CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 16 Dub 2024 23:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Koupím semenáček POMELA
OdeslatNapsal: 15 Dub 2007 20:49 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Nemáte někdo na prodej nebo výměnu semenáček POMELA. Zatím se mi bohužel nepodařilo narazit na plod se semeny (vždy jen taková malá semínka).
I plodná semena jsou vítána.
Děkuji předem mnohokrát Vám všem za odpovědi!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: semena pomela
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 12:05 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Před dvěma dny jsem snědl pomelo, ve kterém bylo 127 velikých vyvinutých semen (tvořily 50% objemu oloupaného plodu), plod měl hruškovitý tvar, zakoupen v Hypernově Chodov za 75 Kč, dovoz z Číny. Pokud máš někde poblíž Hypernovu, můžeš to omrknout, ještě to ale není záruka, že semena jsou ve všech plodech z této várky, byly v igelitu se spoustou čínských znaků a ještě v barevné síťce s uchem, na uchu bylo AAA a pod tím pět krátkých slov napsaných latinkou, ale čínský slova. Můžu ti nějaký semena i schovat/poslat. Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 14:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jste si jistý tím, že se skutečně jedná o pomelo? Možná ano a možná taky ne, možná se jen jedná o nějakou formu grepu či jeho hybridu. Nejsem s to toto potvrdit a ani vyvrátit a myslím, že toto není schopen nikdo v česku. Diskuse na téma pomelo / grep X názvosloví - francouzština, angličtina atd. tady někde na fórku před nedávnem proběhla. Skutečné plody pomela jsem mnohokrát jedl např. v Malajsii či jižním Thajsku. Plody jsou 1,5 až 2 x větší, než plody u nás pod názvem pomelo prodávané. Všechny mají velmi tlustou kůru, ale jednotlivé segmenty jsou od sebe velmi snadno dělitelné a zejména jednotlivé váčky v segmentech jsou velmi dobře od sebe oddělitelné a to aniž by se z nich vymáčkla jakákoliv šťáva, která by špinila a lepila na rukou. To je dost zásadní rozdíl od prodávaných čínských plodů. U těch segmenty téměř dělit nelze a o dělení jednotlivých váčků nemluvě. O chuti už vůbec nemluvím, protože prodávané plody chutnají jako vyschlý ne moc chuťově dobrý grep, když to plody pomela jsou opravdu velmi šťavnaté a lahodné. Osobně je považuji za vůbec nejchutnější citrusové plody vůbec. Ve Vietnamu a v jižní Číně se objevují na trhu plody, které jsou identické s plody, které je možno koupit u nás v obchodech - mnohdy jsou i shodně zabaleny. Z velké jsou zpotřebovány pro rituální účely. Bohužel i na místě jsou stejně "nedobré" jako plody prodávané u nás. Takže problém v tom, že by k nám byly dováženy plody nedozrálé asi nebude. I stromy vykazovaly drobné odlišnosti ve vzhledu - tím nemyslím jen stromy plantážně pěstované i plody vyrostlé z pecek prostě u cesty. Je taky možné že se jedné prostě o odlišné odrůdy pomela, která však vykazují dosti odlišné znaky a nebo za to mohou prostě značně horší klimatické podmínky, zejména teplotní, v různých místech jejich pěstování. I v jižní Číně a Vietnamu je ve srovnání s Malajsií hrozná zima. Vietnam je však bývalá frankofonní kolonie, ze které se rostlina bezpochyby rozšířila i do jižní Číny a proto je možná jen chyba v názvosloví (francouzky je pomelo grep). Prostě nevím. Samotného by mne to docela zajímalo. V každém případě přeji spoustu úspěchů v pěstování, ať už se jedná o cokoliv.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Dub 2007 21:33 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Ondro,
Děkuji moc. Do chodova to mám co bzch kamenem dohodil, takže tam zkusím zavítat. Ale jen tak pro jistotu Tě prosím o uschování nějakých kousků. Chápu-li to dobře, jsi z Prahy, takže bych si je mohl vyzvednout i osobně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 20 Dub 2007 23:56 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Jo, šlo by si je vyzvednout i osobně, pokud neulovíš pomelo se semeny, ozvi se mi na 775904775, pár semen ti určitě můžu dát. Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 02 Kvě 2007 21:46 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 13 Zář 2006 19:04
Příspěvky: 120
Díky moc, omlouvám se za pozdní reakci, ale dovolená je dovolená. Ozvu se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pomelo
OdeslatNapsal: 03 Kvě 2007 05:29 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
mohu poskytnout již naroubované velmi vitální rostliny pomela výška je kolem 60 - 80cm . Na rouby byly použity citroniky a mandariny unshiu. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 25 Črc 2007 14:10 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 12 Led 2004 09:12
Příspěvky: 320
Bydliště: Pardubice
Mám několik volných semenáčků pomela, stáří cca 3 měsíce. Osobní odběr zdarma v Praze, případně je to možný i poslat poštou. Ondra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re:
OdeslatNapsal: 15 Pro 2007 13:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ondra Stískal napsal:
Mám několik volných semenáčků pomela, stáří cca 3 měsíce. Osobní odběr zdarma v Praze, případně je to možný i poslat poštou. Ondra


Dnes som aj ja kúpoil Pomelo, tvar plodu v žiadnom prípade nie je hruškovitý,iba tak mierne, je krásne, velké 920 gramov, čisto žltej farby, dovoz Cína, som zvedavý na chut, ajh ked ho určite nehoidlám zjest dnes :wink: , len dúfam, že v nom nájdem aspon 20 dobre vyvinutých semien :roll: , bolo by na podnože.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Re:
OdeslatNapsal: 15 Pro 2007 15:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Ivan Bross napsal:
Ondra Stískal napsal:
Mám několik volných semenáčků pomela, stáří cca 3 měsíce. Osobní odběr zdarma v Praze, případně je to možný i poslat poštou. Ondra


Dnes som aj ja kúpoil Pomelo, tvar plodu v žiadnom prípade nie je hruškovitý,iba tak mierne, je krásne, velké 920 gramov, čisto žltej farby, dovoz Cína, som zvedavý na chut, ajh ked ho určite nehoidlám zjest dnes :wink: , len dúfam, že v nom nájdem aspon 20 dobre vyvinutých semien :roll: , bolo by na podnože.


No, a ešte ma napadlo, rastú semenáče pomea dost rýchlo?
Aj by mohli, nie ? Ked sú to velkoplodé citrusy.......hmmm...............


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím semenáček POMELA
OdeslatNapsal: 15 Pro 2007 17:46 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já jsem taky někdy v květnu zasel ..... a docela hrůza - tak pomalu u mne ještě nikdy nic nerostlo. Jenom vyklíčení trvalo skoro tři měsíce ... a doposud stále čekám ne první pravý lístek.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím semenáček POMELA
OdeslatNapsal: 15 Pro 2007 18:35 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
šnek napsal:
Já jsem taky někdy v květnu zasel ..... a docela hrůza - tak pomalu u mne ještě nikdy nic nerostlo. Jenom vyklíčení trvalo skoro tři měsíce ... a doposud stále čekám ne první pravý lístek.


Tak tomu sa hovorí katastrofa :roll: :roll: :roll: , snád budem mat viac štastia :roll: lebo ak nie, vrátim aspon semena do obchodu a budem pýtat spät peniaze aspon za ne :mrgreen: :mrgreen: :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím semenáček POMELA
OdeslatNapsal: 15 Pro 2007 19:31 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
mam jinou zkušenost : bujný velice rychlý růst semenáčků pomela. Po roce pěstování byla výška kolem 60cm a průměr mezi 8 až 15mm. :lol:
fotka je ve staří podnoži cca 8 měsíců


Přílohy:
seedling Shadock.JPG
seedling Shadock.JPG [ 141.93 KB | Zobrazeno 944 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím semenáček POMELA
OdeslatNapsal: 15 Pro 2007 19:50 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Zdenek, a kolko priemerne nájdeš semien v jednom plode?
Ešte zajtra pomelo rozkroijím, zjem, a hned budem siat :!: :wink: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím semenáček POMELA
OdeslatNapsal: 15 Pro 2007 20:11 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
ted jsem pomelo dlouho neměl. Z jednoho plodu bylo asi 120 semenáčků. Stal 79 Kč dovoz Španělsko


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz