CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 17 Čer 2024 13:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 09:52 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Zdravím vespolek

Nepodařilo se mi najít ucelené téma o sklenících, tak si dovoluji založit nové.

Uvažuju o pořízení skleníku kvůli chladnému zimování a z nedostatku času a kutilské zručnosti bych dal přednost nákupu. Máte nějaké zkušenosti, co na trhu stojí za úvahu?

Našel jsem, že většinou se prodávají polykarbonátové skleníky Lanit-plast Vltavia, případně Limes. Myslím, že třeba model Venus 2x3 metry za nějakých 12 tisíc by mohl splňovat požadavky. Na zimu bych ho snížil bublinkovou folií, obložil něčím pro izolaci pro případ nouze termostat a nějaký přímotop a hotovo. http://www.lanitgarden.cz/sklenik-venus ... na-zdarma/

Stačí 4mm polykarbonát nebo byste doporučili 6mm, případně 10mm?

Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 10:11 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 17 Bře 2010 10:41
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha 305 m.n.m
Ahoj
Tohle jsem řešil před nedávnem a vybral si skleník Limes. Nakonec jsem ale zvolil variantu, že si skleník stavím sám a vyjde o hodně levněji. Doporučuji ti polykarbonát minimálně 10mm, ale rozhodně to není jediný faktor. Stejně tam přes zimu protopíš majlant :(

_________________
Miloš


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 10:24 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
To věřím, že to vyjde levněji, ale já vím, že by to nedopadlo dobře, kdybych ho stavím sám. Kdysi jsem postavil malou vitrínu na parapet a tím jsem myslím dosáhl hranice svých možností :)
S tím protopením bych to tak tragicky neviděl, když to obložím nějakým izolantem, shora dám bublinkovou folii, tak by mělo teoreticky stačit vytápění při mrazech pod -8 stupňů, takových dnů na jižní moravě zas tolik nebývá.
Těch 10 milimetrů je opravdu třeba? Já myslel, že ty tepelně izolační vlastnosti jsou podobné, že ta tloušťka je hlavně kvůli pevnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 11:09 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 17 Bře 2010 10:41
Příspěvky: 50
Bydliště: Praha 305 m.n.m
To jsem si myslel také a nakonec se do toho pustil :)
Já zvolil 16mm, ale myslím, že je tady spousty lidí, kteří ti odpoví fundovaně :)
M

_________________
Miloš


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 15:20 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Nielen hrúbka je dôležitá, ale aj typ - 10 mm je asi minimum a treba aby bol aspoň trojkomorový. S termostatom by som to neriskoval, raz zblbne a je amen s citrusmi. Radšeje na tvrdo zapnuté kúrenie a vypínať podľa potreby.
Ja mám 10mm, trojkomorový, pôdorys oranžérie 4x6 m, max. výška 2m a cez zimu som kúril skoro stále aspoň 1kW, keď boli tuhé mrazy nad -12 šlo to niekedy aj na 3,5 kW.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 16:02 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
To máš 50 metrů krychlových, to je jasný, že potřebuješ pořádně vytápět, ten co plánuju já, má jen necelých 10 metrů, navíc bude z jižní strany domu v kraji, kde moc tuhé mrazy nikdy nejsou, takže to s tím topením snad taková hrůza být neměla.

Ale překvapili jste mne s tou tloušťkou polykarbonátu. 10 milimetrů mají jen nejdražší skleníky za 50 tisíc, normální jsou maximálně 6 milimetrů tlusté. Kde se shání takhle silný polykarbonát?

Jo a čím tam topíš Radoslave? Máš nějakou topnou spirálu do země nebo přímotop nebo nějaká akumulační elektrická kamna?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 16:38 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Normálne vykurovacie teleso za pár stoviek z HyperSuper obchodu s ventilátorom. Kedysi som používal aj vykurovacie telesá so žiarivkami, ale zdalo sa mi, že to nerobí rastlinám dobre- žltnú im listy a tak som prešiel na tie čo majú žhaviace špirály, cez ktoré fúkajú vzduch. Makrolon som kúpil cez internet priamo od nejakej firmy, čo to predáva aj s dodávkou do domu. Kostra skleníka v tvare oblúkov - také ako sú kryty na bazény, - dal som si za pár stoviek ohnúť jokle - skružiť v jednej strojárskej firme - polomer ohybu 2m a potom na mieste pozváral a zoskrutkoval a na vrch nakrutkoval makrolon cez pružné podložky a bolo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 16:50 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Ešte dodám, že je dobré mať v zálohe ešte jedno vykurovacie teleso lebo ak sa to čo beží pokazí uprostred mrazivej noci je zle nedobre. Najlepšie je mať tento záložný zdroj napr. na iný zdroj enrgie napr. propanové kachle a pod. keby vypadla elektrika. Teplotu strážim tak, že mám doma "meteostanicu" - jednoduchšie sa dajú kúpiť za pár stoviek v hypersuper obchodoch a v skleníku snímač vonkajšej teploty, ktorý je dodávaný k takým staniciam, ja mám bezdrôtovú variantu s dosahom 100 m, takže doma v izbe mi ukazuje okrem hodín a pod. aj teplotu v skleníku a keby som videl, že teplota ide dole - príliš veľký mráz alebo sa pokazilo kúrenie - môžem ihneď zasiahnuť.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 19:24 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Díky za cenné rady radoslave. S tou meteostanicí počítám, už dnes ji využívám pro měření teploty ve foliovníku, mám tam i teplotní alarm na minimální a maximální teplotu.

Jinak jsem hodně popátral o tom Makrolenu - polykarbonátu a nejsem si jistý, že se to v mém případě vyplatí dělat z toho třístěnného 16mm. Má sice o cca 45 procent nižší tepelnou propustnost než dvoustěnný 4mm, ale je více než třikrát dražší a třikrát těžší. 10mm čtyřstěnný má o 35 procent nižší propustnost a je 2,5 krat dražší.
Jen na malém skleničku to dělá 12 tisíc navíc na polykarbonátu, já ho navíc plánuju pro citrusy použít jen tu první zimu, takže asi zvolím 4mm nebo 6mm a klidně zaplatím více za topení.

Jinak stále platí můj dotaz, má někdo kupovaný skleník, který by doporučil?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 20:55 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím
já mám skleník z polykarbonátu už asi 6 roků bez problému.Je umístěn na takzv.verandě,stěny z 10mm a strop z 16mm tříkomor. Protože nejvíce chladu padá zhora.Neštudoval jsem to ale udělal jsem to dle doporučení.Dokonce i významný pěstitel citrusů K.Urban vyprávěl že citrusáři si udělali skleníky a dali tam radiátory ú.t. a nebo jen u stěn natáhly roury od ú.t.A když byly mrazy tak jim to pomrzlo protože chladný vzduch venkovní překonal teplý vzduch který stoupal z radiátorů.Proto se musí dát roura od ú.t.těsně pod strop aby ten chladný vzduch který padá směrem dolů se jakoby zadržel že jóó.A nebo tedy ventilátorem to tam trochu rozhánět.Jo a nebo na strop dát silnější desku. Já jse to tady na fóru
už psal - ze spoda pod skleníkem kde máme starou nevyužívanou místnost s radiátorem ú.t.tak foukám teplý vzduch nahoru do sleníku a to když teplota venku klesá až k -5 až -6 st.C.Pomocí ventilátoru asi 25W.Když teplota klesá níže zapínám 1kW topení s ventilátorem tkzv.přímotop.
Ten je nataven nějak že tam v tom skl.nemrzne.Není to přesné ale stačí to.Letos by jsem chtěl udělat k tomu termostat alektronický který by byl přesnější aby udržoval teplotu tak asi 1stC.A to jim až moc stačí.Možná i nula st.C.Protože termostat na tom přímotopu se mi nějak nadařilo optimálně nastavit a např.slunce už ozařovalo skleník bylo tam asi 6 st.C a přímotop běžel.To by ale už neměl.Chce to trochu nějak zkloubit nebo vyšpekulovat aby toto se nedělo.Třeba můžeme mávnout rukou ale zase proč topit když je tam tam 6st.C když jim stačí plus 1st.
Takže několik let zpátky - tady na plzeňsku nebyly tak velké zimy a tento přímotop jsem používal minimálně.Letožní zima byla krutější takže to něco spotřebovalo/elektřiny/.
Jinak v tomto skl.o délce asi 6m a šíře 1,8 m se citrusům daří až moc dobře a citronů je tolik že je nastačíme spotřebovat.
Foto tady na foru taky mám.
Už jsme je lisovaly na šťávu v létě a do vody s medem či cukrem a popíjeli........ Samozřejmě je dobré se někde zeptat jak na to.Ale zase je dobré experimentovat a o to více mne to zajímá a uspokojí.
Tak zdar všem citrusářům a mnoho plodů na rostlinách.vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Zář 2011 20:59 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Nechci někoho urazit,ale viděl jsem takový kupovaný skleník z polykarnonátu a řekl bych,že na zimu je absolutně nevhodný - samá mezera,zdálo se mi,že moc nedrží a v zimě by ho srazil první větší sníh.Jinak na jaro - až podzim bude velmi dobrý.Já razím cestu,stará paneláková dvojokna a poté pokrýt polykarbonátem.Na bocích je jen 4 mm,ale spolu se vzduchovou mezerou a okny s dvojskly to drží teplo.Na střeše je trapéza Marlon,či jak se to jmenuje.Letos budu vnitřek ještě vykládat polystyrenem.Bez topení to tam padá při nejsilnějších mrazech do -8 st.
Jinak čím více zahloubený skleník,tím méně topíš,až jsi u tranšeje a netopíš vůbec,ale tam jsou zase jiné vedy na kráse..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 19 Zář 2011 20:47 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
Právě předělávám dřevěnou garáž přilepenou ke stodole na skleník, takže je i pro mne toto téma aktuální.

Ohledně koupě skleníku....jak tu bylo správně napsáno, většina stavebnicových skleníků je prostě stavebnice, zašupování desek do AL profilů. Postrádají těsnící pásky, pásky pro zalepení dutinek a ty jsou také potřeba aby se Ti nedostala vlhost do desky a netvořila se časem řasa. Dále je počítat s tím, na co skleník upevníš. Asi nejlepší volbou pokud chceš citrusy zimovat je montáž na podezdívku.


U desek je rozhodující z pohledu izolace její tloušťka, ale také profil. Zjednodušeně řečeno- čím tlustší a více vrstev komor- tím lépe. Určitě je volba čiré desky, už tak májí kolem 70 % prostupu světla u šířky 10-16mm. Parametry se dají samozřejmě zjistit u dodavatele.

Polykarbonátové desky ale mají také jednu nevýhodu a tou je tepelná roztažnost. Riziko tak hrozí v neodborné montáži u velkých desek, kde hrozí jejich kroucení, nebo deformaci v místě uchycení, či její vytržení.

Pokud plánuješ skleník čistě pro zimování -být tebou zvážím jestli by se ti nevyplatilo si nechat postavit z trámků základ-třeba na ztracené bednění a pak trámky oboustraně potáhnout folíí- vytvoříš vlastně zdvojenou izolaci, kde izolantem bude vzduch...ideál je asi cca 5cm mezi foliemi. A pokud bys použil bublinkovou folii jako tu vniřní, tím lépe.

Určitě stojí za zmíňku i umístění akumulačních nádob na teplo....jednoduchou variantou jsou např. PET láhve s vodou a nebo vystavět něco jako komínky např. z cihel. Během zapnutého topení do sebe naukumulují teplo, které při poklesu okolní teploty pak vyzařují a tím nepatrně přitápí.

K mé stavbě....Já použil jako horní desku 16 mm makrolon (tento měsíc v akci)- teď novinku, který má plástvový prúřez- tuším, že má 4 komory a o tedy o něco lepší izolační vlastnosti oproti X typu. A část padne i na boky, zbytek bude z oken s dvojitým zasklením. Mám výhodu, že stavba je částečně zapuštěna do svahu a ze SZ krytá stodolou. Nevýhoda je že část střechy je napojena na střechu stodoly a budu tak muset dodatečně řešit izolaci této části.

Plánuji topit na levnější proud akumulačními kamny s kontrolou teploty meteostanicí.
No a budu se těšit na jaro a doufat v to, že první zimu ve skleníku přežijou. Přeci jen to bude pro mne nová zkušenost.

_________________
http://www.citrusmania.estranky.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 26 Zář 2011 07:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Bře 2006 21:38
Příspěvky: 9
Bydliště: Uherské Hradiště
Taky se chystám na rekonstrukci skleníku. Zatím je to skutečně skleník, tzn. všude sklo, střecha je z drátěného skla. Jako nejvhodnější považuji pro sebe některý ze skleníků firmy Kovoagrex Děčín s tím, že standardní nabídku si nechám upravit na rozměry stávajících základů. Nabízejí i různé možnosti zasklení, asi střechu nechám z polykarbonátu a boky sklo.
Máte někdo s firmou nebo jejich skleníky nějaké zkušenosti? Je to pro mě na osobní kontakt dost daleko a rád bych si ozřejmil detaily řešení, které umožní např. dodatečné zimní zateplení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 13 Říj 2011 16:56 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Kvě 2006 19:53
Příspěvky: 78
Bydliště: Velehrad
Díky všem za rady, hlavně pak šnekovi, který mne nasměroval nejlíp :)

Vyrobil jsem nakonec vlastní konstrukci, přilepenou na jižní stranu domu, stěny ze dřeva/polystyrenu a střechu z polykrabonátu 10 mm. Rozloha 6 m, výška 180cm. Provedl jsem základní utěsnění o víkendu budu testovat teploty, pokud to nebude dobré, plánuju přidat ještě jednu vrstvu 4 mm polykarbonátu a ještě lépe utěsnit. Než přijdou velké mrazy, budu ještě čas to ladit :) A pro případ nouze dovnitř strčím 3kW přímotop, ale snad ho nebudu muset zapínat :)

Pár foto ze stavby...

Příloha:
195.JPG
195.JPG [ 230.46 KB | Zobrazeno 1158 krát ]


Příloha:
196.JPG
196.JPG [ 238.32 KB | Zobrazeno 1085 krát ]


Příloha:
197.JPG
197.JPG [ 227.84 KB | Zobrazeno 1010 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník pro citrusy
OdeslatNapsal: 15 Říj 2011 14:00 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Dub 2011 22:34
Příspěvky: 97
Bydliště: trenčín
vyzera to decentne :) :wink: pekne

_________________
Dominik


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz