CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 28 Bře 2024 15:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: avokádo - jak jej pěstovat
OdeslatNapsal: 06 Črc 2004 07:18 
Pěstuji asi půl roku avokádo z pecky pěkně roste ale poslední dobou nové
lístky tak nějak chřadnou bojím se zda jsem rostlinu nepřelil protože dříve
jsem zaléval z vrchu nyní do misky a také nemám s touto rostlinou žádné
skušenosti. Nerad bych jí nějak uškodil.Děkuji předem za radu.
MatejicekK@seznam.cz


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Avokádo
OdeslatNapsal: 22 Čer 2005 11:51 
Dobrý den,

našel jsem tvůj příspěvek v diskusi o pěstování avokáda.
Asi před 2 roky jsem si zasadil avokádo a vypěstoval asi 30cm vysokou rostlinu, ale pak mi zničehonic uschla.
Před měsícem jsem si zasadil další avokádo a tak bych se chtěl poradit o podmínkách jeho pěstování.
Jestli máš nějaké zkušenosti s jeho pěstoáním a pokud ti neuschlo jako mě, tak mi je prosím pošli.
Děkuji
Adam Novák


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Čer 2005 08:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 14 Úno 2005 09:12
Příspěvky: 114
To je u avokáda typické, ne že by byl až nějak přecitlivělý na přelití, ale jakmile je dlouho v mokré půdě, listy se začnou krabatit, světle zelenat a usychat od krajů. Je rozdíl mezi hnědnutím a tímto jevem. Avokádo, pokud nemá dostatek živin, začně od krajů listů hnědnout a nové lístky opadávají. To je známka toho, že je třeba přesadit. Jinak potřebuje dostatek světla, to je prvořadý počin, na teplo až tak háklivý není. Nevím, jak je to u semenáčů, ty asi vyžadují zpočátku velkou péči kvůli veliké pecce, která může plesnivět, hnít a pod. Já mám asi 15 letou, možná i starší rostlinu a v zimě určitě vyžaduje vegetační klid v podobě nižší teploty kolem 20 C. Přitom stále musí mít dostatek světla. V létě je výhodné jí mít na výsluní za sklem po většinu dne, přímé sluníčko za sklem mu nevadí, spíše svědčí. Rozhodně bych jej nedával ven, tam by mohl jít do vegetačního klidu, ale to je na každém vaše uvážení. Kvete velkými stvoly (laty), ale plodů se nedočkáte, protože na jedné rostlině nerostou oboupohlavní květy. Jinak suchá půda dospělé rostlině rovněž neprospívá, okamžitě klopí listy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 21 Črc 2005 00:04 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 13 Srp 2004 18:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Avokádo z pecky mám asi 5 leté, vysoké nyní asi 1 metr, což ovšem při růstové vitalitě nic neříká (bez brutálního řezu by bylo významně vyšší). Potvrzuji údaje o hnednutí, jen chci doplnit k tomu letnění. Většina avokád zde prodávaných má původ buď ve Španělsku anebo v zemích, kde pěstují odrůdy mexické skupiny, která je uváděna jako nejchladuvzdornější s mrazovou odolností až třeba -6°C. Původně to byla náhoda (no, tak trochu skleróza), dnes již záměr, ale avokádo může být venku bez nejmenšího poškození od dubna do konce října (ve městě, kde první mrazy většinou jsou později než mimo něj).
Co je na avokádu nejhorší je, že by klidně akceptovalo přesazování dvakrát za rok, což jsem přestal dělat asi před 2 lety a stále stejný květník mu nijak nevadí. S těmi květy je to trochu složitější (na charakter květů a receptivnost orgánů má vliv teplota okolí, takže avokádo - některé odrůdy - je samosprašné, ale vytvořit ty podmínky je skoro nemožné), ale pravdou je, že u nás se dočkat plodů je docela výkon.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Avokádo
OdeslatNapsal: 14 Lis 2005 22:34 
V červnu jsem našel v misce na stole avokádo a tak jsem dostal nápad zasadit si ho. Nic jsem od toho nečekal, tak jsem ho dal na dva týdny do sklenice s vodou. Sem tam jsem doplnil vodu a čas utíkal. Jednou jsem kontroloval pecku a byla jakoby taková pořezaná - naštíplá. Zasadil jsem ji do hlíny a nechal ji u okna. řekl jsem si, že to nechám přez prázdniny a když se nic nestane, tak nic. Nějakou dobu se nic nedělo, ale pak jsem uviděl něco maličkého, jak se to dralo z hlíny. Rostlo to poměrně rychle a já jsem byl každý den veselejší. Hlavně jak se objevily první lístečky. :) Dneska už má přez 30 cm, 3x už je přesazené a díky tipům z tohoto fora doufám vím co dělat, protože začínají od špiček hněhnout listy, takže zajdu do obchodu pro větší květináš a pro čerstvou hlínu přímo do zahrádkářských potřeb. Ještě se mi stala taková příhoda: snesl jsem ho na chvilku do kuchyně, kdye bohužel měla mamka mšice a ty se za těch 15 min. co bylo dole přestěhovaly. Tak jsem ho pořádně postříkal,ale asi ksem to přehnal a postříkal i malé lístečky, takže mi tři uschly a pak odpadly. Ale už rostou další a rostlinka se má čire k světu. :) Je to moc krásná rostlina. Ještě pěstujeme kávovník ze semínka tak 3-4-5 rokem a letos poprvé má (sice zatím ještě zelenou) vladtní kávu! :) Tak hodně štěstí všem pěstitelům. ;)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 15 Lis 2005 17:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Vela stastia aj Tebe a avokadu aj kavovniku nech sa dari :)
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2006 01:02 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 16 Kvě 2006 17:14
Příspěvky: 41
Bydliště: Týn nad Vltavou
Tento text jsem našel už nevím kde na netu:
Avokádo
Postup sadby samozřejmě není z mé hlavy ale ze zkušenosti mexických domorodců. Do pecky po obvodu napíchat do kříže 4 párátka. Takto připravenou pecku položit na skleničku po okraj naplněnou vodou (průměr skleničky musí být pochopitelně menší než dosah párátek, aby semeno nepropadlo)hloubka aspoň taková, bay se pod semenem mohl vytvořit klíček. V mém případě semena po týdnu praskla a Po třech už měly semena cca 5 cm klíček. Během klíčení jsem vodu pravidelně vyměňoval (semeno by nemělo přijít do styku se slanou vodou). Klíčení by mělo být v teple, ale ne na přímém slunci. Bylo mi doporučeno počkat se sadbou do půdy dokud neuvidím první lístky. V 6 týdnu se objevila cca 3 cm rostlinka. Tuto jsem zasadil do velkého květináče a to tak, že koukala jen rostlinka. Za 3 měsíce měly rostlinky 30cm a pak jako by přestaly růst. Za necelý rok poporostli už jen minimálně a to asi o 10 cm. S hnědnutím či osycháním lístků jsem neměl sebemenší problémy. Během tohoto roku mi nebylo doporučeno, vzhledem ke křehkosti rostlinky přesazování. Celou dobu jsem měl květináče v místnosti na světlém
místě (opět bez přímého dopadání slunečních paprsků). Jak se mají kytky či stromky nyní nevím, neb jsem se po roce musel vrátit do Čech. V zimních měsících bych se o sromeček opravdu nebál, neb jsem v jižním Mexicu volně rostoucí avokádo viděl v místech s nadmořskou výškou takovou, kdy muselo odolávat každoročnímu sněhu. Takže myslím že na zaskleném balkóně musí přežít. Přeji hodně trpělivosti.

Obrázek
Tak hodně ůspěchů "Papan"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: He he to je moje :-)
OdeslatNapsal: 19 Kvě 2006 16:17 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Hele, to je moje :-) Tohle avokado jsem donutil k vetveni hned dole a ma ted asi 40 cm a pripravuji jej na bonsai :-)

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: He he to je moje :-)
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 12:24 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
martincz napsal:
Hele, to je moje :-) Tohle avokado jsem donutil k vetveni hned dole a ma ted asi 40 cm a pripravuji jej na bonsai :-)

Jak si tak pročítám tohle téma narazil jsem na tvůj příspěvek!Ty děláš z avokáda bonsai?To jde? :?:
Jak si tu potvoru přinutil k větvení? :?:
Můj známí se oto pokouší na svím avokádu rok a vždy při zaštípnutí terminálu větve nehodí,jen vesele vrchním pupenem nahradí terminál a roste si do výšky! :mrgreen:
Já mám teď zasetou pecku a zrovna taky nemám zájem o 2m potvoru!Chtěl bych 60cm vysoké avokádo jako stromek! :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 13:49 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 17 Pro 2004 22:27
Příspěvky: 702
Mno, nevim, proste jsem ho jednou nezalil a od te doby uz to s vetvenim neni problem. Pripominam ze mam i 1,7 metru vysoke avokado, ktere se zel bohu nevetvi...

Tak nevim...

Ale rozhodne bych radil zastipovat a zastipovat a co nejniz...

_________________
/*
omnis mundi creatura
quasi liber et pictura
nobis est in speculum
*/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 13:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Říkáš,že to spíš byla náhoda jak záměr! :lol:
To tak bývá,příroda je kouzelnice,která umí vždy překvapit nějakým kouzlem! :P
Já až mě vyklíčí,tak počkám na první růstovou periodu,jak listy a kmen vyzrají,tak zkusím ufiknout terminál a celou rostlinu prohnu jako luk,aby terminál byl níž než pupeny a uvidím! :wink:
Třeba si dá říci a rozvětvý mě v cca 30cm! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 15:26 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
nez jsem prisel jsem na foru myslel jsem si ze mam kavovnik http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=4 a ono je to avokado :oops: :oops: :oops: :oops: na odkazu dole jsou fotky avokada :roll:

roste jak blazen, rozvetvuje se, na jare se vzdycky spali od slunicka a ma porad plnou misku vody, obcas ho necim prihnojim, bud hnojivem na palmy nebo na citrusy, podle toho co mi v konvi zbyde, jo a taky mi dvakrat zmrzlo, to se pak listy zkrabati od spicky a zhednou :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 15:28 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
A taky roste! :lol:
My na to jdeme moc vědecky! :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 15:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 05 Črc 2006 00:12
Příspěvky: 150
:D ja totiz vsechny pecky, jadra, atd co zbydou po jidle nekam zapichnu k necemu do kvetinace, ono to pak vyroste, treba za dlouho ja ja nevim co to je, no a tahle to bylo obdobne s tim avokadem :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 06 Zář 2006 17:48 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Tak mi po 8 týdnech konečně vyklíčilo i avokádo! :P
Mám obrovskou radost! :D :D :D

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz