CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 19:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 03 Zář 2011 18:48 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
citrusy zreju par mesiacou...odporucam nechat kvitnut a potom plod odtrhnut a ked bude na jar kvitnut tak si mozes nechat....no kumkvate to neuskodi ani v zime kedze plody su male


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 03 Zář 2011 19:39 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Nakoupila jsem si drys. cedrát, citroníky(2), mandarinky(3), pomeranče(3) a kumkvaty(3). Jeden kumkvat(obovata) jsem koupila již z malými plůdky a ty se i po přesazení rostliny drží, další dva kumkvaty(margarita a japonica) se tváří jako že pokvetou. Nechám tomu tedy volný průběh. Moc děkuji za rady všem.


Přílohy:
fort. ovatum 2.9.11.JPG
fort. ovatum 2.9.11.JPG [ 210.1 KB | Zobrazeno 763 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 04 Zář 2011 18:22 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Mandarinka Primosole je opět celá svěšená a už bez listů. Poradíte něco?


Přílohy:
Primosole 4.9.11.JPG
Primosole 4.9.11.JPG [ 197.24 KB | Zobrazeno 848 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 04 Zář 2011 18:28 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
v prvom rade ju daj prec od priameho slnka....neviem ci je malo poliata alebo prelita


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 04 Zář 2011 19:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Ona na slunci ale skutečně není. Je ve stínu na balkoně. Takto ty mladé výhonky svěsila čtvrtý den po zakoupení, došla jsem k závěru, že měla spíš málo vody. Když jsem ji šla přesadit, byla horní polovina substrátu zcela suchá, dolní polovina mokré pískobláto. Substrát vyloženě písčitý a neprokořenělý. Vytáhla jsem v podstatě z květináče samotnou rostlinu téměř bez balu. Nyní má lehký substrát (hrabanka + substrát pro pokojovky + perlit) a je v hliněném neglazovaném květináči. Udržuji spíš vlhkou, když zaleji, neproteče voda ani na podlahu, takže zas tak moc ji asi nezalévám ale suché to rozhodně není. Ostatní citrusy mají stejné podmínky, stejnou zálivku, substrát i květináče a jsou v pohodě. :x


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 04 Zář 2011 19:47 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
skus pockat presadenie bol dobry krok.. uz to chce len cas

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 06 Zář 2011 16:34 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 21 Lis 2010 16:24
Příspěvky: 109
Bydliště: Brno
Nechej ve stínu, zalévej až je substrát proschlý(ne úplně suchý), konce větviček ti asi zaschnou, ale postupně by se měla rostlina vzpamatovat a znovu vyrašit. Tvoří si nové kořeny a nejmladší větvičky nestačí vyživit. Také proto shodí listy, aby se nevyčerpávala. Já měla s jednou rostlinou stejný problém (neprokořeněný bal, blátivo). Po půl roce roste už dobře. Hlavně hlídej závlahu, když nemá listy, spotřebuje minimum vody(ty zvadlé to nevytrhnou a ani nemá cenu se snažit ten vršek zachránit). Rostlina si sama určí, kterou část už neuživí, zaschne a potom odstřihneš. To je moje zkušenost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 10 Zář 2011 08:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Zdravím vás přátelé, tak vám jdu zas ukázat toho svého mrzáčka Primosole, dala jsem ji na okno do ložnice, ale schne a schne. Ještě mám naději v zeleném kousku roubu, ta část pod voskem.


Přílohy:
Primosole 10.9.11 – kopie.JPG
Primosole 10.9.11 – kopie.JPG [ 167.03 KB | Zobrazeno 854 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 10 Zář 2011 18:05 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Črc 2010 11:20
Příspěvky: 83
Bydliště: Bratislava
asi by to trebalo vratit do obchodu - reklamovat a vybrat si tam miesto toho nieco ine.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 10 Zář 2011 19:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Reklamovat se mi nechce, ani do obchodu už cestu letos neplánuji a účtenku už nemám, těch pár korun neřeším. V nejhorším se třeba zachrání podnož a dalo by se na ni něco znovu naroubovat, už to tu tak někdo popisoval - myslím. Jen mě štve, že si přeju Primosole a tak mám dilema, zda má u mě šanci (a mám koupit novou) nebo mi mandarinky vůbec nepůjdou....ale Miyagawa i Miyagawa 00 se drží při životě solidně.


Přílohy:
Poznámka: mandarini Miyagawa a Miyagawa 00 10.9.11 večer (s bleskem)
mand. Miyagawa a M.00 10.9.11 – kopie.JPG
mand. Miyagawa a M.00 10.9.11 – kopie.JPG [ 212.71 KB | Zobrazeno 836 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 10 Zář 2011 20:34 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Bibiana: Po prezretí tej 2. fotky konštatujem, že na tej tvojej mandaríne máš moniliózu ako vyšitú. Nechcem ti dávať falošnú nádej, ale pravdepodobne sa budeš musieť s touto mandarínou rozlúčiť.
Milan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 11 Zář 2011 08:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Srp 2011 09:20
Příspěvky: 37
Bydliště: Trutnov
Ušmikla jsem až do zdravého zeleného, na roubu zbyly dvě očka. Jestli to bude pokračovat, tak teda půjde. :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 12 Úno 2012 12:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 12 Led 2012 20:33
Příspěvky: 1
Dobrý den,
jako začátečník s pěstováním bych měl několik dotazů a pokud by někdo věděl a poradil, byl bych vděčen.
Mám dvě rostliny (citrus limeta a citrus nova). Mám je zazimované v místonosti, kde se teplota pohybuje kolem 10°C. Jsou za jižním oknem, takže mají dostatek světla. Přes den, kdy na ně svítí již teplota vyleze na cca 20°C a oba citrusy již nasadily do květu. Problém, je že je potřebuji prořezat (zastřihnout) a přesadit. Nevím jestli s tím ještě počkat, či to udělat teď? Či květy vyštípnout, nechat? Citrus limeta je tříletá rostlina a nasadila dva nebo tři květy, ale nemá mnoho listů, takže o oba květy budou spíše na okrasu. Citrus nova je 5ti letá rostlina, který nasadila okolo 50-70 květů.. Měl bych řez a přesazení provést teď + redukci nasazených květů? Nebo ještě počkat a výše uvedené udělat během března?

Děkuji za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Začátečník
OdeslatNapsal: 12 Úno 2012 20:58 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
U té menší rostliny bych nechal ty květy zavonět,případně nechat na zkoušku malý plůdek,jestli bude držet a pak jak s ním dolů.U té 5-ti leté rostliny bych se plodnosti nebál,nechal vše odkvést a pak zredukoval,aby to nebylo obsypané plody.
Podmínky na zimovišti máš dobré,klidně bych už přesazoval,chystám se na to také.Citrusy lze prostřihovat - tvarovat prakticky celý rok,mimo konce sezony-podzimu a zimy.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 125 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz