CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 18:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mykorhizní houby ve skleníku II.
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 21:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračuji:
2.Prolití vodou a potom aplikace Symbivitu


Přílohy:
2_aplikace Symbivit (1).jpg
2_aplikace Symbivit (1).jpg [ 98.38 KB | Zobrazeno 802 krát ]
2_aplikace Symbivit (2).jpg
2_aplikace Symbivit (2).jpg [ 95.01 KB | Zobrazeno 751 krát ]
2_aplikace Symbivit (3).jpg
2_aplikace Symbivit (3).jpg [ 97.69 KB | Zobrazeno 747 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mykorhizní houby ve skleníku III.
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 21:35 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračuji:
3.Zasypání rašelinou a aplikace Conavit


Přílohy:
3_aplikace rašel. a Conavit (1).jpg
3_aplikace rašel. a Conavit (1).jpg [ 90.49 KB | Zobrazeno 783 krát ]
3_aplikace rašel. a Conavit (2).jpg
3_aplikace rašel. a Conavit (2).jpg [ 100.63 KB | Zobrazeno 734 krát ]
3_aplikace rašel. a Conavit (3).jpg
3_aplikace rašel. a Conavit (3).jpg [ 90.16 KB | Zobrazeno 737 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mykorhizní houby ve skleníku IV.
OdeslatNapsal: 15 Čer 2009 21:37 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Pokračuji:
4.Zakrytí Conavitu poslední vrstvičkou rašeliny a hotovo :D .
Nyní v červnu od toho 17.4. zatím nic výrazného nepozoruji.


Přílohy:
4_rašelina nahoru (1).jpg
4_rašelina nahoru (1).jpg [ 89.79 KB | Zobrazeno 755 krát ]
4_rašelina nahoru.jpg
4_rašelina nahoru.jpg [ 71.5 KB | Zobrazeno 747 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby ve skleníku IV.
OdeslatNapsal: 16 Čer 2009 06:56 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Petr Broža napsal:
Nyní v červnu od toho 17.4. zatím nic výrazného nepozoruji.

Petře, je mi docela trapné zrovna tebe poučovat, ale udělal jsi několik chyb.

Ta první a zásadní je to, že Symbivit je houba - ne hnojivo - působící na kořenech. A které kořeny jsou "funkční" ? :idea: No přece vlásečnicové :!:
Ty jsi houbu "rozprášil" kolem rostlin v hloubce, kde jsou kořeny naprosto "dřevnaté". Než houba proroste tam kam má, bude nějaký čas trvat. Kdyby jsi vedle rostlin zarazil kůl, "zakvedlal" s ním a do díry nasypal houbu, byla by to lepší a méně pracné varianta.
Při tvojí aplikaci bych začal čekat výsledek někdy po prázdninách...

Petr Broža napsal:
Prolití vodou a potom aplikace Symbivitu

:idea: Zalívá se až po aplikaci houby a důkladně, aby se sama nasákla vodou a začala růst :!:

Petr Broža napsal:
Zakrytí Conavitu poslední vrstvičkou rašeliny a hotovo

Aplikace jakéhokoliv hnojiva je lepší až tak po 14 dnech, ideálně po měsíci. I když je Conavit ryze přírodní hnojivo a k houbám doporučované, asi bych je "přímo" nekombinoval...

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 16 Čer 2009 07:21 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Promiň, asi na to nejdůležitější jsem zapoměl... :oops:
Petře, vítej mezi "hobaři" :!:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 16 Čer 2009 07:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
KRUMME napsal:
Petře, je mi docela trapné zrovna tebe poučovat, ale udělal jsi několik chyb.
Ta první a zásadní je to, že Symbivit je houba - ne hnojivo - působící na kořenech. A které kořeny jsou "funkční" ? :idea: No přece vlásečnicové :!:
Ty jsi houbu "rozprášil" kolem rostlin v hloubce, kde jsou kořeny naprosto "dřevnaté". Než houba proroste tam kam má, bude nějaký čas trvat. Kdyby jsi vedle rostlin zarazil kůl, "zakvedlal" s ním a do díry nasypal houbu, byla by to lepší a méně pracné varianta.
Při tvojí aplikaci bych začal čekat výsledek někdy po prázdninách...

Petr Broža napsal:
Prolití vodou a potom aplikace Symbivitu

:idea: Zalívá se až po aplikaci houby a důkladně, aby se sama nasákla vodou a začala růst :!:

Petr Broža napsal:
Zakrytí Conavitu poslední vrstvičkou rašeliny a hotovo

Aplikace jakéhokoliv hnojiva je lepší až tak po 14 dnech, ideálně po měsíci. I když je Conavit ryze přírodní hnojivo a k houbám doporučované, asi bych je "přímo" nekombinoval...


Krumme, rád se nechám poučit, ale myslím, že tady není téměř žádný rozpor. Symbivit samozřejmě vím, že je houba, to jsi napsal zcela zbytečně.
Doplním to , co jsem neuvedl:
Po zimní rekonstrukci střechy skleníku I. (polykarbonát za sklo) jsem počítal s výměnou horní části půdy. Nejenže se mně za ty roky nelíbila, ale při demontáži skel na ni napadalo strašně svinstva-ten červený tmel (myslím že je s olovem), barvy, kousky skla apod. Proto jsem ani v březnu po přitápění ještě nezaléval (poslední vodu dostaly citrusy někdy v září 2008), abych to nekontaminoval do půdy.Oteplení v dubnu konečně umožnilo odstěhovat na půdě rozložené zimované rostliny v nádobách a odstranit vrchní vrstvu. Upozorňuji-a je to tady na prvních fotkách vidět (předchozí strana"2" )- že jsem to vyškrabal až na vlásečnicové kořeny a dost jsem jich při tom nešetrným postupem :oops: odstranil. I proto jsem tam dal fotku, kde je vidět, že ty dřevěné kosterní kořeny jsou odhalené-až kam to šlo-tedy na na ty jemné křehké kořínky. Půda byla od září značně proschlá (až nezdravě) a tak jsem ji samozřejmě pořádně prolil - propláchnul od solí a nečistot-neopakovatelná šance kterou jsem si nemohl nechat ujít (než půdu vrátím na původní výšku). Zrovna se vyskytlo na foru toto téma a tak jsem přečetl nabídku výrobce. A už jsem se chytil...No a protože to malé množství nemělo pro mně žádný smysl, vzal jsem 10kg pytel Symbivitu + 10kg Conavit hnojivo. Ale bylo toho stejně strašně málo, přesto jsem něco nacpal do dolíků již šetrně udělaných v křehkých koříncích ( kůlem :shock: jsem "nekvedlal" - tímto způdobem se likvidují upíři :P , já už pžedtím dost kořínků zlikvidoval :( ).
S tou aplikaci vody to myslím vyšlo nastejno, ale já sledoval svůj první problém, Symbivit byl něco navíc-prostě zrovna běželo toto téma a já se chytil :D a k výměně vrchní části půdy přibyla aplikace houby. A protože to bylo trochu živelné, ani jsem to sem v dubnu nevložil-až nyní, abych mohl být členem "houbařů" :lol: :mrgreen: , když klub limončelistů trochu stagnuje.

Conavit jsem nemíchal s houbou, řádně jsem ho oddělil vrstvou rašeliny, takže k jejich kontaktu došlo (možná ještě ani nedošlo) až po delší době. Výrobce v návodu mna použití Conavitu doslovně píše :idea: :
Citace:
Nejlepší účinek má CONAVIT v kombinaci s přípravky, obsahujícími mykorhizní houby, které jsou velmi účinné při získávání živin obsažených v pomalu rozpustném hnojivu a při jejich přenosu k rostlině. Tyto půdní houby zvětšují kořenový systém a zajišťují lepší přenos vody a živin z půdy do kořenů rostlin. Podle druhu rostliny můžete použít mykorhizní přípravky SYMBIVIT®, ECTOVIT® nebo RHODOVIT


Ještě k té rašelině. Chtěl jsem novou vrchní vrstvu dát z nějakého pěstebního substrátu (kompost-písek-rašelina), ale nakonec jsem se poprvé přiklonil k tomu, jak to dělá pan Urban z Korýtek (má to ze starých ruských knížek). Uvidíme, výluh rašeliny by měl starou půdu oživit, pročistit od solí, obsahuje stimulační růstové látky a nakonec se dá přidáním čehokoliv lehce upravit na požadované vlastnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 16 Čer 2009 10:17 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 03 Úno 2009 18:49
Příspěvky: 22
Petře, ke K. Urbanovi jezdím často a ta vrchní vrstva rašeliny je určitě moc dobrá s ohledem na udržení vlhkosti substrátu, udržování Ph a hlavně co mě nejvíc inspirovalo, povrch prostý plevelů a když něco, tak se to snadno likviduje. Jinak mám pocit, že ta jeho téorie dávat pod povrch rašeliny sušený kravěnec, má podobný účinek jako Symbivit, vytváří taky vhodné mykohrizní houby, alespoň to vždy tvrdí a je proti těmto novinkám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 18 Čer 2009 12:54 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 10 Lis 2005 21:41
Příspěvky: 652
Ahojky,podhoubí musí přijít přímo na kořeny.Aby dobře účinkovalo.Ale při testování rostou lepší rostliny z podhoubí jenž jsem si donesl z lesa,než dodávané z obchodu.Také je velice dobré použít podhoubí,kde rostou žampiony,ty sice přímo s kořeny stromú nežijí,ale velice dobře rozkládájí rostliný materiál a dělají ho dostupný pro rostlinky.Jenom upozorňuji,kde rostou václavky tam hlínu neberte!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 19 Čer 2009 17:11 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
vasej napsal:
Petře, ke K. Urbanovi jezdím často a ta vrchní vrstva rašeliny je určitě moc dobrá s ohledem na udržení vlhkosti substrátu, udržování Ph a hlavně co mě nejvíc inspirovalo, povrch prostý plevelů a když něco, tak se to snadno likviduje. Jinak mám pocit, že ta jeho téorie dávat pod povrch rašeliny sušený kravěnec, má podobný účinek jako Symbivit, vytváří taky vhodné mykohrizní houby, alespoň to vždy tvrdí a je proti těmto novinkám.
Vašej, ano přesně tak pan Urban vykládá, známe ho tedy oba moc dobře. Popravdě řečeno jsem dříve některé jeho podobné názory nebral s pochopením, spíše tak nějak, jako něco-co si musím vyslechnout, když už se mnou ztrácí čas, ale jak je vidět s přibývajícím věkem jeho celoživotním zkušenostem věřím víc a víc :D . I když něco stále nemohu rozchodit, např. každoroční postřik močůvkou :mrgreen: proti puklici a jako hnojivo na list. Říkal s úctou, že to jeho otec používal na švestky :idea: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 19 Čer 2009 18:23 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 06 Kvě 2009 13:57
Příspěvky: 39
Ještě jsem našel zajímavý článek o houbách,
http://lesprace.silvarium.cz/content/view/563/58/
v lesnictví opravdu nejde o žádnou novinku, i když si myslím že u smrčku sázeného na dvě motyky do chudé lesní půdy bude ten účinek jasně viditelný, ovšem jak se projeví u opečovávaných rostlin, ve skleníkovém prostředí, pravidelně hnojených a zavlažovaných nebo dokonce v nádobách bude určitě zajímavé sledovat.

Co mě hodně překvapilo je to propojení rostlin vlákny podhoubí :shock:
Citace:
mycélium ektomykorhizních hub spojuje dospělé stromy se semenáčky, které rostou v jejich stínu a že dospělé stromy poskytují touto cestou svému mladému náletu výživu v podobě uhlíkatých sloučenin.

Jinak když vidím to množství u Petra a sundanou střechu..tak mě napadá ještě jedna správná aplikace Conavitu a to práškovací letadlo :idea: .. že bys to vzal i se zahradou :)
No a po vstupu k houbařům se mi začínají houby oběvovat všude, po zamulčování kamčatské borůvky slámou to dopadlo takhle..
Jinak k té močůvce, pokud se to neprovádí před sklizní :) a je dostatečně naředěná proč ne..na puklice je potřeba vytáhnout i biologické zbraně :twisted:


Přílohy:
kamčatka.jpg
kamčatka.jpg [ 159.09 KB | Zobrazeno 787 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 21 Čer 2009 21:10 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Jibro napsal:
..Jinak když vidím to množství u Petra a sundanou střechu..tak mě napadá ještě jedna správná aplikace Conavitu a to práškovací letadlo :idea: .. že bys to vzal i se zahradou :)
Jinak k té močůvce, pokud se to neprovádí před sklizní :) a je dostatečně naředěná proč ne..na puklice je potřeba vytáhnout i biologické zbraně :twisted:
Práškovací letadlo :?: :lol: To už zkoušel Ivan Mládek na Jožina z Bažin (http://www.youtube.com/watch?v=v9MTGNaE ... re=related) :lol: Ale, kdo by množství Symbivitu platil, není to levný špás.
Zato močůvky by se sehnalo zdarma jakékoliv množství, ale ta aplikace... :mrgreen: . Pokud by mně někdo puklice nasadil, zřejmě bych to řešil raději chemií.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 11 Čer 2011 19:14 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
Asy pred tromi týždňami som objavil v kvetináči pri mangu a avokáde huby :shock: ... Vyzerajú ako malá bedľa vysoká... no maju len tak 2-3 cm na výšku, vydržia vždy len 1 deň, na druhý deň ránu sú už vyschnuté :shock: ... v kvetináči sa objaví tak 1 hubka týždeňne... nemôže to rastlinám škoniť? podľa mojej mamy ano no podľa mňa nie... avokádo má za 3 týždne desiaty nový list, no za celý minúlý rok malo len cca 15 listov... čo si o tom myslíte vy ostatní??? :?:

mám aj fotky no nechce mi ich vložiť... furt píše že max veľkos 256 kB no fotky nemajú ani 100... nejde mi poslať už asi 2 týždne... prípadne ich môžem poslať niekomu na mail a ten ich sem vloží len neviem komu... :?:

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 15 Čer 2011 13:34 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
tu sú fotky... nejako som ich vložil... mám ich nechať tak nech rastú alebo ich nejako odstrániť všetku zeminu a zasadiť nanovo alebo čo iné???


Přílohy:
RIMG0026.JPG
RIMG0026.JPG [ 160.21 KB | Zobrazeno 731 krát ]
RIMG0022.JPG
RIMG0022.JPG [ 220.8 KB | Zobrazeno 761 krát ]

_________________
Martin
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 15 Čer 2011 14:32 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Mať tvoje starosti a prezidentov plat :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mykorhizní houby pro rostliny
OdeslatNapsal: 15 Čer 2011 14:43 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 24 Říj 2010 17:10
Příspěvky: 254
Bydliště: Spišská Nová Ves, 420 m. n. m.
tak ich nachám tak ako sú... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Martin


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 110 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz