg [ 175.37 KB | Zobrazeno 581 krát ]

Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 12 Dub 2009 08:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Mě z loňského výsevu PT RD přežily zimu snad skoro všechny rostinky. Momentálně nastala doba jejich přesazení... Něco bude muset jít do volné půdy... :oops:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poncirus trifoliata.
OdeslatNapsal: 13 Dub 2009 20:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Zatímco trifoliáty v lepších klimatických polohách již kvetou venku (Mitas a další), tak u mne na to potřebuji skleník a ještě jsme pozadu :cry: .
Mnohem horší je to venku. Nevyšel mně ani ......náctý pokus zapěstovat trifoliátu venku :cry: :cry: . První pokus jsem dělal v r.1986 u jižní stěny domu se zakrytím. Malý semenáč sice přežil, ale prakticky během roku téměř ani nevyrašil a další zimu již nepřežil. A tak to šlo dál obdobným způsobem. Před pár lety jsem rozhodl, že zkusím venku vysadit velkou plodící trifoliátu pěstovanou v nádobě. Na podzim jsem ji nechával stále déle venku, na jaře brzy vynášel, prostě jsem ji aklimatizoval na stále silnější zimu. Vloni přišel den D a na ja jaře jsem ji vysadil ven. V zimě jsem ji obhazoval sněhem, ale jelikož v první polovině zimy ho moc nebylo a přitom mrzlo, tak to s ní zacvičilo. Nyní vidím, že je konec. Několikaletá snaha vyšla naprázdno...Kmen je popraskaný až na kořeny, rostlina je mrtvá :cry: .Mám to u nás zkoušet dál :?:


Přílohy:
P.trifoliata sklenik_12.4.2009.jpg
P.trifoliata sklenik_12.4.2009.jpg [ 60.88 KB | Zobrazeno 610 krát ]
P.trifoliata 04-2009 (3).jpg
P.trifoliata 04-2009 (3).jpg [ 51.17 KB | Zobrazeno 617 krát ]
P.trifoliata 04-2009 (5).jpg
P.trifoliata 04-2009 (5).jpg [ 62.68 KB | Zobrazeno 644 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz