CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 14:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Led 2006 14:41 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Mišáni Milan napsal:
Díky za upřesnění.Teď už vím, že limeta a limetka není to samé.Nechápu,jak se v takovém množství názvů tak dokonale vyznáte.Nezbývá mi nic jiného,než věřit,že rostlina z Agra je opravdu limeta.Jen doufám že to dobře popsali a nedali tu cedulku na jiný druh.Abych tady nenapsal že mám limetu a pak z toho bylo bůhví co. :roll: Až "to"sklidím,tak sem dám fotky průřezu plodu a taky popis chuti :lol:Tak zatím díky

Milane, asi Vás nepotěším, ale Vaše "C. limetta" vypadá úplně navlas jako citroník, který jsem před 3 lety koupila v Bauhausu. Dopátrala jsem se, že i on je původem z Agra Tuřany. Vypadá to na křížence s cedrátem. Plod jsem zatím bohužel nedopěstovala. :evil:
Zato úplně stejně vypadající plod jsem sklidila z údajně Genoy (citroník) také podobných listů a vzrůstu. Plod byl zářivě žlutý, hrbolatý, oplodí tlusté asi 6mm a dužnina kyselá (bez semen) - tuhle rostlinu mám z Agra Přízřenice :idea: :!:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Led 2006 15:13 
Offline
Nový člen fóra
Nový člen fóra
Uživatelský avatar

Registrován: 07 Říj 2005 18:48
Příspěvky: 33
Bydliště: Bechyně
[quote="Iva Hažmuková
Milane, asi Vás nepotěším, ale Vaše "C. limetta" vypadá úplně navlas jako citroník, který jsem před 3 lety koupila v Bauhausu. Dopátrala jsem se, že i on je původem z Agra Tuřany. Vypadá to na křížence s cedrátem. Plod jsem zatím bohužel nedopěstovala. :evil:
Zato úplně stejně vypadající plod jsem sklidila z údajně Genoy (citroník) také podobných listů a vzrůstu. Plod byl zářivě žlutý, hrbolatý, oplodí tlusté asi 6mm a dužnina kyselá (bez semen) - tuhle rostlinu mám z Agra Přízřenice :idea: :!:[/quote]

Děkuji p.Hažmuková za info.Už sem se smířil s tím,že nemám limettu,a také s tím,že rostliny které mám, ani nemusí být ty co jsou na štítku.Koupil sem ji také v Bauhausu v Praze,tuším že před 3 lety spolu s citronníkem a cedrátem.(vše Agro Brno Tuřany).Teď to vše porovnávám a myslím si,že se jedná o stejné rostliny.Plod je stále zelený,tvrdý a drží na rostlině pevně,tak snad i dozraje :lol: Raději už koupím rostliny u pěstitelů z našich řad aby byla alespoň nějaká záruka,že se jedná o daný druh. :roll:

_________________
Milan M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Citrus limetta
OdeslatNapsal: 25 Bře 2006 21:59 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Také spadl další plod Citrus limetta cv.Patriarca. Opět ani náznak žádné kyseliny. Slaká fádní chuť :

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 21:44 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 13 Črc 2006 07:17
Příspěvky: 109
Bydliště: Seč (Chrudim)
Přikládám foto své Limety Patriarchy, zatím nedozrálé plody

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2006 19:24 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Z toho si nic nerobte ja som si tiez kupoval Laim a Ranpur a obydva to boli ponderosy.
Uz nikdy nebudem takto kupovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: limeta
OdeslatNapsal: 18 Črc 2006 21:13 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
právě proto citrusy v hypermarketech nekupuji. Tam se dá koupit jedině C. myrtifolia ( Chinoto ) to jde poznat naprosto bez problému. :lol: Žádný jiný citrus takto neroste. Pak citrusy s plody typu Kalamondinu a fortunely.
Když už něco koupím tak jedině s osvědčených zdrojů se zárukou pravosti odrůdy a kvalitní podnoží. Případně rouby od známých pěstitelů. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 18 Črc 2006 21:21 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
No, já osobně bych věřila i citrusům ze školek (španělských nebo italských) s identifikačním lístkem školky. :roll: I takové se dnes dají koupit v Hornbachu, OBI, Bauhausu a podobných gigantech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: limeta
OdeslatNapsal: 19 Črc 2006 06:19 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
právě v Hornbachu prodáváji poměrně pěkné citrusy z Portugalska - citrus mix tj. směs odrůd za 450Kč jednu rostlinu do toho bych nešel. Většinou mají citroníky a klementiny ovšem bez udání odrůdy. :cry:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus limetta
OdeslatNapsal: 09 Zář 2008 17:39 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
[quote="Petr Broža"]Také spadl další plod Citrus limetta cv.Patriarca. Opět ani náznak žádné kyseliny. Slaká fádní chuť :

Ahojte,Obrázek

No, mne zase ten plod velmi u Teba chutil, Peto. ObrázekMal sice chut bez kyselin, ale zato som tam citil oriesky. Fajny bol. Obrázek
Niekde si mi tu tvrdil, ( aspon sa mi tak mari ) ze mlade vyhonky Lemonu Sweet nemaju fialove sfarbenie. A toto je co, podotykam, ze tento Sweet mam od Teba:
Kam


Přílohy:
13_C.lemonSweet.JPG
13_C.lemonSweet.JPG [ 112.71 KB | Zobrazeno 654 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Limetta
OdeslatNapsal: 09 Zář 2008 19:48 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Kamčo, určitě ne ... "Sladký" či chceš-li "Sweet" má výhonky a květy normálně pururově zabarveny. Bez tohoto zabarvení je např. "Zagara Bianca" ... je to trochu taková "rarita" mezi citróníky.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Limetta
OdeslatNapsal: 09 Zář 2008 21:22 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Diky za objasnenie
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Limetta
OdeslatNapsal: 09 Zář 2008 21:58 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ale aby v to bylo opět trochu ale ...... nevím co ti Petr říkal, ale je klidně možné i to, že prochází-li světlo (a sluneční paprsky) skrz sklo či PK je i "Sladký" bez purpurového zabarvení - nevím, jest klidně možné. Při pobytu ve venkovním prostředí je však rozhodně purpurově zbarven ... stejně tak jako u tebe - pochopil-li jsem to bez zobrazení fotky z textu správně.
Mám roub taktéž od Petra ... původně jsem po této odrůdě nijak extra netoužil (i když v širším hledáčku byla), ale ochutnávka plodů na místě velmi rychle změnila můj názor. Ty plody mne fakt zaujaly a tak jsem odjížděl s roubem navíc (ve skutečnosti to bylo o 3 odrůdy navíc než bylo zamýšleno :D ). Zvláštní je to, že s řízkováním jsem opět neměl štestí - dal jsem do množárny jeden řízek a nic - posléze zašel. Na trifoliátě se však "Sladkému" daří dobře -aktuálně "valí" od březnového naroubování 4 růstovou periodu.

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Limetta
OdeslatNapsal: 12 Říj 2008 13:17 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Bře 2005 20:19
Příspěvky: 173
Bydliště: Rousínov
pred mesicem jsem v Brne v Bauhausu koupil citrus s cedulkou Hawaii Lime...myslite ze to je muze byt prava limetka Citrus aurantiifolia.? Ted jsem mimo Brno, ale hned jak dojedu udelam foto a hodim to sem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Limetta
OdeslatNapsal: 12 Říj 2008 19:31 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 26 Úno 2006 11:16
Příspěvky: 146
Bydliště: přilehlá Pražská obec
Vypadá to úplně stejně, určitě je to kyselý lajm neboli limetka jenom ten plod ani po roce nezežloutnul ani trochu.
Příloha:
Limeta_plod03.jpg
Limeta_plod03.jpg [ 83.02 KB | Zobrazeno 694 krát ]
Příloha:
Limetka03.jpg
Limetka03.jpg [ 103.52 KB | Zobrazeno 708 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Citrus Limetta
OdeslatNapsal: 13 Říj 2008 16:41 
Offline
Aktivní citrusář
Aktivní citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 20 Dub 2008 13:14
Příspěvky: 402
Bydliště: Slovensko- Trenčín
karlik napsal:
Vypadá to úplně stejně, určitě je to kyselý lajm neboli limetka jenom ten plod ani po roce nezežloutnul ani trochu.
Příloha:
Limeta_plod03.jpg
Příloha:
Limetka03.jpg

Karlik teraz nechápem, či som to správne pochopil ale veď limetka ani nikdy nezožltne. Limetka má byť zelená aj vždy zelená ostane. :idea:

Ak som to zle pochopil tak sa ospravedlňujem.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 72 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz