CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 21:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 09 Říj 2007 13:43 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 21 Bře 2007 13:50
Příspěvky: 1415
Bydliště: Tišnov
Ivane, asi jsi špatně pochopil moji odpověď.

Já ten plod dostal od Petra /viz jeho poslední odpověď/, jak dlouho mu zrál na stromku - fakt netuším... Proto na Petra by měla směřovat tvoje otázka. :wink:

_________________
http://www.subtropickerostliny.estranky.cz/
Fórum: http://www.subtropicke-rostliny.cz/forum/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 09 Říj 2007 13:49 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 16 Lis 2006 14:58
Příspěvky: 962
Bydliště: Poprad-Slovensko
Aha, ospravedlnujem sa, ale podla toho, čo Peter píše vyššie, čím dlhšie zrejú, tým je chut zaujímavejšia. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 27 Dub 2008 15:18 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Petr Broža napsal:
Kamco napsal:
Schvalne, Peto, aka je chut toho citrumela? :wink:
Kam

Jiné "citrumelo" ( je z Batumi a není jisté zda nejde o jiný hybrid trifoliáty s Citrusem) mělo u různých pěstitelů na různých podnožích různé výsledky v chuti plodů. Od hořkých s palčivou trifoliátovou pachutí po téměř nasládlé a docela jedlé. ........

V pátek u Zdenka jsem vyfotil neuvěřitelný objev. Tzv."citrumelo z Batumi", kde již delší dobu řešíme o jaký jde vlastně hybrid trifoliáty jsem objevil na této rostlině narůžovělá poupata :shock: :shock: :roll: , tedy signalizující křížení s citroníkem, cedrátem a snad i lajmem :idea: .
Jsem z toho, jak by řekli kolegové ze Slovenska :D "volaako zmetěny" :roll: .
Přestože mně párkrát zaplodilo, toto zbarvení jsem nikdy nezaregistroval :roll: :?: .
Na fotkách to není tolik vidět, ale zrak mě opravdu neklamal...


Přílohy:
hybrid Batumi (1).jpg
hybrid Batumi (1).jpg [ 88.05 KB | Zobrazeno 702 krát ]
hybrid Batumi (2).jpg
hybrid Batumi (2).jpg [ 78.61 KB | Zobrazeno 666 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 27 Dub 2008 18:12 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář

Registrován: 04 Srp 2005 06:18
Příspěvky: 431
Bydliště: Nemšová, 212 m. n. m.
Presne pre toto nemám rád keď niekto identifikuje citrus, že je taký alebo taký napr. podľa toho, že má čisto biele lupene kvetov. Totiž so skutočným zafarbením je to veľmi ošemetná záležitosť závislá napr. od intenzity slnečného svetla. Mám citrónovník, ktorý keď kvitne v byte má čisto biele a dlhé lupene kvetov a nové výhonky sú bledozelené, keď kvitne v skleníku lupene sú kratšie a z vonku na spodu ružovofialové, keď kvitne cez leto vonku lupene sú krátke a z vonku fialové a nové výhonky a mladé lístky sú tak isto úplne fialové.
Radoslav


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 27 Dub 2008 20:36 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Radoslave, sice to nemusíš mít rád, ale .... Petr zcela jistě neidentifikuje odrůdy citrusů podle barvy okvětního lístku rostliny, ale podle x-znaků, které prostě musí mít člověk v oku, protože je to nepopsatelné. Po shlédnutí fotek se s Petrovým názorem plně ztotožňuji.
Že na citroníku občas máš či občas nemáš purpurvý nádech je skutečně naprosto běžná věc - to mi můžeš věřit. Ale aby na rostlině pocházející ze skriktně "bílých" rosičů se objevovaly květy, resp. přesněji vůbec kdy objevily, s purpurovým nádechem je věc nevídaná, resp. bych řekl že dokonce mezi citrusy skoro nemožná. A to ještě navíc v případě, kdy i potomek má mít květy bílé. :wink:

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 28 Dub 2008 08:32 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
.... Petr zcela jistě neidentifikuje odrůdy citrusů podle barvy okvětního lístku rostliny, ale podle x-znaků, které prostě musí mít člověk v oku, protože je to nepopsatelné. Po shlédnutí fotek se s Petrovým názorem plně ztotožňuji..
Samozřejmě..., Šneku díky :wink: .
I mladé výhonky na koncích byly nafialovělé bude to chtít sledovat-zda se to bude opakovat a hledat souvislost, zda se to neobjeví třeba pouze na venk.prostředí a při ochlazení. Na trifoliátě se na větvičkách také občas objevuje zbarvení, no řekněme nádech do fialova. Ale na květech trifoliáty jsem nikdy nic takového neviděl.
Zrovna si vzpomínám, že když jsem jednou uklízel - dost pozdě po pořádném prochladnutí a namrznutí Flyin Dragon, tak byl jakoby zimou celý načervenalý. Nakonec lístky před opadem také často chytají tuto barvu, ale to beru jako jakési podzimní zbarvení listů opadavých druhů.
Ale ta jednoznačně zbarvená poupata mně stále vrtají hlavou, za to podle mne "nemůže" trifoliáta, ale spíš druhý rodič i když plody zase naznačují něco dalšího. Prostě záhada, dál sledovat ! Také Vy, co máte hybrid zvaný Trifolis, já stále vidím hodně společných znaků ve vzhledu v porovnání s "citrumelem" z Batumi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 28 Dub 2008 18:19 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, před časem jsem Vám psala, že u mého citrumela z Batumi jsou zvenku narůžovělá poupata :lol: . Ale objevuje se to jen při umístění rostliny v chladnu s ranními poklesy až k 0°C. Letos poprvé mám slabý narůžovělý nádech již z okeníku, předtím muselo být citrumelo již venku. Ale listy jsou bez jakéhokoliv nádechu do červené a neopadavé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 28 Dub 2008 21:15 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Iva Hažmuková napsal:
Petře, před časem jsem Vám psala, že u mého citrumela z Batumi jsou zvenku narůžovělá poupata :lol: . Ale objevuje se to jen při umístění rostliny v chladnu s ranními poklesy až k 0°C. Letos poprvé mám slabý narůžovělý nádech již z okeníku, předtím muselo být citrumelo již venku. Ale listy jsou bez jakéhokoliv nádechu do červené a neopadavé.

tak to jsem nějak zasklil :oops: :oops: :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Plodící semenáč
OdeslatNapsal: 30 Dub 2008 16:08 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Jen tak pro úplnost dodávám foto letošního prvního květu a poupat. Tradičně kvetlo tohle citrumelo jako první z citrusů, zimujících v chladnu skleníku popř. okeníku. Doufám, že ta narůžovělá barva poupat bude dobře vidět.
Příloha:
Citrumelo z Batumi.JPG
Citrumelo z Batumi.JPG [ 89.33 KB | Zobrazeno 677 krát ]
Příloha:
Citrumelo z Batumi 30.4.08.JPG
Citrumelo z Batumi 30.4.08.JPG [ 98.34 KB | Zobrazeno 657 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz