CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Kvě 2024 09:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 66 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 23 Bře 2009 19:54 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Omlouvám se za nové tema, ale nevěděl jsem, kam můj dotaz dát. Od pana Urbana mám rostlinu - "Šedok nebo Grapefruit z Itálie dovezl V.Slavík". Prý roub pan Slavík bral z kvetoucí rostliny, ale panu Urbanovi (snad-neví přesně)ještě nekvetla a já ji mám asi 1,5m vysokou a taky zatím nic. Nemá ji náhodou někdo z vás? Případně, kvetla či plodila někomu? Děkuji za odpověď. Honza.

Ještě přikládám fotky letošních přírůstků, mám pocit, že by rostla i na mraze. První růstová perioda již končí, zaštípané přírůstky více jak 30 cm a již pupeny na druhou.


Přílohy:
P3232354.JPG
P3232354.JPG [ 68.51 KB | Zobrazeno 926 krát ]
P3232350.JPG
P3232350.JPG [ 73.12 KB | Zobrazeno 851 krát ]
P3232347.JPG
P3232347.JPG [ 64.58 KB | Zobrazeno 862 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 23 Bře 2009 22:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 791
Bydliště: Praha
Honzo,
spíše to vypadá na ten grapefruit, protože šedok by měl mít mladé výhony jakoby plstnaté, což na těhle fotkách nevypadá. Bohužel dovoz roubů s označením "Šedok nebo Grapefruit z Itálie dovezl V.Slavík" a jejich následné šíření pokládám při vší úctě ke starším kolegům citrusářům za slušně řečeno velmi nešťastný :evil: Nikdy už nemáš šanci zjistit, co to pěstuješ.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 24 Bře 2009 07:41 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Michale, díky. Je mi to jasný, já tu rostlinu rozhodně dál šířit mezi citrusáře nebudu, ale když tak pěkně roste.. Dám ji ještě šanci, ale pokud naroste dalších 1,5metru do konce roku a vytlačí mi makrolon ze skleníku, asi se stane podnoží. Ostatně, je na Trifoliátě :D H.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 24 Bře 2009 07:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Já mám něco obdobného, roub dle jeho tvrzení získal z BZ Palermo jeden již zemřelý starý pěstitel (p.Kotouček). Označené to měl jako grepfruit Maxima. Citrus maxima je jiným botanickým názvem pro šedok ( u nás spíše používáme Citrus grandis).
Takže od začátku to pro mě bylo nejasné-na jedné straně grepfruit - na druhé použitý "šedokovitý" výraz Maxima :roll: . Navíc listy mají na grep větší křídla na řapicích a listy jsou větší a takové dokroucené-prostě šedok mně to také připomíná. Pouze toho ochlupení (jak zmiňoval Michal :wink: ) je tam málo a navíc je rostlina odolná na nízké teploty ( na rozdíl od citlivějšího šedoku ).
Takže co, je to hybrid grepu a šedoku ? Plody po přitápění v únoru bez světla popadaly a pomíchaly se s jinými grepy :arrow: tyto plody u nás konzumuje tchyně a mluvila o pár plodech typu grep, ale s velmi silným oplodím, ale i ta pouze menší dužnina prý byla příjemná - do sladka. Možná mám někde foto rozříznutých plodů, vložím později.
Kdoví jestli nemáme s Honzou to samé.
Ale jinak u nás sotva začíná rašit :cry: a Honzovi jiř půjde druhá perioda. No jo Vysočina a Mělnicko... :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 24 Bře 2009 21:29 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Petře díky, pokud bychom měli to samé, je šance, že to i u mne zaplodí. Budum se těšit na foto plodu, až ho sem dáš.
Jinak, pravda, roste to, ale sluníčko chybí. Poupat spousta, ale ne a ne se to otevřít. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 26 Bře 2009 06:34 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Honza54 napsal:
Petře díky, pokud bychom měli to samé, je šance, že to i u mne zaplodí. Budum se těšit na foto plodu, až ho sem dáš............
Honzo, včera jsem pořádně podíval a plod jsem pod rostlinou již žádný nenašel (babičce chutnaly :D ), všechny - a bylo jich dost v únoru po přitápění opadaly. Nenašel jsem ani foto rozkrojeného plodu se silným oplodím :roll: .
Rostlina nějakým záhadným způsobem unikala i objektivu :roll: , nakonec i fotka z listopadové brněnské výstavy je nekvalitní a nicneříkající. Plody zvenku vypadají jako běžné grepy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 26 Bře 2009 07:04 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Petře, nevadí, připomenu se koncem roku :D . Až ti to pokvete, mohl bys sem dát květ? Pro porovnání, kdyby mi to též vykvetlo. Díky. H.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 21 Dub 2009 22:02 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Honza54 napsal:
Petře, nevadí, připomenu se koncem roku :D . Až ti to pokvete, mohl bys sem dát květ? Pro porovnání, kdyby mi to též vykvetlo. Díky. H.
Na foto květu jsem se zatím nedostal, ale ve sklepě v bedýnce se sklizenými plody se našel ještě jeden plod-alespoň si myslím, že je to on. Vyfotil jsem ho (ten žlutý) zároveň s předčasně opadnu tým plodem šedoku (ten zelený vpravo). Jíst se dalo obojí, i když cukru by to chtělo více, především u nedozrálého šedoku.


Přílohy:
grep Maxima_shadock Pink_a.jpg
grep Maxima_shadock Pink_a.jpg [ 50.35 KB | Zobrazeno 862 krát ]
grep Maxima_shadock Pink_b.jpg
grep Maxima_shadock Pink_b.jpg [ 48.77 KB | Zobrazeno 761 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 22 Dub 2009 20:13 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Plod vypadá moc pěkně, díky. Mně letos opět nevykvetl, tak třeba napřesrok. Strom je to ohromný, ale rychle vyrostlý. Možná to má vliv na kvetení. Mám tu zkušenost s jedním citroníkem, strom skoro 2 metry, bohatě rozvětvený, letos prvně kvete ale pouze u země ze starého dřeva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 22 Dub 2009 21:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Dnes jsem vyfotil i květy a nové listy. Listy letos vypadají lépe-rostlina je na lepším místě (z hlediska světla).


Přílohy:
C.paradisi Maxima (1).jpg
C.paradisi Maxima (1).jpg [ 55.08 KB | Zobrazeno 819 krát ]
C.paradisi Maxima (2).jpg
C.paradisi Maxima (2).jpg [ 47.77 KB | Zobrazeno 824 krát ]
C.paradisi Maxima (3).jpg
C.paradisi Maxima (3).jpg [ 42.32 KB | Zobrazeno 795 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citroník x šedok
OdeslatNapsal: 22 Dub 2009 22:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Honzo, Ještě mám podobnou odrůdu, ta má zdeformované listy trvale. Jde o historickou it.odrůdu a dostali jsme ji na Sicili od Dr. Messiny. To je ten, který na zakázku vytvořil 2.kolekce citrusů pro zámek na ostrůvku Mainau (Bodam.jezero). Jedna kolekce byla později prodána do Versailles.


Přílohy:
C.limon x C.grandis_Grosso (1).jpg
C.limon x C.grandis_Grosso (1).jpg [ 49.04 KB | Zobrazeno 810 krát ]
C.limon x C.grandis_Grosso (2).jpg
C.limon x C.grandis_Grosso (2).jpg [ 49.86 KB | Zobrazeno 822 krát ]
C.limon x C.grandis_Grosso (3).jpg
C.limon x C.grandis_Grosso (3).jpg [ 46.96 KB | Zobrazeno 792 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 24 Dub 2009 19:51 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Tak jsem se včera odpoledne vracel ze služební cesty z Plzně a zajel k panu Urbanovi do Korýtek. Prolezl jsem celý skleník, ale tu rostlinu jsem u něj již neobjevil. Buď jsem ji přehlédl, nebo mu chcípla. On si na ni již nepamatuje. Zkoukl jsem i jeho Maximu - (vzal jsem si roub), ale je to uplně jiná kytka. Tak to asi zůstane bez jména, uvidím, zda někdy zaplodí, pak by se to možná dalo lépe zařadit. Zda šedok nebo grep. Každopádně díky :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 18 Dub 2010 20:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Tak letos strom nasadil spousta květů v "hroznech". Asi se zalekl, že se stane podložkou :D . Dalo by se podle květů aspoň odhadnout, co by to mohlo být? C. paradisi Maxima mám, zrovna kvete, ale podobný se mi to moc nezdá.


Přílohy:
grapefruit (1).JPG
grapefruit (1).JPG [ 67.22 KB | Zobrazeno 838 krát ]
grapefruit.JPG
grapefruit.JPG [ 63.42 KB | Zobrazeno 838 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 19 Dub 2010 05:24 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Honzo, obávám se, že nedalo. Oba druhy mají tak mnoho společných znaků a znaků podobných .. až běda. Navíc v našich podmínkách, kdy spousta znaků bývá zkreslených od jejich skutečného vzhledu. Sousta šedoku a nopak i spousta grepů nejsou ve skutečnosti čistými šedoky či grepy, ale jsou jejich vzájemnými hybridy. To je bohužel realita. D.f. to stejné platí i pro cedráty ... sousta rostlin označených jako cedrát je ve skutečnosti limonmedica atd. Jediné voditko co ti mohu nabídnout je to, že skutečný šedok má řapíky enormně velké (často stejně velké jako zbytek listu) a mladé květy a výhony rostou hodně plstnaté (chlupaté) ... ale jak už jsem psal, i grepy vykazují tyto znaky, bohužel.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šedok nebo Grapefruit
OdeslatNapsal: 19 Dub 2010 07:10 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
U grepov (Marsh, StarRuby) a krížencov grepu a pomela (napr.Piriformis) som nikdy ochlpenie vetvičiek nevidel,
zato u pomel, ktoré som mal možnosť "skúmať" tzn.
Thong Dee, Geno, Green Favorite, Kao Pan, Goliath, je ochlpenie husté a výrazné. Takže to by možno mohol byť znak na vylúčenie pomela v prípade, že vetvičky nie sú ochlpené.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 66 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz