CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 12:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Správné ostříhání a péče
OdeslatNapsal: 09 Pro 2015 12:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Pro 2015 11:51
Příspěvky: 3
Zdravím vás, roky pěstuji citonovník (roubovala mi ho před víc jak 15 lety ostřílená citrusářka ale víc k tomu nevím :) přestěhovala jsem se do domu a mám otestované místo v kuchyni kde se mu konečně daří. A do jara dozrávaly nádherné plody - max 2. V létě je na bakoně. Ale nikdy neměl extra větve ani hodně listů. Letos se nějak vytáhl a já nevím jak ho správně ostříhat abych mu neublížila. Navíc jsem z hruzou zjistila že během pár dní shodil prakticky všechny listy protože ho napadly puklice. :(( Zatím jsem do hlíny píchla tyčinky Substral a po ostříhání bych ho chtěla osprchovat a zbytek puklic vzít kartáčkem. Moc prosím o rady ohledně ostříhání a tak. Díky moc..


Přílohy:
DSC09440.JPG
DSC09440.JPG [ 563.43 KB | Zobrazeno 872 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správné ostříhání a péče
OdeslatNapsal: 09 Pro 2015 16:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Citrusy lze stříhat prakticky libovolně (tedy dokud se neustříhnou pod roubem), v tom problém není. Čili lze stříhat tak, aby se vám vešel tam, kde ho pěstujete, samozřejmě vždy nad pupenem/listem.
Horší je ten opad listů, to je teď problém, a to velký.
Když má (pokud dobře počítám) 7 listů, tak plod okamžitě pryč - ten to neuživí.
Substral vám puklice neodstraní - mechanická očista neuškodí, ale možná by se hodilo trochu chemie - např. Nurelle.
Ale jde o to, proč takhle opadal - jenom puklice v tom nebudou. Očekával bych, že jste ho buď přemístila z chladnějšího prostoru do teplejší, leč tmavší místnosti -i u okna je při 24 C málo světla, anebo mohlo dojít k nejhoršímu - přelití a zahnívání kořenů. Citrusy potřebují chladnější zimování (ideálně 5-8 stupňů, se stoupající teplotou rostou požadavky na světlo, ale klasických pokojových 24 C je zkrátka moc). Pokud je přelitý, tak přesadit do nového substrátu, kořeny zastřihnout.
Větvičky bez listů lze zkrátit a velmi opatrně se zálivkou - nejsou listy, není odpar, takž jen málo zalévat. A doufat, že na jaře obrazí.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správné ostříhání a péče
OdeslatNapsal: 09 Pro 2015 19:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Pro 2015 11:51
Příspěvky: 3
Michale moc děkuji. Jak plody dozrávají v chladnu? Opadal teď a to už je min. měsíc na tomhle místě. Vždy se mu tam dařilo :( přelitý by být neměl. Dám ho do chladna na chodbu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správné ostříhání a péče
OdeslatNapsal: 11 Pro 2015 06:02 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
U citroníků nemá chlad na dozrávání plodů až takový vliv - budou kyselé tak jako tak :-) Teplo a slunce je třeba na cukry. Citrus bez listí, resp. s minimem listů = téměř vždy přelitý citrus. Proto velký pozor na ten přechod do chladna, tam už nevytáhne se zeminy vůbec žádnou vodu a to může být pro něj fatální. Kořenový systém citrusů je totiž velmi zrádný - v létě potřebuje to co bahenní rostliny, v zimě to co kaktusy (s výjimkou roubovanců na trifoliátách). Nicméně je to do března to nejlepší co se pro něj dá udělat.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správné ostříhání a péče
OdeslatNapsal: 11 Pro 2015 10:47 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 09 Pro 2015 11:51
Příspěvky: 3
Díky moc, nechám vyschnout a postupně přesunu do chladna ..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správné ostříhání a péče
OdeslatNapsal: 11 Pro 2015 21:14 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Pokud jde o plody - přes zimu v chladu se růst zastaví a na jaře v klidu dozrají.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 145 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz