CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 23:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 15 Čer 2017 15:30 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
Ahojte, chtěl bych se ještě zeptat, kdo má třeba citrusy doma nebo na balkoně, jak to děláte přes zimu ? Napadlo mě pořídit si menší skleník na balkon z polykarbonátu, ale nevím jestl ito udrží teplotu nad 0 když bude na balkoně, dal bych ho výše aby na něj svítilo dost slunce. Myslíte, že by to bylo v pohodě ? Mam 1x Calamondin a 1x U. Myagawa. Nebo jestli máte nějaký po domácku vyrobeny skleník ? Poraďte děkuju :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 15 Čer 2017 19:13 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Citrusy v zimě je právě ten největší oříšek v našich podmínkách.
Rozhodně polykarbonátový skleník na balkoně teplotu nad nulou bez nějakého ohřevu nemá šanci udržet teplotu nad nulou - vem si letošní zimu, kdy bylo několik dní -15 C.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 15 Čer 2017 20:16 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Michale, souhlasím a nesouhlasím zároveň.

Při zimování v konstrukci podobné skleníku není tím největším oříškem zima, ale konec zimy a začátek vegetace. Alespoň u mne. Největší problém, který mimochodem nemám doposud uspokojivě vyřešen, je přehřívání skokovým nárůstem teploty po ozáření zimoviště sluncem v březnu.

Klasický skleník, jak je napsáno, opravdu v tuhé zimě teplotu neudrží. Ale ... pokud se jedná o nějaký skleník v podobě "přílepku" na dům, vytápěný dům, potom je situace jiná, rozhodně to nelze tak jednoznačně říci. Strašně závisí na tom jak to je konstrukčně uspořádáno, představu o tom jak to bude fungovat udělá jednoduchý výpočet tepelných ztát vs. tepelné zisky.
Já mám "přílepek" a letošní tuhou zimu jsem nespotřeboval ani jeden jediný watt na cokoliv. Nevytápěl jsem, nebyl čas instalovat topidlo, neměl jsem na jaře ani rozháněcí ventilátory, opět nebyl čas je instalovat (dokonce ani nevím jaké bylo uvnitř minimum ... opět, nebyl čas přemístit některé z čidel dovnitř). Za univerzální "návod" bych to ale nepovažoval. Hodně taky závisí na tom co z citrusů pěstuješ, na jaké podnoži, jak velké a v jakém stavu jsou ty rostliny. Před pár dny jsem četl jeden článek popisující trable s citrusy během letošní zimy. Článek mimo jiné popisuje úhyn některých odrůd ze skupiny tzn. mrazuodolných citrusů při známém minimu -9,5C během jejich zimování. Mnohé z popisovaných odrůd mám také a letos byly přemístěné z venku dovnitř až při -16,1C na čidlu umístěném 1m od rostlin. A zvládly to prakticky bez ztráty listu (zmrznutím). A nešlo jen o jednorázový pokles teploty. Dva týdny byla vedle kvítek na zemi vyklepnutá kostka ledu z kýblu o objemu 12l, která nenatála. Během tohoto období několik nocí teploty poklesy pod -12C. Takže stav rostliny je taky hodně důležitý !!! ( přesněji řečeno - prostě mne nenapadá žádné jiné rozumné vysvětlení takových rozdílů ) Pro šťouraly uvedu jen, že požívám profi kalibrovatelné měřáky, žádné sr ... z super hyper.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 15 Čer 2017 21:14 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
1. je U. Myagawa na podnoži triafolata ci tak nejak nevim teď přesně jak se to píše (jsem začátečník a mám to spíše pro radost, ale mám první mandarinky, tak bych to chtěl udržet)

2. je Calamondin ale podnož fakt nevim,

Skleník by to byl tento https://www.nakupka.cz/vyrobek/sklenik- ... -stribrny/ a byl by na balkone který má z obou stran zeď (lodžie ale nezasklená) a byl by zadní stranou k jedne z těch zdí


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 15 Čer 2017 21:16 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
Jinak ta Myagawa je celkem mladá začíná tvořit korunu má cca 20 listů a Calamondin je cca metr vysoká košatá veliká koruna a už plodí, má cca odhadem 500 listů


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 15 Čer 2017 21:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Čer 2017 19:27
Příspěvky: 28
Popř. bych byl rád jak Vy zimujete citrusy, v ložnici přes zimu mám cca kolem 16 stupňů to asi jo ale chci aby opravdu byly v klidu a odpočívaly, a na chodbu je dát nemůžu a ve sklepě není okno ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 15 Čer 2017 21:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Tak u takové kce nepočítej s tím, byť bude bezprostředně na domě, že by byla schopna sama o sobě bez dodatečného vytápění udržet teplotu vyšší než tak 2-3°C než budou venkovní teploty. To je tak maximálně na rychlení rajčat :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 22 Čer 2017 09:04 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Ke šnekovi - samozřejmě to přehřívání na jaře je velký průšvih, já jsem vědomě nezabíhal až do detailů a toto je pro mne součást "problému zimování", takže nejsme v rozporu.
Skleník uvedeného typu skutečně bez dalšího ohřevu nestačí. Velmi záleží na konkrétní konstrukci, možném ohřevu od občasného slunce atd.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 02 Dub 2021 13:43 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 30 Bře 2021 09:35
Příspěvky: 19
Bydliště: Hradec Králové 230 m
Dobrý den, mám jižní prosklenou lodžii přímé slunci od 9 do 16 hodin v létě i 40°C +, okna příliš netěsní k ránu může několikrát za zimu klesnout až k -5°C.
Chci tu pěstovat celoročně na jednom místě citrusy, nejlépe mandarinky. V případě velkých mrazů venku -15°C schovat do bytu i bez topení a otevřenou ventilací okolo 19°C
Prosím zkušeného o názor.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 02 Dub 2021 18:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Po pravdě řečeno, takové místo není zrovna to pravé. Takové střídání teplot citrusům rozhodně nesvědčí. V zimním období - tedy cca od druhé poloviny listopadu do února potřebují chladné zimování - to jsou teploty tak 5-8 C. Hlavním důvodem je přitom to, že je krátký den a je málo slunce. Jenže u vás na jednu stranu hrozí mráz - takže případné plody z předchozí sezony zmrznou, v horším případě zmrzne celá rostlina. Anebo náhodou vysvitne slunce, prostor se vyhřeje na vysokou teplotu - klidně i v zimě to bude přes 20 C, takže rostliny "zblbnou", začnou rašit, aby vzápětí zmrzly, jak se v noci ochladí... Čili oboje je špatně a časté střídání takových teplot tuplem.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 03 Dub 2021 11:25 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 30 Bře 2021 09:35
Příspěvky: 19
Bydliště: Hradec Králové 230 m
(zatím nebyla potřeba izolovat a sledovat přesné teploty na jižní lodžii v zimě) při drobných vylepšeních a stálé ventilaci z pokoje ochrana proti mrazu zlepší. V létě můžu jen větrat anebo stínit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 18 Dub 2021 19:51 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 30 Bře 2021 09:35
Příspěvky: 19
Bydliště: Hradec Králové 230 m
Dobrý den, nevím jak u vás.
Zpráva o mikroklimatu na lodžii. Za poslední studené a zamračené dny se mi podařilo zjistit, že teplota oproti venku začíná růst při ÚV index 1,1 a víc.
Příklad Dnes okolo 13 hodiny venku na severním balkóně 10,3°C, na jihu 10,7°C, za sklem 14,5°C ÚV 0,8 index oblačnost zataženo 8/8.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 16 Kvě 2021 13:29 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Měl jsem kdysi v Brně prosklenou logii na východní straně. Jednou v lednu klesla teplota na -10C, v logii bylo -5C a komplet mě zmrzl kalamondin. Někde tady na foru mám fotky toho Eskymáka. Hodně pomohlo, že jsem na sklá nalepil bublinkovou folii. Teplota se hodně svedla a určitě by pomohlo v případě silných mrazů pootevřít dveře do logie. Proti přehřívání od poledního sluníčka by jistě pomohlo nějaké stínění.
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 11 Lis 2021 02:01 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 10 Lis 2021 21:52
Příspěvky: 5
A co kdyby se stěny obložily polystyrenem?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Skleník na balkon
OdeslatNapsal: 05 Pro 2021 15:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 30 Bře 2021 09:35
Příspěvky: 19
Bydliště: Hradec Králové 230 m
Jedná se o zasklenou lodžii na zatepleném paneláku směr jih - jihozápad cca 10 m nad zemí.
Za letošní léto mám jisté zkušenosti s udržování snesitelných podmínek pro citrusy.(bez chlazení bytem a pravidelného mlžení by podmínky připomínaly Saharu)
Od jara jsem učinil jisté kosmetické kroky v přípravě na zimu pro jistotu mám i topný kabel kdyby přišlo dlouhé studené období na přelomu ledna a února.
Jak jsem dříve psal v říjnu se mandarinka rozhodla, že bude kvést a kvete dál i když s listopadovým ochlazením se výrazně zpomalilo. Teď se teplota v noci udržuje okolo + 10°c přes den podle slunečního svitu pokud je zataženo + 12-13 při jasnu i 25°c.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz