CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Kvě 2024 09:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sweetie
OdeslatNapsal: 15 Úno 2008 22:09 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Zdravím Vás,
Za prvé se omlouvám že jsem "musel" založit nové téma, jelikož jsem zde sweetie nenašel.
Za druhé bych se chtěl zeptat, jak se latinsky jmenuje citrus prodávaný pod obchodním názvem sweetie :roll: a protože se mi "povedlo" vypěstovat semenáčky, tak jak se pěstuje... slyšel jsem, že je to jeden z velmi mála spíše tropických citrusů... :wink:

Díky :) :!: Rade.

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 00:34 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Sweetie by mělo být synonymum pro hybridní citrus Oroblanco - hybrid mezi grepem a šedokem.

Vyloženě jako tropcký druh bych ho i přes vliv šedoku neviděl, domnívám se, že bude spíše vhodný do teplejších subtropů.
Jinak dopěstovat tento smenáček do plodnosti bude pravděpodobně neskutečná "řehole", mnohem větší než u jakéhokoliv jiného citrusu (teplomilný a vzrůstný = náročná kombinace) - květů a plodů se možná nedčákáš ani za 25 let pěstování.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 09:17 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Díky, tak asi bude lepší jej naroubovat, můžu na něj naroubovat nějáký grep? Nebo je něco vhodnějšího? Pokud možno, tak spíše něco z těch teplejších subtropů... :wink:
Díky, Rade

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 09:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Klidně na něj můžeš dát cokoli. Bude to docela "bujná podnož" , tak ten výběr je široký. Pokud chceš skusit ten grep, klidně ho dej. Podmínky na něj mít budeš.

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 09:26 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Led 2008 16:50
Příspěvky: 289
Bydliště: Ochoz u Brna
Díky, zkusím teda grep..... :wink:

_________________
http://www.tropik.cz

http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 16 Úno 2008 18:23 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Zejména si předem ujasni JAK budeš rostliny pěstovat a teprve potom vymýšlej CO budeš pěstovat.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: sweetie
OdeslatNapsal: 23 Bře 2008 21:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 01 Bře 2008 13:16
Příspěvky: 32
mne sa tiez podarilo vypestovat 6 semenacikov sweetie.jeden ma krasne velke leskle listy.a ten najvacsi mi predbehol ostatne semenace,takze vyrastol strasne rychlo :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 04 Pro 2011 18:44 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Máte někdo tuto rostlinu ve své sbírce? Rád bych ji také koupil, ač mi moc nechutná, ale líbí se mi anebo alespoň vyměnil či prodal roub. Jinak myslím, že nebude v tomto tématu od věci, když se zeptám, zda někdo nepěstujete ten slavný grep z Popradu, o jehož roub bych měl z jara též zájem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 04 Pro 2011 19:21 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
petrlcr napsal:
Máte někdo tuto rostlinu ve své sbírce? Rád bych ji také koupil, ač mi moc nechutná, ale líbí se mi anebo alespoň vyměnil či prodal roub. Jinak myslím, že nebude v tomto tématu od věci, když se zeptám, zda někdo nepěstujete ten slavný grep z Popradu, o jehož roub bych měl z jara též zájem.


Sice Ti neodpovím, jenom malá oprava - Popradský grep sa nachádza v hornej stanici pozemnej lanovky na Hrebienku. Každý rok tam chodím, ale rúby som už rozdal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 04 Pro 2011 22:42 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Tak kdybys o někom věděl, nebo alespoň tušil, kdo by roub měl, dej vědět, to samé platí o té Sweetii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 05 Pro 2011 07:17 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Kto má popradský je zrejmé z tohoto vlákna: viewtopic.php?f=7&t=979&p=24409&hilit=popradsky#p24409
Čo sa týka Sweetie, zvažoval som jeho kúpu keď som bol u Tintoriho, ale nakoniec som sa rozhodol ho nekúpiť lebo plody napriek povesti, ktorá ho predchádza považujem za chuťovo o ničom. Minulí rok som ho videl u jedného kamaráta citrusára na Slovensku, v Čechách som ho tuším videl u Petra Brožu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 05 Pro 2011 09:02 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Nejsem tedy žádný citrusový gurmán, oloupu, sežeru a vlastně ani nepoznám od sebe např. druhy mandarinek dle chuti, vše mi chutná tak nějak stejně. Ale musím říct, že ta Sweetie mě vyloženě chuťově nedojala ani trochu. Rozříznul jsem to jako grep, nakyslé, bez výrazné chuti a co hlavně mě vytočilo, že při vybírání lžičkou šťáva cákala po celém obýváku a do očí. Snědl jsem půlku a druhou vyhodil. O to však nejde, kdybych měl pěstovat rostliny podle toho, jak mi chutnají, tak bych měl stádo hovězího a možná i pár prasat a jelenů. Je to ale zase něco nového na našem trhu s ovocem a docela by mě zajímala právě ta rostlina, jak vypadá kříženec šedoku a grepu, jak roste atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Popradský grep
OdeslatNapsal: 05 Pro 2011 20:18 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Pre petrlcr:

Příloha:
Citrus paradisi cv. Poprad 29.5.2010 1..JPG
Citrus paradisi cv. Poprad 29.5.2010 1..JPG [ 214.97 KB | Zobrazeno 758 krát ]
Příloha:
Citrus paradisi cv. Poprad 11.6.2011.JPG
Citrus paradisi cv. Poprad 11.6.2011.JPG [ 78.32 KB | Zobrazeno 683 krát ]
Příloha:
Citrus paradisi cv. Poprad 24.1.2010.JPG
Citrus paradisi cv. Poprad 24.1.2010.JPG [ 54.13 KB | Zobrazeno 689 krát ]

Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 05 Pro 2011 20:32 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Aha, netušil jsem, že je již někdo až takhle daleko. Roub by se nenašel? Pošlu seznam mých rostlin jako SZ, pokud by byl zájem o revanš, nebo bych ho i odkoupil z jara.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sweetie
OdeslatNapsal: 09 Pro 2011 07:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
petrlcr napsal:
Zdravím Petra po dlouhé době opět mezi námi a dovolím si jeden dotaz, protože když ne on, tak asi nikdo. Nemáte čistě náhodou ve sbírce ten citrus, co se prodávají jeho plody jako Sweetie? Abych nebyl nezdvořilý, tak jeho úrodě samozřejmě patří i můj obdiv.
Trošku se ohradím, občas tu jsem, ale zdaleka ne tak aktivní jako dříve. Jediným důvodem je čas, problémy tohoto fora to neovlivňují-zůstávám mu věrný, jsem především citrusář a tak preferuji forum CITRUSY a nechci aby veškerý vývoj diskuzí o pěstování od počátku internetu, který se tu odehrával, upadl v zapomění.
Ale k Sweetie.
U nás už se objevil poměrně dávno, myslím, že nejdříve u členů staré pražské organizace-přítel Selucký a Ryšavý, asi to měli buď od Bernharda Vosse nebo Otto Eisenhuta. Já měl v té době také roub (zřejmě od K.Urbana a ten P.Klocka), ale ten dlouho nevydržel a pak mně odrůdu znova posílal Dieter Hach z Berlína. Avšak nikdy jsem nedošel dál, jak pár lístečků a rostlinka zašla, proto ode mne se rouby získat nedaly, možná někdo nějaký miniaturní získal (možná Zdeněk ?). Pak jsem to vzdal-jde o křížence šedoku a grepu, vzhledově mně výhonky připomínaly spíš C.grandis a ten u mne až na malé odrůdové vyjímky nejde a nepřežije zimu. Myslím, že se Sweetie též nazývá Oro Blanco a pěstuje s v Izraeli, kde jsou teplejší lokality. Nevím, možná i někde na jihu Španělska by mohl prosperovat, ale v jižní Evropě jsem se v nabídce rostlin nikdy se Sweetie nesetkal.
Moc bych si od toho v našich podmínkách nesliboval, ale třeba dvouleté pěstování by mohlo přinést kvalitnější plod. I když zrovna u šedoku a grepu u mne zimní přerušení a pokračování v dalším roce problém v kvalitě neřeší. Zřejmě potřebují souvislou klimaticky příznivou dobu k vývinu kvalitních plodů.
U pomerančů to u mně funguje-nyní usínají zelenožluté a v únoru-březnu po nástupu jarního slunce dozrají do kvality.

Pokud přesto po Sweetie toužíš, někde jsem tu dal zprávu, že Jaroslav Ryšavý z Prahy pro stáří nabízí svou sbírku-tam by Sweetie měl být.
Jako velmi dobrou náhradu bych doporučil hybrid z Kuby (možná šedoku a pomerančovníku), který se u nás šířil od Karla Urbana pod názvem Naran(e)ja Majajigua, tedy název ve smyslu "pomeranč Mayajigua" (Mayajigua-místo na Kubě). Slupka i dužnina plodů je žlutá, v plné zralosti sytě žlutá s nádechem do slabě oranžova, chuť výborná-sladká s nádechem grepu, plno šťávy). Zimu u mně v pohodě snáší, pouze je pozdní-u mne dvouroční a vzhledově vypadá jak nemocná-tmavší velké listy jsou různě deformované, budí dojem nějaké virozy.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz