CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 24 Dub 2024 10:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sháním Citrus Aurantium
OdeslatNapsal: 22 Led 2010 09:46 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 17 Lis 2009 15:38
Příspěvky: 9
Nemá někdo zkušenost s pěstováním Citrus aurantium ze semen? O tom, že není třeba roubovat, jsem se dočetl zde: http://www.exotickerostliny.cz/cs/katal ... ntium.html , ale zajímaly by mě i zkušenosti z praxe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sháním Citrus Aurantium
OdeslatNapsal: 22 Led 2010 19:54 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
iclcz01 napsal:
Nemá někdo zkušenost s pěstováním Citrus aurantium ze semen? O tom, že není třeba roubovat, jsem se dočetl zde: http://www.exotickerostliny.cz/cs/katal ... ntium.html , ale zajímaly by mě i zkušenosti z praxe.
Když jsme jeli v květnu 1993 do Španělska, zastavili jsme v Monte Carlu a tady jsme na ulici objevili mladé stromky právě rozkvétajících bigarádií. Byly to vysoké kmínky a nahoře malá korunka. Ani nahoře, ani dole nikde jsme nenašli jedinou stopu po očkování či roubování. Stromky i když vysoké, byly mladé, čerstvě vysazené. Stejné rostliny na prodej jsme viděli na Korsice v r.1997-viz obrázek-rostlina vlevo s plody (samozřejmě i později jinde). Takže ano jde to. Ale to jde v podstatě se všemi citrusy, otázkou jak to dlouho bude u nás trvat :?: .
Já možná mám asi 8-letý kvetoucí semenáč bigarádie. Měl jsem naroubovanou na bigarádii odrůdu Fasciata, ale časem roub úplně sešel a v místě roubování vyrazila větvička, která vloni poprvé kvetla-bez plodů. Teoreticky by to mohl být ten roub, ale Fasciatě se to nepodobá-časem to půjde 100% ověřit.
Takže určitě to můžeš zkusit :D


Přílohy:
Korsika 97.jpg
Korsika 97.jpg [ 34.61 KB | Zobrazeno 612 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sháním Citrus Aurantium
OdeslatNapsal: 22 Led 2010 20:30 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
iclcz01 napsal:
Kdo má zájem, tak ve francouzské prodejně v Bělehradské v Praze mají hořké pomeranče, kilo za 189 Kč. Je to třikrát víc než před pár lety, ale co naplat, pořád je to řádově nejlevnější ovoce, co tam mají :D
Asi je lepší si nejdřív zavolat, http://www.fdf.cz
Plody obsahují spoustu pecek, tak zkusím něco zaset, měly by plodit brzo a bez roubování. Kdyby někdo chtěl pecky, tak určitě mně nějaké zbydou.


Děkuji za tip, dnes jsem tam byl. Ještě je mají, už jen za 105 korun. Některé plody jsou již horší kvality. Ale neptejte se prodavače na bigarádie protože mají jenom hořké pomeranče :). Existuje i podobná prodejna v Jindřišské ulici.

Pecek mají hodně. A nevíte jestli zasadit hrotem nahoru nebo dolů? Já jsem nikdy nevěděl a proto sadím naležato.

A zjistěte odrůdu pls. Opsal jsem si název, ale byl to asi nějaký nesmysl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sháním Citrus Aurantium
OdeslatNapsal: 22 Led 2010 21:05 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 31 Črc 2003 06:37
Příspěvky: 790
Bydliště: Praha
Bigarádie skutečně mají šanci začít plodit i jako semenáče relativně brzy - v řádu několika let. Ale na konzumaci fakt nejsou dobré (leda na tu marmeládu), tajže jedině jako zdroj semen pro podnože. Jinak se vyplatí pár plodů sebrat při cestě na dovolenou do jižních krajů, i když v léte to je trochu problém - dozrávají relitivně pozdně (ideální je březen až květen), v létě už loňská úroda není a nová je ještě zelená.
Pokud jde o odrůdu - nejrozšířenejší bude asi Seville, ale ono to není až tak podstatné, žádná okrasná to nebude.
Michal


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz