CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 30 Zář 2011 09:03 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Zář 2011 06:26
Příspěvky: 7
Bydliště: Piestany, Slovensko
Zdravim, citrusari,

pred necelymi dvomi mesiacmi som dostal peknu a na pohlad schopnu mandarinku (C. Reticulata), ktora vraj mala byt schopna o rok zarodit nejaky ten plod. Po nejakych 2 tyzdnoch zacala zhadzovat listy, ale myslel som si, ze je to v dosledku zmeny prostredia. Listy vyzerali suche, tak som predpokladal, ze sa adaptuje zo sklenikoveho (vlhkeho) prostredia do bytoveho (suchsieho). Tak som sa ju snazil rosit a dufal, ze si zvykne.

Doteraz som vsak nepobadal ziadne zlepsenie a rastlinka mi chradne. Listy su matne a od koncov listov hnednu a schnu. Niektore opadali este zelene, niektore mierne zozltnu (skor zhnednu - taka nepekna khaki farba) a spadnu. Na listoch som si uvedomil mierny biely matny povlak (vid. obr.).

Viete mi niekto, prosim, poradit, aky ma mandarinka problem, ci je to tym suchom alebo je to nejaka hubova choroba? Mam jednu mandarinku, co sa mi podarilo vypestovat zo semienka, ma takmer 10 rokov, nerodi - nie je stepena, ale je krasna, ma sytozelene listy a je velmi huzevnata. Nie som velmi skuseny pestovatel citrusov, preto som momentalne v koncoch a neviem ako ju zachranit, je este nejaka moznost, pls?

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Miesto ma vnutri v byte pri juznom okne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 30 Zář 2011 11:16 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
Ahoj zhadzovanie listov je casta vec pri zmene podmienok pestovania hlavne prostredia...podla mna je popalena od slnka a je tam naznak chlorozy....neviem ako casto polievas ale polievaj ked trochu preschne zemina a pouzivas hnojivo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 30 Zář 2011 11:37 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Zář 2011 06:26
Příspěvky: 7
Bydliště: Piestany, Slovensko
Ahoj, spociatku som sa zhadzovania listov ani nebal, ale ked mi ten problem pretrvava uz dva mesiace, som znepokojeny, pretoze nemam ani naznak toho, ze by sa rastlinke co i len trochu zlepsil stav, aj tie listy, ktore boli v stadiu rastu sa stopli a odpadli.

Polievam ju podla odporuceni, po miernom preschnuti substratu, dokonca raz som ho nechal preschnut trochu viac, kedze som sa obaval, ze je premoceny a nemaju korienky ziadny pristup k vzduchu. Stav sa vobec nezmenil, ani zlepsenie, ani rapidne zhorsenie. Nemam moznost riadne zachytavat dazdovu vodu, tak pouzivam asi tak 2-3 dni odstatu vodovodnu.

Na slnku som ju nemal vobec, dokonca za oknom ma taku poziciu, kde na nu slnko priamo nepali, kedze pocas najvacsieho tepla brani prieniku lucov strom pred oknom.

Co sa tyka hnojiva, dostala ho dvakrat za tie dva mesiace a nepouzil som prirodne, ale hnojivo Citrus znacky Agro. To obsahuje az zelezo, tak by malo branit vzniku chlorozy...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 01 Říj 2011 23:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Pokud byla pěstovaná ve skleníku a nyní přijde do bytu, tak tra změna prostředí je zřejmě skutečně příčinou toho opadu listů - dokonce bych se nedivil, kdyby došlo k úplné obměně listů (všechny staré pryč a začnou snad růst nové) - bohužel ta fáze bez listů je problematická, ale citrusy jsou schopné překonat i to. Rosení listů asi nestačí.
Navíc ty zaschlé konce vypadají na to, ež by tam mohla být i nějaká houba - takže postřik proti houbě (např. Champion) tomu jenom prospěje.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 03 Říj 2011 06:11 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Zář 2011 06:26
Příspěvky: 7
Bydliště: Piestany, Slovensko
Diky, uvidime teda, ako sa bude situacia vyvijat, daleko od celkovej straty listov nema, tak snad to prezije, dam jej aj nieco proti hube. Obavam sa, co to spravi teraz, ked ide zima; ked strati vsetky listy, tak neviem, ci ju mam drzat v chladnom alebo radsej teplom priestore a ci jej po opade listov mam skratit konariky - neuskodim jej tym?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 03 Říj 2011 07:44 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
I bez listů je lepší v chladném místě, jen je třeba ještě více dát pozor na přelití - bez listů je minimální spotřeba vody.
Do kořenů bych (pokud nedojde k přelití a jejich následnému zahnívání) zbytečně nešťoural, spíš lze uvažovat o zastřižení větviček bez listů.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 03 Říj 2011 08:49 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Zář 2011 06:26
Příspěvky: 7
Bydliště: Piestany, Slovensko
Suhlasim, len som pouzil blbe slovo - konariky (konarik = vetvicka) :) Do korenovej sustavy si netrufam zasahovat ziadnym sposobom. Diky moc za rady, snad tym odvratim jej skazu :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 03 Říj 2011 10:38 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
No vida, jak zapomínám slovenštinu :oops:
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 03 Říj 2011 12:23 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Michal Faltýnek napsal:
No vida, jak zapomínám slovenštinu :oops:
Michal


Ťa doučím na schôdzi :-). Dúfam, že balenie prebehlo v poriadku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 04 Říj 2011 13:52 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Jak už psal Michal,je to známý problém koupené rostliny.Pokud to mandarina překoná a narostou nové listy,pak se podívej,jak budou jiné...mělo by jich být méně a trochu větší plochou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 12:55 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Srp 2008 21:46
Příspěvky: 11
Zdravím po delší době citrusáře,

řeším s mandarinkou podobný problém jako kolega. Zimuji ji v nevytápěné (temperované) ubytovně hned u okna, teplota tam bude do 10 stupňů, víc ne. Předloni v létě jsem ji koupil v Adavu. Letos měla 4 plody (poslední plod je na fotce), nicméně dnes jsem zpozoroval, že asi na čtvrtině listů se objevily hnědé špičky. Změnou prostředí to nebude, vegetuje tam už od listopadu. Mám tam ješte asi 6-8 dalších rostlin (citrony, fortunellu, c. myrtifolia, pomeranč a kalamondin) a ty jsou všechny OK, ještě snad nezhodily zatím snad ani lístek. Přes léto byly všechny rostliny na zahrádce. Mám to začít řešit, nebo počkat na jaro a rostlina se z toho sama vzpamatuje? Jinak plody jsem nechal až do vánoc, může to mít vliv? Díky za odpověď, Pavel.

P.S. přikládám fotodokumentaci, první obrázek je orientační, na druhém vpravo je ukázka problému. List jsem utrhl já sám, nespadl.


Přílohy:
ukazka_leto.jpg
ukazka_leto.jpg [ 41.46 KB | Zobrazeno 913 krát ]
mandarinka.jpg
mandarinka.jpg [ 57.28 KB | Zobrazeno 746 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 13:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Mám dojem, že by to mohlo být způsobeno přilepením listů přímo na okenní tabuli, tím prochladnou, navíc se na okně může srážet vlhkost a listy jsou více méně ve vodě. Pokud se to ovšem děje na listech, které se okna nedotýkají, problém je jinde, často to způsobuje i suchý vzduch, ale mě např. mangovník reaguje velice podobně i na chlad od kořenů, pokud stojí přímo na parapetu. Pakliže ho postavím na podstavec, problém je odstraněn.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 14:38 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 08 Srp 2008 21:46
Příspěvky: 11
Parapet je dost široký, listy se okenní tabule nedotýkají. Suchý vzduch by to ale být mohl, mám pocit, že na to, že je zima, jsou citrusy nějak "žíznivé", že je musím zalít tak jednou za týden až čtrnáct dní, kdy je půda už úplně suchá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka - Chradnutie a opadavanie listov
OdeslatNapsal: 07 Led 2012 21:58 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
paja1978 napsal:
.............................Letos měla 4 plody ...............................................Jinak plody jsem nechal až do vánoc, může to mít vliv? .............................

Já obyčejně neodpovídám na tyto dotazy, neumím poradit nic pozitivního. Prostě tady není problém, že by se něco poradilo, následně něco udělalo, a zase by dobře bylo, bohužel....

Prostě na takové rostlince nemohou být žádné plody, pokud tam jsou, logicky přijdou problémy. Já to sice také tak dělám :oops: , protože nedokážu odstranit malé plody, ale mám stovky rostlin a tak nějak s tím počítám, že po zaplození přidou problémy (nehledám žádné zázračné řešení, žádné jednoduché dle mně není). Citrusy jsou stromy, které mají růst v subtropech ve volné půdě, potom dokáží přinést spoustu ovoce. To naše pěstování zákonitě rostliny deptá, prostě nejsou předurčeny k tomu, aby rostly v malých květináčích a přinášely spoustu plodů, natož v našich v nehodných podmínkách. Tak se s tím nejspíš budeš muset vyrovnat.., anebo se naučit rozpoznat kondici rostliny, zda je schopná bez následných problémů si poradit sama.
Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz