CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 23:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1294 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 87  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fíkovník.
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 09:26 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Vloni jsem zakoupil dva fíkovníky.Jeden jsem seříznul,vytvořil krásný keřík. Druhý jsem ponechal tak,jak rostl. Měl asi 7 plodů,největší 9 CM!
Letos jsem jeden vysadil ven,doufám že při správném zazimování přežije.Měl by. Jinak lze fíkovník bez problémů množit řízky. Z 10ti mi jich zakořenilo a roste 9. Uvítám reakce na toto téma a podělení se o zkušenosti s pěstováním fíkovníku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Rozmnožovaní řízkami
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 11:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 09 Lis 2004 12:43
Příspěvky: 240
Bydliště: Na Tabulovém vrchu 1280/1, Olomouc 779 00
Ahoj.
ja osobne mam asi 4 odrezky s substráte asi l mesiac a absolutne nič. Pani Iva Hažmukova mi doporučila zakoreniť v pohari/ flaši s obyčajnou vodou, tak som časť odrezkov umiestnil tam a čakám .
Ako to robíš ty , že sa tak dobre zakorenujú ??? :o
Rosťa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Kvě 2006 16:09 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Ahoj. Buď dám rovnou do substrátu na množení,nebo do vody,kde pustí kořínky a pak zasadím. Druhý způsob je asi lepší. Řízky beru z polodřevnatých výhonků. Může být i vrcholová část. To je ale jedno.Odříznu výhonek,nastříhám po 3-4 očkách (podle toho jak jsou daleko od sebe). Ponechám 1-2 listy a ponořím do vody.Během cca 14 ti dnů pustí kořínky. Postačí i jejich zárodky-bílé bobulky. Řízky zasadím do množ.substrátu,zaleju a umístím na okno (východní). Denně nepatrně zalévám. Někdy řízek zasadím přímo do substrátu. 1-2 očka pod substrát. Toto je zdá se mi pomalejší,někdy se měsíc i déle neděje nic.Vypadá to jako by se nechytil ale chce to vytrvat. Jakmile se objeví v paždí listu (ů) pupen-je vyhráno. Zakořeněné řízky přesazuju z kelímků do květináče cca 12 cm když má rostlinka lístky cca 3 cm velké. Po asi 2 měsících přesazuji znovu do květ. cca 20 cm. Používám směs zahr substrátu s trochou písku,případně přidám lesní hrabanku (listovou).Neuškodí do zeminy přidat trochu staré omítky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Kvě 2006 07:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
No pěkný. S fíkovníky není problém.Není snad nic jednodužšího než pěstovat fíkovníky. Teda ještě nevím,jak dopadne ten,který jsem vysadil před asi třemi týdny ven. Je mu teprv rok a půl. Slunce (ač jsem lehce stínil) mu popálilo listy,některé opadaly. Už ale začal opět růst,myslím že bude v poho.Horší bude zima. Je mos mladý. Ven se má vysadit ve stáří min tří let. Myslím ale že přežije. Zazimuju ho tak,že bude jako v bavlnce.Výhoda je,že může mít po opadu listů naprostou tmu. Druhý fíkovník (vloni jsem koupil v Kruhu 2) už nasadil 1 plod-má tak půl cm. Počítám že letos bude mít tak 30 fíků. Ten nechám přes zimu v nádobě. Vysadím ho příští rok.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2006 21:50 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 15 Říj 2005 00:20
Příspěvky: 325
Zdravím všechny co pěstují fikovník/aj jiné/
já ho "pěstuji"více jak 20let v rohu nevytápěného skleníku jen tak okrajově-skoro jako plevel ale nechci ho vyhodit.Kdysi i původní rostlinu jsem uřízl a nechal odnož,i ta je 2m vysoká..Zkoušel jsem i venku ale nejde to.Rostlinu jsem ohnul k zemi a zasypal zemí.Vydržel asi 5 měsíců zimy,zamrznuto.Pak na jaře rostl.Byl chráněn od severu ale bez ochrany další zimu mírnější nepřežila nadzemní část.Ze zemé pak pozdě ale přeci vyrostlo několik výhonů.
Ve skleníku už sezačínaly tvořit plody když on se venku začal projevovat.
Sazenice lze dělat tkzv.hřížením a nebo také 2xkroužekasi 2cm od sebe,mezi nima sloupnout kůru a zabalit do mechu a to celé do igelitu.Pak zalejvat a on zapustí kořeny.A nemusí se dělat ani kroužky a loupat kůra.Ale ten mech je docela dobrý.A tak se mějte hezky vaclav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2006 17:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 15 Bře 2006 14:27
Příspěvky: 60
vaclav napsal:
Sazenice lze dělat tkzv.hřížením a nebo také 2xkroužekasi 2cm od sebe,mezi nima sloupnout kůru a zabalit do mechu a to celé do igelitu.Pak zalejvat a on zapustí kořeny.A nemusí se dělat ani kroužky a loupat kůra.Ale ten mech je docela dobrý.A tak se mějte hezky vaclav


To je zbytočné komplikované, F. carica je "burina", vetva zakorení "len tak", zapichnutá do substrátu.

_________________
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2006 22:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Led 2006 17:29
Příspěvky: 135
Bydliště: Lovosice
No zbytečné......pokud chceš jen řízek,pak ano,ale pokud chceš získat rovnou větší rostlinu,pak hřížení se hodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Čer 2006 12:28 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Řízky stačí. Letošní řízek bude příštím rokem plodit. Co se týká růstu rostlin,řízkovance bych spíše potřeboval utlumit! Jinak se fíkovník dá pěstovat venku. Není pravda že nejde. Já jej sice vysadil ven letos,vím ale že je spousta pěstitelů co fíkovník ve venkovním prostředí plodí a plody dozrají.Záleží na podmínkách jaké se jim vytvoří a na umístění.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2006 00:31 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 01 Kvě 2006 19:46
Příspěvky: 394
Bydliště: Slezská Ostrava Česká republika
Jdykovsky: A nebyly by nejake fotografie mist kde takove ve volne prirode pestovane fikovniky rostou? Vydam se klidne i do cech pokud das nejaky tip...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2006 07:24 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Už tady na foru jsou,myslím Praha ,atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2006 11:01 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Dub 2006 14:23
Příspěvky: 151
Bydliště: Trlinok
Jeden pekný možno najväčší na Slovensku je v Modre pri Bratislave. Minulé roky doposial normálne pekne plodil ako v subtropoch, mal peknú úrodu. Jeho pôvod predpokladám od Pálfiovcov z hradu Červený kameň kde som taký videl, avšak nie taký vzrastný, nakolko tam nepravidelne zmrzne. Zrejme je dostatočne aklimatizovaný s fialovými plodmi. Po tohtoročnej zime som zvedavý či prežije, alebo ako jeho nadzemná časť. Ziatiaľ som videl všetky odmrznuté po -20stC včetne mojich.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

a tohtoročné predjarie

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: figa
OdeslatNapsal: 03 Čer 2006 16:07 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 10 Kvě 2004 21:32
Příspěvky: 539
Bydliště: Bratislava
No myslim ze v Bratislave medzi racianskou a vajnorskou ulicou je este vacsi strom. A este v ruzinove na prievozskej na sidlisku asi taky isty. Teda bol, pretoze tuto zimu nerozchodil... chudak.. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 03 Čer 2006 21:12 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
flax napsal:
...A nebyly by nejake fotografie mist kde takove ve volne prirode pestovane fikovniky rostou? Vydam se klidne i do cech ...

Topic Fikovnik tady založil Admin v roce 2002 :arrow: :
http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=3
Bohužel měsíc po posledním příspěvku z dubna tohoto roku bylo téma Fikovník znovu založeno :roll: a tak nevidíš staré informace. Foto fíkovníku na vinici sv.Kláry v Praze Tróji jsem do původního topicu vložil 30.10.2006 :

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... ight=#3167

Můžeš si tam zajet z Ostravy Pendolinem :lol:, pokud mu nezamrznou cederomy :lol: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 05 Čer 2006 12:15 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 03 Kvě 2006 07:02
Příspěvky: 14
Bydliště: Velvary cca 10km od Slaného nebo Kralup nad Vltavou
mě roste fíkovník stašně pomalu mam ho rok a půl. je z odnože. má pouhých cca 40 cm :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 11 Čer 2006 00:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 21 Kvě 2006 08:38
Příspěvky: 34
Ahoj. 40 cm za rok a půl? Nepotřebuje přesadit? V jaké je zemině? Potřebuje dostatek světla,denně zalévat,jednou za 14 dnů přihnojit běžným,kombinovaným hnojivem.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1294 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 87  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz