CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 26 Dub 2024 23:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 04 Bře 2008 12:31 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Stejně by mne zajímalo co je ten Sanford F2 Currafora zač? Brouzdal jsem po netu a v originálním přepisu přímo od Vose je uváděno :
Sanford Curafora Segentrange (x CitroncirusF2 [(C.sinensis x Poncirus trifoliata) x C.reticulata?]
Takže pokud s to dobře vykládám, tak to není citranž, ani cicitranž, pojem Segentrange pro změnu nevím co jako má značit, ale nejspíše se jedná vícenásobný hybrid : (C.sinensis x Poncirus trifoliata) x C.reticulata - hybrid citranže s blíže nespecifikovanou mandarinou ... tudíž něco jako "citangeandrin" :-). Pokud si rostlinu prohlédnu a vyberu jednotlivé charakteristické rysy, tak mi to přijde navíc jako velmi pravděpodobné. Nevím jak by se mohlo něco takového stát z citranže samotné bez dalšího vlivu.

Proč to píši? Nějak jsem si nedokázal představit výklad pojmů 2. generace či finální generace citranže.
Takže máte-li někdo něco, co uvedené ozřejmí, tak neváhejte a napište.

Já jsem Venascu a Curaforu bral jako semenáče citranže Sanford, protože Bernhard Voss semenáče nějakých hybridů s oblibou efdvojkou - F2 nazývá. Nelámal jsem si hlavu, se kterým citrusem byla citranž Sanford F2 opylená. Až nyní jsem to hledal na netu, ale nenašel. Proto jsem napsal Bernhardovi, tu je odpověď :
Hallo Petr,
Curafora und Venasca sind Sämlinge von Sanford Citrange, also F2
Hybriden-> SEcond GENeration CiTRANGE ->Segentrange abgekürzt.
Vaterteil= Pollenspender: Unbekannt!
Sanford Citrange ist eine der wenigen F1 Hybriden, die Zygote Samen bilden!
Gruß,
Bernhard
Takže v prvná části odpovědi píše, že fotr (pyl) je neznámý. Teď jde jen o to, zda je to neznámé jenom pro Bernhrda a nás anebo to neví ani v místě vzniku - USA. Prostě jestli je to jako u našeho Bobíka (matka jasná, otec neznámý) anebo to křížení v USA bylo cílené a tatíka si vybrali (třeba nějakou mandarinku či grep - jak tipuje šnek :lol: ), tak to by jsme se asi dozvěli pouze v tej emejice :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 04 Bře 2008 12:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Tady je zřejmě potřeba připomenout existenci dvou diametrálně odlišných kultivarů a to Sanford Curafora (citranž v F2, o němž se bavíme - ten podobný mandarině) a Sanford F2 Curafora - cicitranž (citranž Sanford x trifoliáta).
B. Voss evidentně píše o tom "mandarinovém" citranži: Curafora a Venaska jsou semenáče z citranže Sanford, tedy F2 hybridy. Otec (doslovně - otcovský díl) Neznámý. O křížení s mandarinou tu není ani zmínka.
Takže jsme asi zase tam, kde jsme byli :(
Petře, asi by bylo potřeba se p. Vosse zeptat, kde vyčetl či odkud vzal tu informaci o křížení s mandarinou :roll: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 04 Bře 2008 14:39 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Taky by mne zajímalo odkud má ty informace.
Bežná citranž má u nových malých výhonků listečky otočené jakoby dovnitř (uzavírá se), když to uváděná roslina je má naprávě naopak - otvírá se. Nevěřím tomu, že se tento vývojový znak se může změnit pouhým výsevem semenáčů bez provedení křížení. Dokonce bych i tvrdil, že je to nemožné.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 09:57 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Nechce se mě všechno od začátku pročítat, ale přesně nevím, co ještě řešíte. Zbytečně bych se nerozptyloval tím, co má Voss na svých stránkách pod čísly M13 až 16 ( http://www.members.aol.com/agrumivoss/citrus.htm ). Prostě jsou to všechno segetranže, tedy Sanford F2. U nás máme ty s dalším upřesněním - Curafora či Venasca, tedy M15 a M16. Bernhard napsal, že pyl na opylení (= otec Curafory a Venascy) je neznámý, ale mohl to být kdokoliv.
To že má M15 označenou :
citroncirus x reticulata spec. , tak se domnívám, že s ohledem na tvar listů si Bernhard určil, že ten otec byla mandarina, ale neznámá :arrow: proto ji označil reticulata spec.. Do takového označení se "vejdou" všechny mandarinky :idea: . To, že používá výraz citroncirus neboli obecně hybrid rodů Poncirus a Citrus, jindy zase konkrétnější např.citrange to je tak trochu jeho specialita. On často inklinuje ke starým názvům, dále ke Swinglemu, ale pokud zná přesně určitý druh, neváhá použít název Tanakův :idea: .

Snad ještě:
vidím, že Zděněk používá názvy :
Sanford F2 Curafora Venasca
a Sanford F2 Curafora.
V prvém případě bych slovíčko Curafora odstranil. Buďto je to Venasca nebo Curafora, každopádně jdou od sebe dobře odlišit (jak jsem psal, jejich otcové jsou neznámí).
Ony se ty odrůdy ke mně dostaly nejdříve od Vosse, pak něco nepřežilo a tak jsem si je nechal poslat od švýc.přítele Alexandra z Ženevy, který jel do švýc.citrusářské firmy Otto Eisenhut. Ale Eisenhut už je v oblasti, kde se mluví italsky a snad i proto mu chybí příslovečná německá důslednost a v názvech má takový zmatek, že mně z toho někdy je až těžko u srdce :cry: :cry: . Prostě talián hadra...
V den, když přišly poštou eisenhutovy rouby, byl u mně Zdeněk a já mu přímo z balíčku ustřihnul. Je možné, že ten název už byl v tom balíčku zmaštěný. A já si to potom u sebe opravil.

Stejně mně Venasca nevydržela :( . Zdenku - spoléhám na Tebe :wink: :D .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 11:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Já to psal předevšm s ohledem na to, aby se nepoužívalo chybné označení, resp. zařazení.
Osobně mám víceméně v problematice jasno. Sanford F2 Curafora,popř. Venasca nejsou citranže ani cicitranže, ani segetranže ani nic podobného :!: a proto by takto neměly být nazývány.
U Curafory se rozhodně přímo podílel na křížení pyl nějaké mandariny (nejspíše klementiny), téměř s jistotou tvrdím, že se nejedná o jádrový semenáč citranže ovlivněný jen pylem (nucleární mi zní nějak divně :-) ... což by byla právě ta 2. generace citranže) - to je prostě nanejvýš zřejmé. Dle mého názoru je jediné správné zařazení jako hybridní citrus, stejně tak jako např. USA119 (Citrumelo x Succory ... či Sikeri ... co Petře :?: ... hmmm? ). Popř. pokud připustím možné komolení názvosloví, tak by se jednalo o citrageandrin, podobně jako u USA119 se jedná o citrumeloange

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 15:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Aktuální foto (včera) Curafory - detail prvního vyvýjejícího se květu u mne.
Příloha:
IMGP5723.JPG
IMGP5723.JPG [ 84.02 KB | Zobrazeno 675 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 22:33 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
ci bistu , Sneku !!! :x Nepredbiehaj :!: Zase si prvý :lol: . Moja F2 začína len rašit :cry: a ty tohle :?: ale aj Venasca uz dvýha kotvy :D , za take dva týždne pošlem foto, ako to rozkvitlo :lol: .

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 22:38 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivane, na jedná straně jsem velmi rád, že to je tak brzo, ale na druhé ne, protože z toho nic nebudu mít, protože v době rozvinutí se květu budu lyžovat v Alpách a včelky nebo jiný hmyz se asi do foliáku nedostane. Takže pro mne asi smůla :-( a ty se můžeš radovat :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 11 Bře 2008 22:41 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
No ano, po tejto stranke je to smola, prakticky je to druh, že ked aj sa podari dopestovat nejake plody, nevieme zatial, ako chutia a ani to, či budu mat nejake semienka. Ak by sa mi nieco podarilo toho roku, teda podarilo dopestovat aspon dva plody, budem na teba mysliet a jeden ti poslem na ochutnavku...tomu ver....len mi musis dat potom adresu :wink:

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 00:17 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivane, díky za nabídku .... ale ochutnám si svůj vlastní :-) ... doufám.
Během lyžování totiž nebudu ve foliáku oproti původně plánovanému přitápět a snížení teploty doufám posune kvetení až do doby mého návratu domů.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 01:49 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
No odporúčam ti ešte kupit fén s studeným vzduchom...xi...aby si to kvitnutie naozaj oddialil........ :lol: .

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 08:28 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ivane, není třeba ... před pár dny jsem si vyzkoušel, že pokud ponechám mirelonovou izolaci na foliáku, tak to udrží uvnitř skoro konstantní teplotu i při zcela jasné obloze.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 11:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Tak potom je to ok, ja mam teraz na balkone pri zamracenej oblohe v noci kolo 7 st.C a cez den okolo 13 st.C, ked zasvieti slniečko, ako po ine dni, teplota tam vystúpila cez den aj na +24st.C, paráda, všetko začína rást, konečne jaro :P .

_________________
http://www.exoticke-rastliny.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 12 Bře 2008 15:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jo, jo ... taky mám radost, že je jaro tady. Ještě si zalyžuji a potom ať už je nejlépe hned léto :-)
Jinak jsem v noci pozbyl jedno ze dvou poupat :( ... a jako na potvoru zbylo to druhé, na místě kde bych raději viděl rostlinu růst, než plod :evil: . Takže letos z toho asi ještě nic nebude - objeovat pěknou korunku kvůli plodu ... to se mi moc nechce ... ještě s to rozmyslím :|

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koupím rostlinky či rouby cicitranže a plodící citranže
OdeslatNapsal: 13 Bře 2008 16:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Já to psal předevšm s ohledem na to, aby se nepoužívalo chybné označení, resp. zařazení.
Osobně mám víceméně v problematice jasno. Sanford F2 Curafora,popř. Venasca nejsou citranže ani cicitranže, ani segetranže ani nic podobného :!: a proto by takto neměly být nazývány.
U Curafory se rozhodně přímo podílel na křížení pyl nějaké mandariny (nejspíše klementiny), téměř s jistotou tvrdím, že se nejedná o jádrový semenáč citranže ovlivněný jen pylem (nucleární mi zní nějak divně :-) ... což by byla právě ta 2. generace citranže) - to je prostě nanejvýš zřejmé. Dle mého názoru je jediné správné zařazení jako hybridní citrus, stejně tak jako např. USA119 (Citrumelo x Succory ... či Sikeri ... co Petře :?: ... hmmm? ). Popř. pokud připustím možné komolení názvosloví, tak by se jednalo o citrageandrin, podobně jako u USA119 se jedná o citrumeloange

Šneku, vypadá to z Tvého pohledu jasně, ale myslím, že to bude mnohem složitější. Problém je v tom, že nemám čas se do toho zakousnout. To chce hledat a hledat u šlechtitelů v USA, ptát se amer.foru a jiných stránkách (je jich několik, které se tím zabývaly. Ale to už je náročné nejen na čas, ale i superznalost angličtiny-kdo si na to trufne :?: ).
Prostě si nemyslím, že šlechtitelé si jen tak vymysleli název segetrange. Tady je problém v tom, že když tam Bernhard Voss byl, tak i on neovládá brilantně angličtinu, takže to je první zdroj možných chyb, které se mohly nalepovat jedna na druhou. Za druhé je Němec a není zvyklý od Amiků na velkou vstřícnost k jeho národnosti, proto to na některých místech řešil i jinak (nebudu se o tom z pochopitelných důvodů rozvíjet, pouze naznačím - stačí mít vizitku a být domluvený s německy mluvícím citrusářem s přijatelnou švýc.národností).
Prostě někde jseš (kam se určitě není jednoduché dostat) a snažíš se získat přízeň, rouby v co největším výběru ( jde o šlechtitelsky prakticky neopakovatelné superspeciality v pohledu odolnosti na chlad a mráz. Chceš toho co nejvíce získat, ale čas a další okolnosti ti nepřejí. Prostě přes tyto potíže Voss získal neopakovatelně mnoho :idea: .
On to totiž potřeboval na byznys. Němci vidí na jihu citrusy a chtějí je mít doma na zahradě a znovu si tak trochu prožívat dovolenou na jihu (na rozdíl od Čechů jim tolik nezáleží na jedlosti, ke konzumu si plody mohou koupit v obchodě). To, že nám B.Voss odrůdy nechal bylo také něco za něco, protože i u nás byly pro něj zajímavé věci ( většinou od Č.moře v bývalem Sojuzu). Myslím, že ho to dneska trochu mrzí(nenechával nám to k množení), ale německy mluvící trh má spolu s O.Eisenhutem zabraný. Jeho rostliny jsou ke koupi i třeba ve Vídni.
Takže závěrem - to málo, co se v šlechtění citrusů na mráz ve světě podařilo vytvořit, většinou tady máme. Bohužel stále vnitrokontimentální podnebí se s atlantským v západní Evropě nemůže srovnávat. I přesto, že poslední dva roky ukazují trochu jinak.
To, že ne všechno nám sedí názvoslovím je problém i pro mě. Ale věř tomu, že většině odborníku na jihu by to bylo úplně jedno - prostě maňana.
Takový Oscar Tintori z Toskánska prodával dříve hybrid Pursta jako Limon dolce - tedy citroník sladký. A vůbec mu to nevadilo, že plod ani listy ba ani květy nemají s citroníkem nic společného. A takových je spousta...Ale ty chladuodolné hybridy z USA si myslím, že to je jiný problém-jak jsem se snažil naznačit. Ale na rozluštění všech nesrovnalostí opravdu nemám čas, snad příští zimu :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz