CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 23:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 02 Lis 2010 08:57 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
Dobrý de
Obracím se k vám o radu jako začínající citrusář, mám doma citroník , který jsem dostal cca před 2 roky, nevím co to je za odrůdu, ani jak to úspěšně pěstovat. Citrus jsem letos na jaře přesadil do kupované hlíny na citrusy a letnil cca v červnu nasadil spoustu květů a bujně kvetl, ale začli mu žloutnout listy převážně ty nové a nové co přirůstali tak se začli hrozivě kroutit.Většinou špičkou dolů a prakticky zakrněly a nedorostly do své obvyklé velikosti. Rostlinu jsem celé léto hnojil , tekutým hnojivem na citrusy a také rosil. Snažil jsem se přidávat tekuté železo proti chloroze ale nic nezabralo. Dnes mám na rostlině 4 citróny a rostlina začíná opět nakvétat i přesto že jsem spoustu květů již otrhal. Nevím zda ji nechat odkvést nebo zda utrhat velké plody,nebo zda hnojit když se všude uvádí že by měla rostlina v zimě odpočívat.Přikládám i pár fotek i když ne moc kvalitních. Poradí někdo o jakou odrůdu jde a jak ji nejlépe pěstovat? Dočetl jsem se také o odrůdě PONCIRUS TRIFOLIATA , která se dá prý u nás pěstovat i na zahrádce nedala by se zýskat od Vás například semena?
Děkuji za jakoukoliv radu


Přílohy:
luté listy.jpg
luté listy.jpg [ 34.39 KB | Zobrazeno 830 krát ]
citróny.jpg
citróny.jpg [ 114.24 KB | Zobrazeno 812 krát ]
jARO 2010.jpg
jARO 2010.jpg [ 226.61 KB | Zobrazeno 885 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 02 Lis 2010 10:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Ty listy vypadají jako kdyby je popálilo slunce a nebo je popálil mráz!
Kde ten citron teď máš?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 02 Lis 2010 13:29 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
citrón jsem přestěhoval v půlce října dovnitř na chodbu,abych ho uchránil ranních mrazíků, ale toto zbarvení listů se projevovalo už od doby kdy citrusovník odkvetl. Jinak přes léto byl venku dá se říci že v polostínu, stál u garáže takže na něj sluníčko šlo pouze dopoledne a v odpoledních hodinách byl ve stínu. Krom žlutých listů se také skoro všechny nové listy ohýbaly a nenarostly do standartní velikosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 02 Lis 2010 18:51 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ač se mi to moc nechce znova a znova psát, vše co již zde bylo již set-kráte napsáno, odpovídám.

1. „letos na jaře přesadil …“ přesazení se asi nepovedlo a část kořenů nejspíše nadměrnou zálivkou uhynula (či chce-li někdo uhnila). To stejné však může způsobit i pravý opak – ke kořenům se prostě po přesazení nedostala voda dostatečně včas či kořeny nebyly dostatečně obaleny hlínou (byly ve vzduchové kapse) a nejdříve uschnuly a po pořádném zalití již mrtvé uhnily. To stejné způsobí i výrazně rozdílná skladba zeminy od té původní, je-li ponecháván při přesazování celý kořenový bal – voda a vzduch v odlišných zeminách proudí prostě odlišně a kořeny na rozhraní to nezřídka odnesou.
Výsledek je stejný, cesta k tomu může být různá. Vizuálně – hlavní příznaky jsou : rostlina neroste, ale začne hodně kvést, některé listy žloutnou a opadávají (mohou klidně i všechny, jde jen o to jak moc velké je poškození kořenů). Je-li přesazení provedeno v pořádku a podmínky pro růst jsou jinak příznivé, rostlina vždy zareaguje bujným růstem během tří týdnů až měsíce.
2. „…. do kupované hlíny na citrusy“. To je téma samo pro sebe. Prodávané speciály pro citrusy nejsou bohužel nic moc … po vyschnutí špatně jímají a rozvádějí vodu a při přemokření je naopak problém se přebytečné vody zbavit dostatečně rychle. Použitelné jsou snad možná jen do bytu, při řízené zálivce a jen pro rostliny menších rozměrů – řekněme tak do max 4l nádoby … to by snad šlo. Bezproblémově pěstovat citrusy v nádobách v takové zemině pod širým nebem v létě zvládne opravdu jen velký machr přes citrusy.
3. Obecně - všechny zeminy na bázi rašeliny jsou u větších rostlin problém, zejména jsou-li přes léto venku na volném prostranství. Čím je větší vrstva (myšleno na výšku v nádobě), tím větší je s rašelinou problém. Rašelina příliš sesedne a vzduch se nemá jak ke kořenům dostat a zemina velmi rychle degraduje. Při přeschnutí naopak proteče zálivka jen po obvodu a střední část (směrově, výškově je to v části od místa osazení rostliny při přesazení až cca 2-3cm ke dnu nové nádoby) zůstává zcela suchá. Při přelití se naopak vlastní vahou slehlá rašelina zhutní tak, že neobsahuje skoro žádný vzduch. Při dlouhodobém zvlhčení začnou anaerobní procesy, které rašelinu rozkládají na cosi mazlavého, v čem jsou schopny růst jen mechy, přesličky či kapradiny. D.f. je to hodně podobné tomu co je občas nazýváno jako „zkysnutí substrátu“.
Příznakem naznačeného je vznik různých chloróz. A to ať už typických, literaturou dobře popsaných, které se projevují různými vzory na listech a nebo i atypických, literaturou nepopsaných. Společným jmenovatelem obou je to, že rostlina absolutně nereaguje na opatření, které pěstitel provede. Příkl.: vypadá to jako nedostatek železa, pěstitel šplíchá zelenou skalicí či chelátovém Fe a rostlina bohužel nijak nereaguje … jako by pěstitel nic nedělal.
Často se vyskytnou i atypické chlorózy, které nejsou literaturou nikde popsány (tím myslím nejen českou citrusářskou literaturu, ale i vysokoškolské texty a studie zabývající se fyziologickými poruchami ve výživě rostlin, nejen domácí, ale i zahraniční … vč. specializovaných publikací UCR Kalifornie). Víceméně se týkají výhradně citrusů pěstovaných v nádobách, především těch větších rostlin. Projevují se např. blednutím hlavní žíly listu, řapíku nebo později tím, že celý list je prostě jednolitě bledý. Současně při tom mohou listy měnit svoji velikost, ale taky nemusí, růst je výrazně zpomalený, následné vyzrávání taktéž. Velikost (délka) přírůstků však může být přitom nezměněna. Mnohdy se objevuje i to, že listy na straně osvícené přímým sluncem ztrácí chlorofyl a listy začnou nabývat světlezeleno-bronzového zabarvení. Toto rozhraní je na listech zřetelně patrné. Mohou se vyskytnout i další nepopsané příznaky, avšak jmenovatel je vždy společný – rostlina absolutně nereaguje na jakýkoliv zásah pěstitele. Tento problém se jmenuje – nedostatek vzduchu (kyslíku) v zemině, žádné hnojivo, byť sebedokonalejší ho bohužel nevyřeší.
4. „Rostlinu jsem celé léto hnojil , tekutým hnojivem na citrusy a také rosil. Snažil jsem se přidávat tekuté železo proti chloróze ale nic nezabralo“ …. Pochopitelně, nemohlo. Protože rostlině nechybělo NKP či Fe a jen prostě vzduch, kyslík. Viz bod 3.
5. Činností uvedenou v bodě 4 – dalším a dalším hnojením a hnojením, které rostlina vůbec nepotřebovala (současně si myslím, že zcela jistě i v dávce uvedené na obalu, které je na hranici toxicity pro rostlinu) došlo k přehnojení a totálnímu zasolení půdy. První fotka je sice nezřetelná, ale bez zvětšení …. právě takto vypadá učebnicové zasolení půdy – listy, zejména na okrajích různě zasychají, ale nějaký čas na rostlině drží.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 02 Lis 2010 18:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ještě doplním k bodu č. 5. Tím zasolení se zde nemyslí typické literaturové zasolení, které zůsobují především chloridy. Zasolení půdy způsobují i jiné sloučeniny, např. draselné a právě vyfocené je tomu nejbližší. I když to nejspíše bude komplexní.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 02 Lis 2010 20:46 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 29 Zář 2009 19:46
Příspěvky: 392
Bydliště: Praha, Košice
Šneku, já zatím používam substrát z obchodu a nemám problém. Rašelina slehává jenom málo. Ale jak říkaš, mám malé květináće a jenom v byté. Příští rok si zkusím namíchat vlastní substrát. Videl jsem Tvé rostliny a měl jsem pocit, že jsou velmi vzrústné a moc velké i v malém květináči. Moje rostliny docela brzy obsadí květináč s kořeny a pak už musím přesazovat.
Mám hodně nových kníh a časopisú o citrusech a pořád něco čtu. Ale pokud neaplikuji teoretické zkušenosti brzy v praxi, tak zapomínám. Je dobře si přípomínat základní vědomosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 04 Lis 2010 07:27 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
mockrát děkuji o rady,i když mně je jasné že pro Vás jsou to úplné základy,které asi opakujete stále do kola ale co má nezkušený človíček jako já udělat , než zajít do zahradnictví a nechat si poradit do čeho to vlastně přesadit.
Po přečtení vaší odpovědi jsem moc o tom přemýšlel a došel jsem k názoru že nejvíc tomu asi uškodila voda, jelikož citrus byl celé léto vennku a to i na těch deštích které trvali dlouho a je fakt že to co bylo v květnáči bylo spíše bahno nežli navlhčený substrát. Určitě již nebudu přesazovat do koupeného substrátu a zkusím nějaký vlastní. Akorát nevím jestli mám otrhat ty květy do kterých citrus nasazuje nebo ho nechat odkvést. A ještě nevím zda otrhat ty žluté citróny. porádíte co by bylo nejlepší?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 04 Lis 2010 20:40 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Otrhávání kvetů v jakékoliv fázi rostliny nemá moc smylu. Chce-li rostlina kvést, bude ... po otrhánění nasadí nové a nové květy. Tím spíš, že k tomu má nyní nejspíš i důvod - viz. vše výše (tradiční věta : z posledních sil se snaží za každou cenu zajistit nějaké to potomsto než odejde)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 05 Lis 2010 12:42 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Šneku docela si mě stím špatným přesazením vyděsil a zároveň objasnil mé chyby v pěstování!
Já pořád skoušel nějaký ten můj nej substrát a některé rostliny rostou docela dobře a jiné měli již od tebe popsané problémi jako chlorózy a jen kvetení bez růstu!
Já donedávna pěstoval své rostliny v paneláku,letos jsem se oženil a přestěhoval za svou manželkou do domu mám najednou ten prostor který mi v paneláku chyběl!
Chtěl bych se svému koníčku věnovat naplno a neustále zjišťuji že čím o pěstování citrusů vím víc tím vlastně zjišťuji že o tom nevím pořád nic!
Chtěl bych mít zdravé a pěkné rostliny jenže kvůli mím chybám mám do toho daleko!Propracoval jsem se do fáze kdy mi citrusy nezdechají a dokonce mi i přežijí zimu ale stále jak pročítam toto fórum zjišťuji že mám do optima daleko a pořád dělám velké chyby!Proto bych tě chtěl poprosit o radu jaký ty používáš substrát?Rád bych do něj přesadil všechy mé rostliny protože teď je má situace taková co rostlina to jiný substrát a rád bych začal se svému koníčku víc věnovat než doposuť!Předem díky za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 05 Lis 2010 17:12 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 30 Říj 2010 12:19
Příspěvky: 18
Bydliště: Teplice v Čechách
Šneku připojuji se také k prosbě Djurana, zkusil bych ji ještě jednou přesadit a snad zachránit od toho "citrusářského nebíčka". :|


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Lis 2010 07:26 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Chlapi, obávám se, že Vás svojí odpovědí moc neuspokojím.
Jako výborný studijní materiál doporučuji Zdeňkův článek zde na webu ( http://www.citrusy.cz/2007110001-zkusen ... pestovanim ), který je odrážkovým výcucem toho nejpodstatnějšího a téměř do puntíku se shoduje s mými zkušenostmi. Drobné odlišnosti se pochopitelně vyskytují, ale to je dáno jen místem a vlastním způsobem pěstování a péče. Snad jedinou "vadou" tohoto článku je to, že věci moc nevysvětluje (proč? ...), spíše jen konstatuje. Současně je to tak asi dobře, protože to podstatné je snáze v textu vidět. Je však třeba mít na mysli, že tento návod platí jen pro rostliny pěstované v režimu - léto veku, zima skleník (či chladný prostor v domě).
Jinak Vás možná uklidním - letošní rok byl pro rostliny pěstované venku mimořádně špatný. Na tak velké úhrny srážek co byly, se prostě nedá namíchat dokonalá zemina do nádob, každá v takových podmínkách částečně zdegraduje. To je fakt, se kterým je třeba se smířit, počasí neporučíme. Čtyři rostliny byly u mne ve zvláštním ochranném režimu, ve kterém šly během těch největších dešťů pod střechu. Rozdíl mezi nimi a ostatními, je opravdu velmi výrazný.
I přemírou vody "poškozená" zemina má schopnost se po "vyšušení" dát jakž takž do pořádku, ale trvá to delší čas. I proto je lepší ji vyměnit. Nastanou-i příznivé podmínky, regenareační schopnosti rostlin, vč. citrusů, jsou obrovské. Chce to jen trpělivost a cit.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Lis 2010 15:53 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 19 Bře 2006 09:17
Příspěvky: 524
Bydliště: Velké Meziříčí
Šneku díky za ten odkaz na článek!Vím včem je u mě ten problem že mi citrusy moc nerostou!mám pořád moc hutnej substrát!Já když začal s pěstováním tak jsem používal jen ten kupovanej ale jak již zde bylo psáno tak moc vysycha a ja stim měl problem v letě kdy jsem měl problem stim že se to snad ani pořádně zalít nedalo!Pak jsem do toho kupovaneho subrátu přidával rašelinu a to ten problem vysušení vyřešilo ale ta směs byla hutná tak že jsem do měsíce musel přesazovat!použil jsem svou 3ti a poslední směs v které ted již 3roky pěstuji své rostiny a to směs toho kupovaného substrátu,rašeliny a písku!jenže přicházím na to že to stale není ono!Použiji tu směs v tom članku a to rašelinu s perlitem se zahradní hlínou a pískem!to zní daleko vzdušneji než to co mám dnes!Šneku mám na tebe dotaz mam ty rostliny oklepat až na čisté kořeny a zasadit do nového substrátu když ten stary substrat je nic moc a je i zasolenej?nebo můžu přesatit celi kořenový bal stim že se ten stary s novým substratem spoji?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Lis 2010 16:20 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Jak už jsem psal ... i sebedokonalejší substrát časem degraduje. Podle toho jak se s ním zachází, mnohdy prostě tak, jak s ním příroda=počasí zachází, tak vydrží dlouho.
Na tvůj dotaz taktéž neexistuje jednoznačná odpověď. Musíš individuálně reagovat podle toho toho co uvidíš po vytažení rostliny z původní nádoby.
Obecně se doporučuje ponechat kořenový bal neporušený, ale .... už jsem nahoře psal bod č. 1. Je-li to opravdu hodně prokořeněné a zemina se odstraní je zase riziko, že ke kořenům se zemina prostě nedostane, vznikne vzduchová kapsa a kořeny v ní uschnou. Správně bude asi něco mezi tím, dodnes nevím co je prokazatelně lepší. Sám mám s přesazovaním větších rostlin, které mají nádoby hodně prokořeněné ( i menších, ale hodně prokořeněných), obrovské problémy a rozhoduji se případ od případu. A i přesto, to zdůrazňuji, to prostě někdy nevyjde. Je velmi obtížné se novou strukturou zeminy (ve smyslu schopnosti stejně rozvádět vodu a vzuch) trefit do té co je ponechávána ... to je bohužel to nejpodstatnější.
Docela bych byl rád, kdyby k tématu napsali něco i další zkušenější pěstitelé a nebylo to jen takové onemanshow. Třeba i já dělám někde nějakou chybu, třeba i podstatnou ... proto ty popsané problémy .... a zajímalo by mne, zda-li vůbec existuje nějaké zcela optimální řešení.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Lis 2010 16:58 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 31 Led 2010 22:05
Příspěvky: 83
Bydliště: Praha, Děčín
Ja citrusy nepestuji...moc namahy a maly uzitek...jsem spise pro sezratelnejsi rostliny. Nicmene jak je hodne prokoreneny bal tak u rostlin omlatim maximum hliny, koreny prostriham a trochu proberu i nadzemni cast. Pokud je rostlina zdrava tak to rozdycha. Casto je to u me jedina moznost u nove koupenych rostlin, ktere maji hlinu zamorenou vajicky od hmyzaku takze je potreba vymenit maximum hliny.
Kdyz ti odchazeji koreny tak se ridim zasadou vsechno co se mi nelibi odstranit, probrat nadzemni cast neb s oslabenymi koreny ma rostlina problem utahnout neprobranou nadzemni cast a vysili se.
Jak rekl snek dlouhotrvajici deste jsou problem...na tohle trpi a hodne odchazi hlavne substraty s vetsim podilem raseliny.
Jak rika snek slozeni substratu se lisi u kazdeho druhu rostliny, ja pouzivam smes pisku, zahradni zeminy a raseliny v pomeru
0,5 : 1 : 0,5...samozrejme u nekterych druhu rostlin zvedam podil pisku. Pestuji spise bylinky a mucenky takze pouzivam tezsi jilovitejsi zeminu, pro citrusy bych pouzil do substratu vice hrubozrnneho pisku. Rostliny mnohem lepe snaseji sucho nez preliti - mam na pokusy mochyni, kde zemina pravidelne vyschne az na troud, listy cele zvadnou a po zaliti se krasne vzpamatuje.
A jedna vec ktera dela rostlinam dobre...davam na dno kvetinace po presazeni pulcentimetrovou vrstvu pisku...casem se vyplavi ale ze zacatku drzi vodu a tak se minimalizuje riziko premokreni korenu - nadbytecna voda nevsaknuta do pisku zustane v misce, muze se vylit a neni treba se bat ze rostlina nebude mit vlahu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prosba o pomoc
OdeslatNapsal: 06 Lis 2010 20:03 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 11 Zář 2007 18:40
Příspěvky: 14
S tím tvrzením Šneka stran špatného roku pro citrusy musím plně souhlasit. Loni jsem přesazoval vetšinu rostlin , klasicky do 10 l květináču, drenážní vrstva, substrát je směsí KLasmman S3 + písek + perlit .
Minulý rok rostliny prímo ukazkově, vetšina i kvetla, i když jen malo rostlín si udrželo nasadu plodů.
Letos- se zjara ukažkově dažilo spíše surfiniím , kterým neustále lijáky svedčili, kvetli jako o život, no kdežto citrusy byly temeř trvale " kořeny ve vodě" Plodili spíše grepy- lonská nasada Bezsemjannij dozrala a měl jsem i asi 7 cm plos na Star ruby- krasne ružový, musel jsem ho sklidit v zaří- po deštích prasknul, ale chutově moc dobrý.
Když porovnám citrusy na volné časti terasy, listy vetšinou světle zelené, letos vyrazný opad i sterších listů, paradoxně citrusy podel zdi, kde je ochrana před trvalým deštem listy krasně zelené, přímo ukazkové.
Ale co naděláme- počasí nejde poručit a sklenik, nebo zastřešení terasy nemám.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 122 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz