CITRUSY.CZ

internetový rádce začinajících pěstitelů - fórum
Kávovary-online.cz
Právě je 27 Dub 2024 17:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 17 Črc 2006 18:55 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel
Uživatelský avatar

Registrován: 13 Črc 2006 07:17
Příspěvky: 109
Bydliště: Seč (Chrudim)
Konečně mi tento rok vykvetlo Tangelo BA9, první plody opadaly tak snad tento vydrží:

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: fotka
OdeslatNapsal: 18 Črc 2006 08:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč
Uživatelský avatar

Registrován: 10 Bře 2004 13:32
Příspěvky: 1566
Bydliště: u Slavkova u Brna 220 mnm
Krasny obrazok, teraz plesa kazde srdce citrusara..... :wink: :D
Kam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Co je to za citrus?
OdeslatNapsal: 21 Črc 2006 13:01 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Také tu mám, vážení přátelé, pro vás hádanku: Co je to za citrus?
Koupila ho před pár lety kamarádka, nevím kde, matečná rostlina navíc vyčerpaná plody "odešla", ale podařilo se mi ji ještě předtím zařízkovat a zachovat tak jednu nástupnickou rostlinu. Letos poprvé jsem jí ponechala nasazený plod, i kdyý teď přemýšlím, jestli to přece jen nebylo příliš brzy - no, nezbývá, než čekat a :shock: . Původní plod byl, pokud si vzpomínám, lehce naoranžovělý, velikosti menšího meyeru, docela chutný a byl na rostlině hodně přes rok. Tu vytrvalou čnělku, kterou má teď, neměl ani v náznaku.
Dle popisů v knize ing. Faltýnka by to možná mohl být San Domenico, kříženec citroníku s cedrátem s netypicky malými, chutnými plody. Historická odrůda stará nejméně 400 let.
Obrázek
Takže, pánové a paní odborníci a odbornice, co říkáte?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 23 Črc 2006 21:16 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Paní Ivo, chápu, že velikost plodu a čnělka směřuje k odrůdě San Domenico, ale domnívám se, že San Domenico nemáte. Ten má více hruškovitý tvar a proti stojí i Vámi uvaděná naoranžovělá barva oplodí.
Prohlížel jsem si Citrus limonimedica (tedy citroník x cedrát ) San Domenico dnes ve skleníku a má dost typické listy i habitus a u té mé se to shoduje s popisem i obrázky v Galeottiho knize Gli agrumi ornamentali (resp. s popisem v knize Michala Faltýnka).

U Vaší rostliny listy připomínají spíše Ponderosu či něco podobného, Ponderosu naznačuje i vznikající "celulitida" poblíž stopky-alespoň já ji na fotce vidím. Proti tomu na Ponderosu nesedí velikost a naoranž. barva plodu, zřejmě i přetrvávající čnělka, ale z jednoho plodu se nedají dělat závěry.
Poupata, další vývoj nového plodu včetně jeho řezu napoví více :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 24 Črc 2006 16:30 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 25 Lis 2005 23:43
Příspěvky: 1384
Bydliště: Brno
Petře, díky za odpověď. Jsem zvědavá, co z toho nakonec vyleze - jak jsem uvedla, viděla jsem a ochutnala jen ten jediný plod - přezrálý a navíc už před několika lety. Vím, že na San Domenico opravdu pár věcí nesedí - třeba tenhle řízkovanec nemá touhu vytvářet keřík, ale roste zatím na terminál. Plod je ale již dnes větší, než byl ten tehdejší (i když ten byl, jak mi řekla ona kamarádka, poslední z původních několika). Vůně je nádherná - podobná jak křížencům citroníku s cedrátem, tak třeba Novogruzínskému citroníku. Takže mi opravdu nezbývá, než si počkat a pak :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Črc 2006 19:06 
V roce 2000, jsem si privezl z Chorvatska 2 citrusy : Citrus unshiu a druhý měl být prý citron, ovšem letos poprvé zaplodil a teď má 18 plodů o průměru 4,5-6cm a dále rychle rostou. Vypadá to spíš na pomeranč ale nevím. Poraďte prosim.
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: citrus
OdeslatNapsal: 29 Črc 2006 19:33 
Offline
Přispívám na web 300 Kč
Přispívám na web 300 Kč

Registrován: 22 Led 2004 19:11
Příspěvky: 1411
Bydliště: Větřkovice u Vítkova
Vypadá to nejspíš na C. clementina podle listů a plodů. Může to být i pomeranč. Lépe by bylo kdyby si mohl vložit fotky květů, nebo aspoň květy popsat. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 29 Črc 2006 22:20 
Fotku květů mám, akorát je nekvalitní, z telefonu. Jinak plody mají už teď až 6 cm v průměru, což je na C.clementinu už celkem dost na to že je konec července, ne? Protože plody C.unshiu mají teprv kolem 3-4cm.
Obrázek
Obrázek
Jinak některé plody mají i počínající "pupek" nebo jak se tomu říká.
Obrázek


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Črc 2006 07:09 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Opravdu zajímavé. Listy spíše mandarinkové, naopak plody jako pomeranč. Z Chorvatska mám hybrid Tanikawa, který je trochu podobný, ale je pozdnější a plody se vyvíjejí pomalu.
Také jsem letos poprvé ( :!: :!: ) zaregistroval na na odrůdě Kuno (také mám z Chorvatska) menší pupky. Kuno je svým vzhledem typická mandarina satsuma (C.unshiu), ale některé prameny uvádí, že jde o hybrid s pomerančovníkem ( nejenom o Kuno, ale i o podobné Seto - obě jsou z Japonska). Takže také trochu náznak k vyřešení tvé záhady.
Chuť plodů prozradí více, tak vydrž :D .
Co se týče porovnání rychlosti vývoje plodů s druhou C.unshiu, to nelze brát jako úpně směrodatné. I Citrus unshiu má několik velmi pozdních variet a navíc je to také o kondici rostliny apod., takže ne vždy nárůst plodů v našich podmínkách odpovídá vlastnostem odrůdy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
OdeslatNapsal: 31 Črc 2006 10:40 
Tak to si ještě počkám, než ochutnám :lol: Když sem odstrňoval nejvíc napadený větve puklicema, tak tam byl i plod, tak sem ho schvalně rozřízl a kůra měla tak 5 mm.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Hybrid Limonade
OdeslatNapsal: 24 Bře 2008 00:33 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
Od, zde v poslední době hodně zmiňovaného, Bernharda Vosse mám zajímavou odrůdu zvanou dle chuti plodů Limonade.
Tato sladká limonáda (samozřejmě bez bublinek :lol: ) je chuťově velmi zajímavá, dle netu hodně oblíbená u dětí, ale z výhonů jde trochu až strach :lol: . To proto, že výhony rychle mění barvu ze zelené v černě žíhanou až černou. :shock: :roll: . Naštěstí se to nešíří na žádný další citrus, takže těžko říci o co jde.
Odrůda pochází z Nového Zélandu či Austrálie a Bernhard uváděl, že by snad mohlo jít o hybrid citroníku Meyer a grepu. Já v tom grep nevidím vzhledově (žádné výrazné křidélka na řapicích) ani necítím v chuti :arrow: žádný hořký nádech tam není. Je to opravdu sladké, velmi příjemná chuť. Krátce jsem hledal na netu a někde se uvádí, že jde sport (mutace) nalezený na Meyeru, jinde, že jde o hybrid Meyru a pravého citroníku. Také, že jde o hybrid meyeru a mandariny.
Meyer je v plodech opravdu vidět :arrow: hladší tenké oplodí. Ale, kde se vzala ta sladkost, těžko říci. Mám malou rostlinu - 3 plody a tak jeden malý žlutý jsem sklidil (druhé dva jsou zelené a porostou dále). Nevím, zda mně tento hybrid kvetl normálně na jaře (v tomto případě je dost pozdní) anebo to bylo nějaké pozdnější kvetení.
Jediné, co mně oproti referencím v mém plodu chybělo bylo více šťávy. Ale uvidíme později, z jednoho menšího plodu nemůžu dělat závěry.


Přílohy:
Limonade_a.jpg
Limonade_a.jpg [ 49.99 KB | Zobrazeno 657 krát ]
Limonade_b.jpg
Limonade_b.jpg [ 52.42 KB | Zobrazeno 645 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za citrus?
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 11:07 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Petře, kdyby si sem vložil jenom fotky bez popisu, tak bych tipoval jen na nějaký další klon Meyeru ... je to k nerozeznání

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za citrus?
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 12:23 
Offline
Přispívám na web 200 Kč
Přispívám na web 200 Kč

Registrován: 17 Zář 2005 23:32
Příspěvky: 3386
šnek napsal:
Petře, kdyby si sem vložil jenom fotky bez popisu, tak bych tipoval jen na nějaký další klon Meyeru ... je to k nerozeznání

Je tam jasná odlišnost, ale té si na fotce hned nevšimneš. Jak jsem psal, větvičky jsou černé nebo černě žíhané. Prohlídni si druhou fotku a porovnej odstín zelené stopky plodu či zelený řapík listu se samotnou větvičkou :idea: . Je černá, opravdu jsem ji nenatíral :lol: , na to jsem moc líný.
A druhý rozdíl z fotky nepoznáš :lol: :P , dužnina má výbornou a sladkou chuť, plody jsou k jídlu. To Meyer (alespoň ty moje - brrr), tam je užití jenom jako citronu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za citrus?
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 13:11 
Offline
Citrusář
Citrusář
Uživatelský avatar

Registrován: 18 Dub 2007 08:09
Příspěvky: 2900
Bydliště: Brno
Ba právě ... navíc s takovým krámem monitorem. Abych něco pořádně viděl musím vždy všechny obrázky zesvětlit :evil:
Ale rozdíl mezi stopkou a větvičkou je po zesvětlení obrázku skutečně patrný a ta chuť? .... holt ti musím věřit :-) :-)

_________________
Nemám skleník, citrusy pěstuji v nádobách, venku jsou od začátku dubna až do vánoc
http://www.citrusy.estranky.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co je to za citrus?
OdeslatNapsal: 26 Bře 2008 19:32 
Offline
Zvědavý pěstitel
Zvědavý pěstitel

Registrován: 29 Kvě 2005 13:43
Příspěvky: 213
Bydliště: Bratislava
Mne tento rok tiez kvitne Limonade dobre ze som videl tie fotky necham aj ja plod, minuly rok som nenechal,
myslel som, ze ked je to krizenec s grepom bude to mat velke plody, ale vidim, ze tieto moja rastlna utiahne.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - phpBB.cz