CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 21:49 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já bych řekl, že to kalamondin není, má mnohem rozvolněnější růst, zkrátka není tak kompaktní i listy mají mnohem delší řapíky. Ona to bude spíše nějaká ta Fotunella. Právě by mě zajímalo, zda již někomu zaplodila a podle plodů třebas nezjistil co je to za rostlinu, nebo jaké plody to jsou, zda oválné jako margarita nebo kulaté jako japonica a ne to že Fortunela je kumquat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:10 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Bez ohledu na to co je de psáno je pro mne vždy rozhodující to co vidím. Fotka je hodně neprůkazná, tvar plodů je ve většinou zavádějící a tak mi zbývá jen jeden jediny list a to ještě jaksi ze šikma. Podle tvaru tohoto jediného listu se domnívám, že se jedná s největší pravděpodobností o kalamondin. Teoreticky by to mohla být i F. obovata, které má dle mého názoru naprosto stejné listy jako kalamondin. Na místě je i otázka, zda-li to co je prezentováno jako kalamondin není F.obovata a nebo přesně naopak (tím rozhodně nemyslím jen u nás). Ale to už je nad rámec nutných znalostí a vědomostí našeho amatérského pěstování citrusů v ČR.

Co se týká topicu :
Toto jsem psal v pon pro 20, 2010 4:26 am C. limonia - Rangpur po té, co se mi po dlouhé době podařilo Markonela přesvědčit o tom, že to mandarinka opravdu není.
Jen škoda, že fotky jsou bledší a méně ostré. No uvidíš sám - normální Rangpur (ši Rangpurský lajm) má plody vždy jen kyselé. Existuje i bezkyselinná forma rangpuru "Otaheite", která přináší plody spíše fádní chuti bez kyselin, avšak s mírnou nahořklostí. A právě táto rostlina je velmi často prodejci nabízena jako mandarinka.

A co se týká toho ostatního ? :
Markonelo se na X-věcí ptal, na X-těchto věcí mu bylo odpovězeno. Makronelo však rad nedbal a .... to co je nyní k vidění je jen výsledek toho, že nedbal. Co teď radit, když ... ???? Já nevím. Ono je totiž mnohem jednodušší problémům předcházet, než se potom snažit řešit neřešitelné.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Pokud jistý obchod prodává rostlinu s označením "Mandarinka FORTUNELA - Kumquat" (a prosím zdůrazňuji ty uvozovky, já to nikdy nikde nenapsal), tak je to:
a) zvěrstvo nejvyššího řádku, protože mate zákazníky a já bych za to škrtil :evil:
b) nikdy nemůžeš spolehlivě určit, co to je, protože ti nikdo nezaručí, že jeden koupil F. japonicu a druhý F. margaritu (a to ještě může doufat, že nemá citrus madurensis - tedy Kalamondin), protože ať ti prodají to či ono, furt to odpovídá jejich zmršenému názvu.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:18 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
inač diky moc za vaše odpovede....a tu rastlinku som fotil,ako som už pisal v den tej zalievky s hypermanganem,tak preto vyzera ten substrat taky mokry.citrusy zimujem v jednej izbe.mam stiahnuty radiator na minimum.je tak okolo 15 stupnov a su pri okne kde je aj zaclona.minuly rok som nanej mal problem s listami..robili sa nanich take škvrny a použil som postrek Baycom.potom sa dajak ta rastlinka vschopila,listy skoro vobec neopadavali.no a teraz mi zase opadavaju jeden za druhym a tiež su nanich nejake čudne škvrny.takže radšej mam použit postrek Champion než ten Previcur čo som chcel a mam ho už aj kupeny ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
a inač odpoved aj pre šneka-že tie plody ked som prvykrat ochutnal,na tej rastlinke,tak to jako keby som jedol citron..boli strašne kysele a mali aj dost kostkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Nelépe uděláš, když si znovu přečteš to co jsem ti psal. Je opravdu strašná náhoda, že na všech fotkách (nemluvím jen nyní o těchto, ale o desítkách jiných, v průběhu celého roku) působí zemina jako totálně "prochcaná" vodou. Mě nepřijde, že je to náhoda. To jak rostlina vypadá je jen výsledek právě tohoto.
Previcur chrání primárně kořeny, ale jde i do listů. Sice není zdaleka proti všemu, listy ochrání jistě lépe jiný dryják, ale ty musíš především odstranit příčinu a ne se soustředit na víceméně nepodstatný, sekundární, následek. A u rostliny na fotce je téměř s naprostou jistotou primární problém dole v nádobě. A o plodech a jejich množství ... to ti už nebudu ani opakovat.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Jestli je v té místnosti kolem 15 C, tak mít na okně záclonu a až za ní rostlinu je poměrně značně pravděpodobné, že to nepřežije. Ono ti to asi nepřijde, ale ten úbytek světla záclonou je tak dramatický, že to zkrátka takhle dopadne.
Pokud to chceš zachránit, tak:
Rostlinu co nejvíce k oknu (na parapet), rozhodně mezi ní a oknem nesmí být záclona!
Květník odstínit od sálavého tepla z radiátoru (např. deskou polystyrenu), aby se neohříval víc, než je nezbytně nutné.
Opatrně se zálivkou.
Postřik Champion nic nezkazí, je to sajrat s mědí, co likviduje houby.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:42 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
takže ked si to zhrniem,tak najlepšie bude rastlinku presadit do ineho a hlavne suchšieho substratu,dalej vykonat postrek champion a potom ju umiestnit k oknu....a čo s tymi plodmi ? mam ich par ručne odstranit,aby som tu rastlinku velmi nevysiloval ?vdaka za odpovede..možno sem zajtra hodim foto ked budem stihat,že kde tie moje citrusy zimuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:47 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
V prvé řadě se musíš zbavit jakési fixní idei, že pokud rostlina (citrus) nestojí ve vodě, potom trpí suchem.
Pokud rostlinu přesadíš a budeš ji "prolívat" vodou jako doposud, tak to totiž stejně nic neřeší. Bez toho, pokud to rostlina přežije, budeš řešit ten stejný problém jako loni a letos, i každou další zimu.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ano, plody taky pryč.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 24 Lis 2011 22:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
este doplnim radsej plody trhaj po odkvete pokial sa neda do poriadku radsej 1-3 roky bez plodov ako mat plodov vela a rastlinu 1-2 roky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 14:35 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
tak posielam foto,že kde moje citrusy zimuju:
Příloha:
P1010004.JPG
P1010004.JPG [ 91.37 KB | Zobrazeno 823 krát ]
.ten Rangpur je natom velkom stoliku na ľavo...a dnes som to zmenil.dal som preč zaclonu aj žaluzie som podvihal:a teraz to vyzera asi takto :
Příloha:
P1010002.JPG
P1010002.JPG [ 113.93 KB | Zobrazeno 767 krát ]
.ten rangpur som umiestnil celkom v predu na tom stoliku,ale teraz je vydiet len ten podstavec,lebo rastliku som dnes striekal postrekom Champion a je zatial v inej miestnosti..nechal som nanej iba 5 plodov-zo 16-tich....bolo mi strašne luto obrat ju o všetky plody a ked sa nejako velmi neschopi,tak dam preč aj tych 5 plodov zo 16-tich.
Příloha:
P1010014.JPG
P1010014.JPG [ 74.4 KB | Zobrazeno 700 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 14:39 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 19 Úno 2011 21:25
Příspěvky: 362
Bydliště: Krásno nad Teplou
Já budu upřímný, já si osobně myslím, že ten tvůj Rangpur to nemá šanci rozdýchat, rostlina v takovém stavu je podle mne již mrtvá, při nejmenším její kořeny. Možná zkusit zachránit několik řízků. Teď k tomu druhému tématu co se zde řeší. Nechci se dohadovat, ale myslím, že obovata to nebude, mám ji také a ta někdy tvoří vlky, jalové větve, které nesou trny, to se mi u této rostliny nikdy nestalo. Na druhou stranu jsem nad tím dost přemýšlel a možná kalamondin by to asi být mohl, má rostlina má hrozně silnou podnož citranže, která je mnohanásobně silnější než roub a tlačí tak do roubu hodně mízy a tím pádem dost roste, proto mi připadá jiná než můj na 100% kalamondin, který je velice kompaktní. Poznáme, jestli někdy zakvete. I když málokterá rostlinka z Kruhu se má nějak zvláště ke květu, obzvláště jejich řízkovaným citroníkům se kvést nechce již snad také pět let. Pomeranče ale jsou i z kruhu solidní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 15:08 
Offline
Přispívám na web 100 Kč
Přispívám na web 100 Kč

Registrován: 18 Led 2008 14:59
Příspěvky: 90
Bydliště: Brno
Rostlina je přetížená plody. Na jeden středně velký plod by mělo připadat alespoň 30 zdravých listů. Ponechal bych jeden, maximálně dva. Bylo by dobré se podívat na listy, jestli na nich není lepivá šťáva. Mám podezření, že je tam puklice. Nezlob se makronelo na ostatní účastníky fóra, že se ohrazují proti zakládání nového vlákna a proti pravopisu. Přečetl jsem celé fórum od nejstarších příspěvků a bylo to velmi náročné čtení. Dotazy se neustále opakují a co se týká gramatiky, škoda mluvit. Myslím si, že čeština i slovenština jsou krásné jazyky a zaslouží si lepší přístup.

Hodně úspěchů při pěstování přeje Jiří Trávníček


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mandarinka-Rangpur
OdeslatNapsal: 25 Lis 2011 15:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 24 Lis 2011 13:54
Příspěvky: 24
no tak nakoniec som natej rastlinke ponechal 2 plody...počital som listky a tak okolo 80-90 listov zatial ma.petrlcr-dufam,že nebudeš mat pravdu(myslim v dobrom ) a ta moja rastlinka sa ešte nejako vschopi...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 118 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz