CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 29 Bře 2024 08:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 03 Pro 2015 20:34 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2015 20:12
Příspěvky: 7
Dobrý den,

chtěla jsem blízkému, který se věnuje citrusům, udělat radost zakoupením Pomelovníku (snad se tomu tak říká, jsem úplný amatér). Objednala jsem jej z e-shopu (tam se zmínili o tom, že sami netuší, jaký druh pomela posílají). Nikde jinde Pomelo neměli, tak jsem do toho šla. Po rozkrojení jednoho z plodů jsem zjistila, že barvou se spíše podobá grepu. Dokonce i chuťově jsem nedokázala říct, zda je to grep či pomelo (dokonce jsem si skočila koupit grep, pro srovnání). O červeném pomelu jsem ještě neslyšela. A taky bych se chtěla zeptat Vás, zkušených. Je možné, alespoň vzhledově, rozpoznat, zda je to grep či červené pomelo?

Děkuji mnohokrát za odpověď.

P.S. do e-shopu jsem již psala. Stále neodpověděli.

Příloha:
Poznámka: Plody
12325118_1046738235347535_528252883_n.jpg
12325118_1046738235347535_528252883_n.jpg [ 74.53 KB | Zobrazeno 846 krát ]


Příloha:
12325136_1046738382014187_753757652_n.jpg
12325136_1046738382014187_753757652_n.jpg [ 76.28 KB | Zobrazeno 860 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2015 12:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Z přiložených fotek nelze poznat, není vidět jediný list celý. Ten list by měl být navíc typický.
Spíše bych se klonil k grepu, byť třeba něčím šmrcnutým.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2015 13:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2015 20:12
Příspěvky: 7
Děkuji za odpověď. Přikládám ještě tedy fotografie listů. Omlouvám se za kvalitu. Můj mobil nefotí nejlépe.

Příloha:
WP_20151204_003.jpg
WP_20151204_003.jpg [ 450.61 KB | Zobrazeno 831 krát ]


Příloha:
WP_20151204_001.jpg
WP_20151204_001.jpg [ 281.59 KB | Zobrazeno 770 krát ]


Příloha:
WP_20151204_002.jpg
WP_20151204_002.jpg [ 431.12 KB | Zobrazeno 847 krát ]


Příloha:
WP_20151204_002.jpg
WP_20151204_002.jpg [ 431.12 KB | Zobrazeno 847 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2015 16:42 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Je to grep (C. paradisi), pomelo (= česky šedok, = C. grandis) v žádném případě.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2015 18:58 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2015 20:12
Příspěvky: 7
Děkuji mnohokrát za odpověď. Achjo, naletěla jsem e-shopu http://www.citrus-shop.cz. Nechala jsem se zlákat tím, že jako jediní nabízeli Pomelo. Mohla bych se Vás zeptat, zda netušíte, kde by bylo ještě možné pomelo zakoupit? Děkuji mnohokrát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2015 19:12 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
No jo. To je u importů časté - v některých jazycích je totiž pomelo=grep .... nechce se mi to přesně hledat, snad ti to odpoví někdo jiný a nebo hledej :-)
Třeba v ADAVU - http://eshop.rakytnik.com/katalog/zbozi/citrusy/pomela, ale i zde je prokazatelně pomelo = šedok = C. grandis jen to co mají označeno jako "POMELO", "SIAMENSIS", zbytek jsou grepy a jejich hybridy.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 04 Pro 2015 21:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2015 20:12
Příspěvky: 7
Mnohokrát Vám děkuji! Zachránil jste mne! :) Tento e-shop jsem nenašla. Už objednávám ta pomela (Siamensis a Citrus grandis "POMELO") :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2015 13:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Bohužel ten první e-shop píše na své stránce speciálně o pomelu úplné bláboly, které neznalého začátečníka úplně zblbnou. Nevím o tom, že by jakýkoliv šedok, a to i v tropech, plodil "několikrát za rok". Blbost.
Pěstovat šedok v naších podmínkách patří k tomu nejnáročnějšímu, co v citrusech lze pěstovat. Je to strom extrémně náročný na množství slunečních paprsků, musí být opravdu velký - tím myslím výška tak minimálně 1,5, spíš 2 metry, květináč, který mají problém odnést 2 muži, dobré podmínky na zimování - tedy v podstatě vytápěný skleník. Pak máš šanci, že tam nějaké plody dozrají zhruba tak 1,5 - 2 roky po odkvětu.
Pěstovat šedok v bytě je na rovinu řečeno nesmysl.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2015 22:20 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2015 20:12
Příspěvky: 7
Michal Faltýnek napsal:
Bohužel ten první e-shop píše na své stránce speciálně o pomelu úplné bláboly, které neznalého začátečníka úplně zblbnou. Nevím o tom, že by jakýkoliv šedok, a to i v tropech, plodil "několikrát za rok". Blbost.
Pěstovat šedok v naších podmínkách patří k tomu nejnáročnějšímu, co v citrusech lze pěstovat. Je to strom extrémně náročný na množství slunečních paprsků, musí být opravdu velký - tím myslím výška tak minimálně 1,5, spíš 2 metry, květináč, který mají problém odnést 2 muži, dobré podmínky na zimování - tedy v podstatě vytápěný skleník. Pak máš šanci, že tam nějaké plody dozrají zhruba tak 1,5 - 2 roky po odkvětu.
Pěstovat šedok v bytě je na rovinu řečeno nesmysl.
Michal



Myslíte ten http://www.citrus-shop.cz nebo http://eshop.rakytnik.com/katalog/zbozi/citrusy/pomela?

Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2015 22:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Myslím ten první, konkrétně tento text u Šedoku
Nádherný luxusní krásný strom pomelo s plody v květináči o průměru 35 cm. Měří krásných cca 200 cm a plodí i několikrát za rok. Tento úžasný kousek musíte mít. Utrhnete si kdykoli budete chtít. Strom rodí krásné velké plody plné výborné dužiny a sladké šťávy. Oplodí je tloušťky až 2 cm, hladké a lesklé barvy žlutozelené, ve zralosti citrónově žluté. Dužnina žlutá a velmi šťavnatá. v plné zralosti sladká. Vypěstované plody vlastních citrusů jsou daleko lepší, voňavější svou čerstvostí. Je určen k pěstování do bytu, kdy ho umístěte co nejblíže ke světlu. Skvěle vynikne jako solitéra. V létě můžete umístit na terasu či balkon (pozor dejte na ostré polední slunce, prudký déšť a chladný průvan). Zalévat přiměřeně, tak aby květináč nebyl přemokřený. Odměnou Vám bude rostoucí strom s pěknou bohatou korunou plnou listů, květů a voňavých čerstvých velkých plodů. Strom pomelo je krásně hustý, plný listů s plody a malými plody, které budou zanedlouho velké a zralé. Plody jsou zralé od června do listopadu. Plody bývají velké a ve zralosti jsou sladké.
S Adavem (ten druhý odkaz) máme naopak dobrou zkušenost, tam ti takové bludy na web nenapíšou (byť netvrdím, že by vše bylo zcela bez chybičky) - tam ale nedostaneš 2m strom, ale malé rostliny.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2015 23:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2015 20:12
Příspěvky: 7
Michal Faltýnek napsal:
Myslím ten první, konkrétně tento text u Šedoku
Nádherný luxusní krásný strom pomelo s plody v květináči o průměru 35 cm. Měří krásných cca 200 cm a plodí i několikrát za rok. Tento úžasný kousek musíte mít. Utrhnete si kdykoli budete chtít. Strom rodí krásné velké plody plné výborné dužiny a sladké šťávy. Oplodí je tloušťky až 2 cm, hladké a lesklé barvy žlutozelené, ve zralosti citrónově žluté. Dužnina žlutá a velmi šťavnatá. v plné zralosti sladká. Vypěstované plody vlastních citrusů jsou daleko lepší, voňavější svou čerstvostí. Je určen k pěstování do bytu, kdy ho umístěte co nejblíže ke světlu. Skvěle vynikne jako solitéra. V létě můžete umístit na terasu či balkon (pozor dejte na ostré polední slunce, prudký déšť a chladný průvan). Zalévat přiměřeně, tak aby květináč nebyl přemokřený. Odměnou Vám bude rostoucí strom s pěknou bohatou korunou plnou listů, květů a voňavých čerstvých velkých plodů. Strom pomelo je krásně hustý, plný listů s plody a malými plody, které budou zanedlouho velké a zralé. Plody jsou zralé od června do listopadu. Plody bývají velké a ve zralosti jsou sladké.
S Adavem (ten druhý odkaz) máme naopak dobrou zkušenost, tam ti takové bludy na web nenapíšou (byť netvrdím, že by vše bylo zcela bez chybičky) - tam ale nedostaneš 2m strom, ale malé rostliny.
Michal



Děkuji velice za odpověď. Objednávám tedy od Adavu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2015 23:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ale opakuji, pro začátečníka je šedok zcela nevhodný, je to velmi náročná rostlina na pěstování, kde se plodů jen tak nedočká.
Začátečník by měl začít s něčím jednodušším - fortunely, kalamondin, rangpur, možná (když bude šikovný) tak mandarinu nebo citroník.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2015 23:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Pro 2015 20:12
Příspěvky: 7
Michal Faltýnek napsal:
Ale opakuji, pro začátečníka je šedok zcela nevhodný, je to velmi náročná rostlina na pěstování, kde se plodů jen tak nedočká.
Začátečník by měl začít s něčím jednodušším - fortunely, kalamondin, rangpur, možná (když bude šikovný) tak mandarinu nebo citroník.
Michal


Mám to jako dárek pro přítele, který pěstuje citroníky (má 3 již mnoholeté. Dva si vypěstoval sám od začátku a plodí krásně velké citróny) a má ještě jeden pomerančovník (který jsem mu koupila loni) a okrasnou mandarinu. Chci mu udělat radost, protože mi jednou pověděl, že by si přál mít pomelo, ale nikde jej nemohl sehnat, což ho dovedlo k myšlence, že se v ČR sehnat nedá. Je to jeho velký koníček, tak snad to zvládne :) Ale děkuji za upozornění. Kdyby to bylo pro mne, hned bych zpozorněla a vybrala si spíše něco z toho, co jste napsal jako vhodné pro začátečníka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 06 Pro 2015 23:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
To pak ano.
V Adavu jsou ale malé rostliny, kdybys chtěla větší (stromek velikosti cca 1,5 m dovezený z Itálie určený pro komerční pěstování), prodává je kolega - kontakt na http://www.pawpaw.cz, ale teď to bude mít zazimované, takže nevím, kdy je bude mít k dispozici.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to pomelo?
OdeslatNapsal: 07 Pro 2015 08:54 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak jak píše Michal - větší rostliny u Pepy Matějky (viz odkaz pawpaw), menší u Bajerů v Adavu (viz odkaz rakytník) a nebo u zatím nejmenovaného přítele Zdeňka Černocha http://www.exotickerostliny.cz/, shop http://exoticfruitplants.eu/, i když nevím zda-li nějaké pomela má. Všech ostatních prodejců bych se vyvaroval - jsou to jen "překupníci" něčeho ... což by až tak nevadilo, to je princip obchodu, ale kdyby alespoň věděli co vlastně prodávají !!!
Většina z nich stejně jen překupuje produkty od třech výše jmenovaných a nebo jsou to importy ze zahraničí, které je super nadopované rostlinnými hormony a jejich udržení je u drtivé většiny z nich víceméně hodně problematické - k těm, by měli rovnou povinně dodávat i 50g heteroauxinu (kyseliny indolyloctové (IAA) !!!), aby bylo schopno rostliny udržet ve stavu v době prodeje.
Šedok je na pěstování těžký ... sám bych se ho netroufl pěstovat (i když bych ho taky chtěl). Nicméně viděl jsem hezké rostliny i malé, některé i zaplozené ... mám dojem, že Radoslav takovou má. Jde však o to, zda-li to byla jednorázová záležitost a nebo zda-li byla rostlina po onom zaplození vůbec schopna dále pokračovat ve svém životu ... a pokud ano, jak úspěšně. To já již nevím. Ale spíše bych tipoval, že ne a pokud ano, tak je v dezolátu, ze kterého se bude několik let vzpamatovávat.
A taky pozor na to, že je často vydáváno za šedok (=pomelo=C.grandis) co šedokem není. To je ti schopno říci u nás jen pár lidí, pár prstů na jedné ruce by ti na to stačilo.

Uff, to jsem se rozepsal k tématu, ke kterému většinou jen mlčím.
Ale vše napsané nemění nic na mém přesvědčení, že jediná správná rostlina je ta, kterou si člověk "vytvoří" sám - sám naroubuje, sám vypěstuje. Ty jsou nejživotaschopnější, prostě nej.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz