CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Čer 2024 23:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Záchrana citrusů po požáru v domě
OdeslatNapsal: 03 Led 2012 10:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 28 Kvě 2011 19:55
Příspěvky: 47
Bydliště: Praha 6
Zdravím Všechny kolegy citrusáře!

Potřebuji poradit,jak zachránit mých 6 rostlin citrusů,které jsou zadehtované a začouzené od silvestrovského požáru v Našem domně.Na silvestra dopoledne totálně vyhořel byt v našem domě-možná jste to četli,nebo viděli v televizi-Praha 6 Vokovice.Já mněl mé rostliny zazimované na chodbě domu,kde se netopí,po tom požáru jsou rostliny doslova černé od kouře,po 3 dnech už schazují listy a nejspíš odejdou do citrusového nebe.Je nějaká šance,jak je zkusit zachránit?Zatím jsem rostliny ostříhal skoro na kmínky,co šlo omyl důkladně vodou a vyklopil je z květináčů a máčím kořeny ve vodě s trochou velmi slabého roztoku hypermanganu,počítám že rostliny jsou od kouře a dehtu z hořících plastů otrávené.Má někdo návrh,co s rostlinami ještě udělat?

_________________
Jakaf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záchrana citrusů po požáru v domě
OdeslatNapsal: 03 Led 2012 21:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Hmmm ... to netuším. Asi to co si udělal. Je to pech, držím palce.
U požáru je problém to, že spaliny mohou mít samy o sobě hodně vysokou teplotu, i když jsou hodně daleko od plamene. Že se rostliny "otrávily", řekněme za hodinu spalinami, se mi nezdá, ale styk s vysokou teplotou byť na pár desetin vteřiny může být fatální. Tím spíše v době vegetačního klidu, Ale fakt těžko říci.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záchrana citrusů po požáru v domě
OdeslatNapsal: 03 Led 2012 22:19 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Jednou se mi stalo něco podobného ve skleníku. Požár z blbosti a nedbalosti. O některé rostliny jsem přišel, co byly přímo ohořelé, ovšem většina to rozdýchala. Já na tvém místě bych rostliny hlavně důkladně osprchoval vlažnou vodou, ne teplou ani studenou, aby nedostaly další teplotní šok, propláchl i substrát, ať se vyplaví případné toxiny a dal rostlinám několik dní na vzpamatování někde v chladu, tím myslím tak 15 stupňů a ve stínu, ať se do poškozených listů nemůže opřít ostré zimní slunce. Postavit tak, ať může odkapat veškerá přebytečná voda z nádoby a půda dýchá. Je smůla že to přišlo v zimě, samozřejmě to nikomu nepřeji ani v létě, ale rostliny musí řešit několik stresových faktorů současně. Myslím, že rostliny se zbavují lisů proto, aby omezily vstupu toxinů dál do rostliny. Na jaře určitě zase obrazí. Je mi líto co se vám stalo a přeji rychlou regeneraci tobě i rostlinám. Ale jak se říká, čert vem citrusy, hlavně že lidem se nic nestalo, alespoň doufám. Jinak mé rady ber s rezervou, nejsou podložené literaturou, ale já takto postupoval a z citrusů jsem nepřišel o jediný. Postupoval jsem spíše z intuice, než že bych si byl jistý s tím co dělám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záchrana citrusů po požáru v domě
OdeslatNapsal: 06 Led 2012 19:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Také jsem zde už "chlubil" :oops: odstranováním škůdců ohněm:

viewtopic.php?f=5&t=642&st=0&sk=t&sd=a&start=60 (příspěvek 25.1.09)

ale u mně šlo jen o kalmondín, většina odešla, ale potom obrazil, dnes je v pořádku. Myslím, že ty rady, co tady padly jsou v pořádku, o moc více se toho nedá vymyslet. Tak ať se daří :D .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz