CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Dub 2024 07:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 29 Srp 2011 14:48 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
K těm květináčům. Hliněné neglazované květináče nejsou dle mého názoru pro rostliny nic moc. Jednak po pár sezonách opravdu půvabné nejsou, jednak keramika odpařuje vlhkost a zároveň ochlazuje substrát a jednak po čase kořeny začnou vrůstat i do stěn. Nevím, zda ty vaše jsou glazované, pokud ano, mé připomínky vás nemusí zajímat. Pro citrusy ale může být nebezpečné, pokud je ve dně jen jeden odtokový otvor, ten většinou nezabezpečí dostatečný odtok ani cirkulaci vzduchu. K tomu substrátu, neříkám, že ten můj je nejlepší, ale mě se osvědčil. Lužní les je většinou kolem každého potůčku, ale používám jakoukoliv hrabanku a většinou s úspěchem. Rozhodně nemůže být horší, než substráty, které se prodávají v marketech. Mé zkušenosti s těmito substráty jsou katastrofální. Po roce se substrát speciálně určený pro citrusy proměnil v ulehlé bláto s pár kamínky. Chloróza se dostavila spolehlivě. Je to cena za mou lenost připravit si vlastní osvědčený substrát a stejnou chybu již neudělám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 29 Srp 2011 18:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Uvidím, jak budu spokojená s květináči, ale věřím spíš, že ano. Měli jsme doma mnoho let pěkný grapefruit v právě takovém květináči a nebyly nejmenší potíže. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 29 Srp 2011 19:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Bře 2008 14:40
Příspěvky: 44
Bydliště: Trutnov
Bibiana napsal:
Ahojte ve spolek. Před týdnem jsem si pořídila první rostliny. Bylo mi doporučováno je přesadit. Dnes jsem se do toho pustila. Zeminu jsem si namíchala cca 1 díl zeminy pro pokojové rostliny:1díl lesní hrabanky:1/4 Perlitu a přídavek drceného dřevěného uhlí (doufám, že tím nic nezkazím, jsem na to tak zvyklá např. orchidejím). Z pěti rostlin byly 4 pěkně prokořenělé, kořeny světle žluté, voněly lehce peprně jako po křenu. Všimla jsem si, že jejcih původní substrát byl velmi podobný tomu mému. Jedna rostlina (mandarinka Primosole, která dnes ráno svěsila vrchní výhonky) ale nebyla vůbec pěkně rovnoměrně prokořenělá, bal nedržel, horní polovina balu suchá na troud, zato spodní polovina bylo bláto z písku s vodou (jestli víte co myslím-jako děti jsme si donesli kyblík vody do pískoviště a patlali se v podobné těžké mokré kaši). Zasadila jsem ji tedy do svého substrátu a budu doufat, že se jí začne dařit. Kořeny ale měly stejně světle žlutou barvu jako např. ta fortunela. Rostliny jsem po přesazení nezalila, neboť můj substrát je vlhký (substráty připravuji tak, že zaliji na mělké skleněné míse vodou a propařuji na plný výkon v mikrovlnce až se voda výrazně odpaří) a dnes se tu ještě ochladilo a rozpršelo. Rostliny mám na balkoně situovaném na jih mírně stíněné. Podařilo se mi sehnat i užší květináče z terakoty. Co si o mém počínání myslíte vy zkušenější?

Dovoluji si Bibianu odkázat na http://www.citrusy-trutnov.mstu.cz/, jelikož je z Trutnova a tato trutnovská organizace si podle mě vede docela dobře a oboustranná spolupráce by mohla vést k dobrým pěstebním výsledkům a i k předávání zkušeností! :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 31 Srp 2011 09:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Moje mandarinka Primosole o 4 dny později - žádná změna k lepšímu. Opadávají listy, mladé výhonky trvale svěšeny.
Noci jsou teď dost chladné, nemůže se jí nelíbit změna ze skleníku na balkon s těmi současnými teplotními výkyvy?
Dnes jsem přesazovala mandarinku Miygawa 00 a je ve stejném stavu jako byla Primosole . tentokrát jsem to vyfotila, kořeny nic moc, bal nedržel, půda písčitoblátíčková, tentokrát celá mokrá, neb rostlina byla včera ve skleníku právě zalita. Bude ze mě asi hubitel mandarinek.


Přílohy:
Poznámka: Včera koupená Miyagawa 00, přesně takhle vypadala i Primosole, když jsem ji "vybalila".
100_1798 – kopie.JPG
100_1798 – kopie.JPG [ 133.78 KB | Zobrazeno 827 krát ]
Poznámka: Primosole 31.8.11
100_1800 – kopie.JPG
100_1800 – kopie.JPG [ 238.6 KB | Zobrazeno 792 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 31 Srp 2011 10:15 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 10 Led 2011 23:32
Příspěvky: 63
Něco podobného se mi stalo s Ponderosou a citroníkem Lisbon.
Měl jsem je v posledním patře kde bylo ráno teplo(29 st.) uprostřed dne horko(35-38 st.) jako v sauně a večer teplota okolo 25 st.,jim se to asi moc nezmlouvalo a tak začly shazovat listy,až úplně došlo k přísušku(prostě uschnuly).Tak jsem všechny větve /uschlé/ ostříhal a dal na terasu,kde po 3 dnech začaly výhony nových listů.
Většina rostlin jako je kumquat,Rangpur,calamondin,buddhova ruka a pár mandarin se to celkem zamlouvalo.

_________________
http://exoticke-rostliny.blogspot.com/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 31 Srp 2011 15:06 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 28 Dub 2005 11:21
Příspěvky: 90
Bibiana napsal:
Moje mandarinka Primosole o 4 dny později - žádná změna k lepšímu. Opadávají listy, mladé výhonky trvale svěšeny.

Ak presadzas systemom, ze odstranis uplne zeminu z korenov a das novu, nie je zdrave dat rastlinu hned na priame slnko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 31 Srp 2011 17:50 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
to jezo: nenene - zeminu neodstraňuji, leda to, co lehkým potřesením rostlinou samo odpadne. Výjimkou byla dnes jedna rostlina, která byla zasazena v těžké půdě a já používám lehkou, takže by pak rostlina měla ten původní bal asi stále zamokřený, když bych zalévala podle toho svého substrátu, ketrý by pak byl asi jediný vidět. Tak v tomto případě jsem šetrně odstranila maximum původní zeminy. Ale jinak do balu zasahuji minimálně. Nové květináče jsou v průměru asi o 3cm větší tak tam má vlastně rostlina tu novou zem. Jiná záležitost se ale týkala této Primosole a dnes i Miyagawy 00, které byly v mokrém blátivém písčitém substrátu zcela neprokořenělé a vytažením z květináče mi prostě zůstala v ruce jen rostlina s kořeny bez substrátu. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 01 Zář 2011 05:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Jelikož si přesazovala bez kořenového balu, tak kořeny nestačí zásobovat rostlinu vodou- proto to vadnutí. Důležité je aby půda byla opravdu dobře sklepaná- možná bych i shora citrus i více zalil, aby se pomohlo slehnutí (u keramického květináče bych se toho vůbec nebál-ten "dýchá").
Mohlo by pomoct přes rostlinu přetáhnout např. sáček, abys ji vytvořila mikroklima- to by vadnutí mohlo zabránit.
Nízké venkovní teploty určitě brzdí růstu kořenů, možná bych zauvažoval přemístit rostlinu na parapet za okno (ne na přímé slunce).

_________________
http://www.citrusmania.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 01 Zář 2011 13:05 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Jde o to, že Primosole svěsila ty výhonky ještě před přesazováním, asi 4. den od jejího zakoupení. Proto jsem ji vlastně přesazovala. Když jsem ji vytáhla z květináče, vypadalo to stejně jako ta Miyagawa 00 co jsem nafotila včera. Neprokořenělé, nahoře suchá, dole mokrý písek. Sice jsem včera zvažovala umístit ji do bytu, protože to ráno venku bylo fakt ledové, ale teď jsem se vrátila z práce a zkontrolovala svoje krásky a ta Primosole už jeden z výhonků postavila, dva jsou ještě takové napůl, no ale dospělé listy opadaly téměř všechny. Snad obrazí znovu. Prolila jsem je všechny.
Dotaz: dočetla jsem se, že páska po roubování se má asi po měsíci odstranit. Moje rostliny ji všechny mají, fortunela margarita ji má už vyloženě zaříznutou, viz foto. Mám ji odstranit?


Přílohy:
fortunela margarita páska.JPG
fortunela margarita páska.JPG [ 244.92 KB | Zobrazeno 751 krát ]
Primosole 1.9.11.JPG
Primosole 1.9.11.JPG [ 195.28 KB | Zobrazeno 774 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 01 Zář 2011 14:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 30 Pro 2007 23:32
Příspěvky: 481
Bydliště: Česká Skalice Švermova 702
Já ty roubovací pásky odstraním hned jak přijdou, takže můj názor je odstranit, hlavně tu co začíná zarůstat. Když roubuji sám tak pásku odstraním po první růstové periodě roubu. To je moje praxe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 01 Zář 2011 18:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Tak jsem všechny pásky odstranila.
Další začátečnický dotaz: pidikuličky v paždí listů u kumkvatů by mohly být poupátka?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 01 Zář 2011 18:25 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
Bibiana napsal:
Tak jsem všechny pásky odstranila.
Další začátečnický dotaz: pidikuličky v paždí listů u kumkvatů by mohly být poupátka?

ano


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 02 Zář 2011 14:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
pidikuličky se mi podařilo vyfotit


Přílohy:
fort. japonica 2.9.11 – kopie.JPG
fort. japonica 2.9.11 – kopie.JPG [ 228.15 KB | Zobrazeno 796 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 02 Zář 2011 15:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
ano ide o kvet no uz je dost neskoro kedze asi nedozreju


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 03 Zář 2011 18:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Nemám ještě žádnou chytrou knihu...jak dlouho zraje kumkvat třeba od odkvětu? Když ho budu zimovat asi při 15st. C na severním okně tak bude dozrávat nebo není šance?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 101 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz