CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 17:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 06:24 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Bře 2011 09:09
Příspěvky: 6
Bydliště: Lipt. Mikuláš
Ahojte všetci citrusári. Všade píšete, že letnenie citrusov je dobré pre rastlinu, vyfarnenie listov atď. Tu chcem diskutovať či sa niekto stretol po prenesení von s následným opadaním listov, opadaním plodov, či nebodaj aj spálením celej rastliny.
Nie je lepšie pestovať citrusy v zimnej záhrade (skleníku) po celý rok kde mám zabezpečenú požadovanú teplotu a vlhkosť?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 27 Kvě 2011 14:14 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Led 2010 12:51
Příspěvky: 167
Bydliště: slovensko-Banska Bystrica
opadanie je podla mna zo soku ak bola v byte alebo inom prostedi a nasledne prenesenie na slnko treba rastlinu postupne davat na slnko najprv do polotiena a casom na plne slnko


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 17:14 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Citrusy som vyniesol von 21.4. Menšie išli do zeme, väčšie zostali v nádobách.
Tu je foto:
Příloha:
Citrusy 2011 1.5.2011.JPG
Citrusy 2011 1.5.2011.JPG [ 223.95 KB | Zobrazeno 759 krát ]
Příloha:
Citrusy 2011 8.5.2011.JPG
Citrusy 2011 8.5.2011.JPG [ 233.45 KB | Zobrazeno 807 krát ]
Příloha:
Citrusy 2011 22.5.2011.JPG
Citrusy 2011 22.5.2011.JPG [ 237.54 KB | Zobrazeno 787 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 18:29 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Citrusům je venku bez jakýchkoliv diskusí venku jednoznačně nejlépe. A čím déle jsou venku, tím lépe .... tedy, alespoň tehdy, jsou-li pěstovány v příznivějších podmínkách u nás.
Klementina (Fina/Commune) v současných deštích venku
Příloha:
IMGP4745.JPG
IMGP4745.JPG [ 132.38 KB | Zobrazeno 780 krát ]

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 20:27 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Mitasi, to sázení do země je nějaká novinka a nebo si to již dělal dříve? ..... Pokud ano, s jakými výsledky?

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 21:56 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Už som to skúšal aj pred niekoľkými rokmi na Ponderose. Behom leta mala v jednej rastovej perióde aj 1 metrové, tzv. vlky, ktoré som s úspechom použil na rezkovanie.
17. apríla som citrusy po dlhom váhaní vyniesol zo zimoviska na dvor, a 21.4. išli tie menšie ( väčšinou mandaríny ) do pôdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 28 Kvě 2011 22:56 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
šnek napsal:
Citrusům je venku bez jakýchkoliv diskusí venku jednoznačně nejlépe. A čím déle jsou venku, tím lépe .... tedy, alespoň tehdy, jsou-li pěstovány v příznivějších podmínkách u nás.


Správná připomínka na závěr druhé věty.Trutnov,Větřkovice,Moravec a asi pár dalších míst budou ta výjimka.U nás zbývá na pobyt venku období červen-srpen..a to už se ani snad vynášet nevyplatí :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2011 06:44 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Přesně právě proto tam Lemone byla.
Ty rozdíly mohou být velmi značné. U mne šli ven mrazuodolné hybridy někdy v polovině března, některé z běžných citrusů jsou venku od začátku dubna, úplně všechny rostliny jsou venku od cca poloviny dubna. Na zimoviště půjdou až hodně pozdě, dle počasí to bývá na konci listopadu až začátkem prosince. Např. "zmzlí", kteří letos nadělali velké škody, u mne vůbec nebyli - min. 2m bylo rovných 0,0C, v 0,4m nad zemí bylo sice pod nulou, min. -0,4C, ale jen pod bodem mrazu to bylo jen 1h 10 min.
Nicméně - umístění venku cirusům maximálně prospívá, leč ... má i svoje specifika a záludnosti, které je třeba umět zvládnout.

Mitasi, to je mi celkem jasné, ale mne zajímá především to ..... co dál? Na pozdzim si ji nejspíše vyryl a zasadil do květináče a zazimoval ... a? A potom na jaře znovu do země? .... a? Jak se to rostlině líbilo, myslím tím v celkovém výsledku.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2011 20:11 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel

Registrován: 25 Pro 2007 12:00
Příspěvky: 357
Bydliště: Trnava, Slovenská republika, 167 m. n. m.
Šneku:
Koreňový systém citrusov ( u starších citrusov to boli pomarančovníkové podpníky ) ,ktorý bol zdevastovaný minuloročnými prívalovými dažďami sa posadením do voľnej pôdy zázračne zregeneruje. Sám vieš, že citrusom v nádobách nikdy nevieme dať presne to čo aktuálne potrebujú. Všetko je to len o intuícii. A áno je to tak, citrusy pred prvými mrazmi vyryjem, posadím do nádob a v perfektnom zdravotnom stave si idú odpočinúť na zimovisko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 29 Kvě 2011 22:29 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
šnek napsal:

Ty rozdíly mohou být velmi značné. U mne šli ven mrazuodolné hybridy někdy v polovině března


Z toho vyplývá,že s nějakým mrazem také počítáš.Já jsem čekal,že něco ty mrazuvzdorné potvory vydrží,ale ve vegetaci snesou asi stejně jako normální citrusy.Počátkem května při -5,5 stupních zmzly na 5-ti letých trifoškách,metr velkých,vedle nového obrostu i větve 2-3 roky staré.S tím jsem nepočítal,že je to takhle zdecimuje.O 3-4 letých roubovancích ani nemluvím,tam je to zmrzlé asi až na roub..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 04:54 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Lemone, počítám. Myslím, že kdo si pamatuje co zde píši ví, že mám velkou hrůzu z jarních mrazů a naopak podzimní mrazíky mi vůbec nevadí, netrápí. Jak píšeš - ve vegetaci, resp. správěji v plné míze, toho skutečně nesnese moc ani trifoliata, bohužel. Rostliny co vynáším ven mají povětšinou první růstovou periodu téměř ukončenou a tehdy již snesou i něco málo pod nulou. Ale i tak to není to, co na podzim .... od té půli března jsem to raději dvakrát tahal dovnitř a ven.

Mitasi, napostý souhlas. Volná půda je volná půda a tam to prostě valí. Čím více toho vím, tím je mi stále více zřejmé, že docílit alespoň přibližně podobného pohybu vody v nádobě, jako je ve volné půdě, je bohužel nemožné .... především z delšího časového hlediska. Nicméně - jednoduchá řešení obvykle u citrusů pěstovaných u nás neexistují .... prokračuj prosím i s těmi "ale". Tím "ale" myslím různé podmínky kdy a jak to funguje a především rizika a úsklalí vyplívající z tohoto systému pěstování, které si není člověk schopen plně uvědomit, dokud sám nevyzkouší. Hodně mne to zaujalo .... a myslím, že nebudu sám.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 06:57 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
To jsou zajímavé zkušenosti, sázet stromky venku přímo do země. Mé zkušenosti v tomto směru jsou takové, že i když zasadím novou rostlinu do země ve skleníku tak první rok tvoří kořeny a nic moc neroste, druhý rok dobře roste a tvoří větve a teprve třetí kvete a to ne každá. Některá ještě později. Úplně opačně než v nádobě. Tam pomalu přirůstá, zato kvete většinou již druhým rokem.
Já občas využívám toho, že ponořím rostlinu do země i s květináčem. Je to dobré pro udržení rovnoměrné vlhkosti a zejména kořeny se v malých květináčích na slunci tolik nepřehřívají.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 10:33 
Offline
Aktivní pěstitel
Aktivní pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 12 Pro 2005 23:03
Příspěvky: 396
Bydliště: Trutnov
Honza54 napsal:

Já občas využívám toho, že ponořím rostlinu do země i s květináčem. Je to dobré pro udržení rovnoměrné vlhkosti a zejména kořeny se v malých květináčích na slunci tolik nepřehřívají.


Souhlas a větší citrusy nepovalí vítr.Řešíš nějak aby ti nenalezli spodem do kontejnerů třeba žížaly,nebo prostě květníky zakopeš a koncem sezony je vytáhneš ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 11:40 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra

Registrován: 07 Bře 2011 09:09
Příspěvky: 6
Bydliště: Lipt. Mikuláš
Tak som to pochopil, že rastlinu vytiahneš z kvetníka a zasadíš do voľnej pôdy? Hádam nie s celým kvetníkom. Oprav ma ak sa mýlim. Takto som letnil aj ostatné kvety (mišpuľník, mango, jucca atď). Len potom tie dážďovky. Čo s tým? Elektrika, nová zem, či nechať preschnúť zeminu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaše skúsenosti s prenášaním do záhrady
OdeslatNapsal: 30 Kvě 2011 13:50 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Led 2009 07:26
Příspěvky: 107
Já to dělám většinou až před odjezdem na dovolenou, kdy musim řešit zalévání, dám je na pevnou podložku a obsypu zeminou. Zůstanou tak většinou až do podzimu. Žížaly moc neřešim, pokud jsou tak je vyhazuji až při jarním přesazování. :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 117 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz